Квартирне питання гостро стоїть перед мешканцями Кропивницького. Середня заробітна плата в області за даними ГУ статистики складає 7 368 грн. За таких умов придбати власне житло стає майже нездійсненною місією. Який наразі стан справ з комунальним та державним житлом в обласному центрі, та чи можливо пересічним кропивничанам отримати безкоштовне житло, або молодіжний кредит, з’ясовувала Точка доступу.

#1

Державні програми молодіжного кредитування

Сьогодні в Україні, та Кропивницькому зокрема, діє кілька житлових програм, згідно яких молоді люди, що потребують поліпшення житлових умов, можуть придбати квартири у кредит на пільгових умовах. Житло можна купити як на первинному, так і на вторинному ринку – все залежить від обраної програми. Кошти на кредити виділяють із державного та обласних бюджетів.

Директор Кіровоградського Регіонального управління Держмолодьжитло Артем Погребнюк прокоментував ситуацію з молодіжним кредитуванням в області та Кропивницькому:

"З 2018 року програми молодіжного кредитування в Кіровоградському регіональному управлінні вже відновили роботу, і в другому півріччі надано 1,5 млн грн кредитів за власний кошт Фонду (це кошти особисто Фонду, які надаються в кредит під 14 %). Ми прокредитували 2 людей. Це хлопці, які захотіли отримати кредит під 14% та придбали 2 квартири. Вартість однієї склала близько 800 тис грн, а  інша була трошки дорожчою. Це 2 кредити, які ми надали за останні 4 роки", - зазначив Артем Погребнюк.

Сьогодні на Кіровоградщині також діє програма регіональна, яка була прийнята в 2017 році.

"До нас звертаються чоловіки, які проходили АТО, а зараз працюють в поліції, щоб їм надали кредит, але на суму набагато більшу ніж та, яка закладена на цей рік. Ми декілька разів зверталися до ОДА стосовно збільшення кількості наданих коштів, які передбачені програмою і складають 500 тис грн, але в обласному бюджеті на цей рік грошей не передбачено. Четвертий рік просувається така тенденція. Але у нас є 300 тис грн, повернуті позичальником, що раніше отримав кредит, тому хочемо з допомогою Наглядової ради визначити кандидата і надати кошти. Це довгостроковий кредит, у якому повертається тільки "тіло" кредиту", - зазначив посадовець.

В інших містах Кіровоградської області також запрацювали програми молодіжного кредитування. В цьому році прийнята програма в Петрівському районі, Олександрії, вирішується питання у Світловодську, надіслані пропозиції до прийняття програми в інші регіони - Долинська та Новомиргород.

"Декілька програм працюють у різному напрямку. По одній Програмі (кредитування під 14% за власні кредитні кошти Фонду) можемо прокредитувати людей як на вторинному ринку, так і на первинному. По Програмі, яка працює з обласного бюджету, також можна брати житло в новобудовах, або купувати вторинне житло при наявності у кандидата другої частини цих коштів, бо ми розуміємо, що за 300 тис не зможемо купити квартиру, яка є. Саме тому звертаємось до людей, у яких є друга частина коштів для придбання  житла", - зазначив Погребнюк.

Кропивничани, які все ж таки скористалися молодіжними кредитами, залишилися задоволеними обраним шляхом придбання житла.

"Взяв кредит в державному Фонді сприяння молодіжному житловому будівництву. Став у чергу в 2005 році, отримав кредит у 2013 році. Повільно все там у них дуже", - розповідає кропивничанин Олександр.

"Скористався програмою Фонду молодіжного кредитування у 2012 році. Я не стояв у черзі. Будівництво в нашому місті лише розпочалося, а я вже виплачував 9% кредит. Залишився дуже задоволеним, курс валют підскочив і я залишився у виграші", - повідомив пан Василь.

#2

"Доступне житло"

Нещодавно в Україні відновила свою роботу програма «Доступне житло». Відповідно до Порядку надання державної підтримки та забезпечення громадян доступним житлом та Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання державної підтримки для будівництва (придбання) доступного житла, затверджених Постановою КМУ від 10 жовтня 2018 р. № 819, забезпечення громадян доступним житлом здійснюється шляхом надання державної підтримки, яка полягає у сплаті державою:

  • 30 відсотків вартості будівництва (придбання) доступного житла;
  • 50 відсотків вартості будівництва (придбання) доступного житла для громадян, на яких поширюється дія пунктів 19 та 20 частини першої статті 6, пунктів 10-14 частини другої статті 7 та абзаців четвертого, шостого і восьмого пункту 1 статті 10 Закону України "про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
  • 50 відсотків вартості будівництва (придбання доступного житла та/або пільгового іпотечного житлового кредиту для громадян, на яких поширюєються дія Закону України "про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб".

Окрім державної програми забезпечення доступним житлом, громадянам можуть бути доступні місцеві програми, умови надання підтримки за якими можуть визначатись особливими умовами, встановленими діюючими нормативними актами, виданими державними органами відповідного регіону.

Згідно цієї постанови Ухвалений проект постанови КМУ "Деякі питання забезпечення громадян доступним житлом", зокрема, передбачає:

  •  можливість самостійного обрання учасниками програми об’єкта фінансування, у т.ч. готового житла від забудовника - цього процесу прибрано міжвідомчу комісію;
  •  учасник програми самостійно обиратиме банк, у якому він буде відкривати рахунок, з якого здійснюватиметься платіж за обране житло;
  • обмеження вартості, за якою може бути придбане житло учасниками програми, граничною вартістю;
  •  створення комісії Мінрегіону для схвалення переліку осіб на отримання державної підтримки;
  • зниження верхньої межі рівня доходу учасників програми - дохід сімї не має перевищувати  трикратного розміру середньомісячної зарплати в регіоні на одну особу;
  • обмеження площі житла, яке може бути придбано в рамках програми, відповідно до чисельності сімї;
  •  удосконалення принципу розподілу коштів між регіонами - розподіл буде здійснюватися пропорційно до кількості населення в регіоні;
  • учасник програми має підтверджувати проживання у придбаному житлі протягом трьох років - забороняється продаж придбаного за програмою житла протягом цього часу;

Середньомісячний грошовий дохід кандидатів, зазначених вище (заробітна плата, пенсія, соціальна та матеріальна допомога, стипендія та інші соціальні виплати, дохід від підприємницької, наукової, викладацької, творчої діяльності та іншої незалежної професійної діяльності, усі види винагород, грошове забезпечення військовослужбовців, дивіденди, відсотки, роялті, дохід від відчуження цінних паперів і корпоративних прав), разом з доходом членів їх сімей з розрахунку на одну особу не повинен перевищувати трикратного розміру середньомісячної заробітної плати у відповідному регіоні, розрахованого згідно з даними, визначеними Держстатом.

"До кінця року ми повинні отримати кошти з державного бюджету по "Доступному житлу", яка складається 50/50. 50% дає держава, а 50% власних коштів людини, яка бажає придбати житло. Проблема в тому, що в нашій області не багато забудовників. Можна сказати, їх декілька і з жодним не підписано дозвіл по Фонду та з Міністерством регіонального розвитку. Зараз працюємо в напрямку пошуку забудовників, які хочуть працювати з держпрограмою за нашими умовами – це купівля житла (загальна вартість житла від 9,5 до 12 тис грн за квадратний метр і на ті кошти, які в нас є). Ми подали  запити в ЖК "Ковалівський" і забудовнику в Світловодську. В наступному році буде забудовник у Новомиргороді", - прокоментував ситуацію Атрем Погребнюк.

Житловий комплекс ЖК "Ковалівський"

Жителі Кропивницького, які бажають скористатися програмою "Доступне житло", мають звернутися до регіонального управління Держмолодьжитла або зареєструватись онлайн на сайті відомства та стати в чергу. На сьогодні порядок подання документів максимально спрощений.

"В чергу  з 2017 року стали близько 130 людей. Існує загальна черга кандидатів, яка є на сайті в електронному вигляді. Ми маємо право тільки додавати туди людей. Кандидати, які за віком не підходять під програму, автоматично вибувають з черги. Є загальний рейтинг кандидатів, від якого ми не можемо відійти, але зараз черга збільшується, а фінансування – ні", - зазначив Артем Погребнюк.

Незважаючи на роботу деяких державних програм, у Кропивницькому все ж не вистачає коштів, щоб забезпечити доступними кредитами всіх бажаюючих. Тому управління Держмолодьжитла декілька разів зверталося до міської ради, щоб створити програму, яка зможе профінансувати мешканців обласного центру.

#3

Комунальне житло у Кропивницькому

Ситуація з комунальним житлом у Кропивницькому дещо складніша. На сьогодні на квартирному обліку перебуває 3110 осіб. Відповідно до житлового законодавства, черга формується  після передачі документів до відділу обліку житла міської ради громадянином, який потребує поліпшення житлових умов. Протягом цього року прийнято рішення про надання квартири одній особі. Черга просувається дуже повільно є люди, які стоять в загальній черзі з 1979 року, а в першочерговій з 1984 року.

"Черга складається із загальної, першочергової та позачергової. 3110 осіб – це всі 3 черги. До першочергової входять  такі категорії громадян, як учасники великої вітчизняної війни, учасники бойових дій, воїни-інтернаціоналісти,  ті, хто за висновком ЛКК потребують поліпшення житлових умов, інваліди праці І-ІІ групи, ветерани виробництва та праці, одинокі матері, багатодітні сім’ї, які мають 3 та більше дітей, сім’ї, що виховують дітей з інвалідністю до 18 років, військові запасу та у відставці, працівники поліції. Фактично цією чергою користуються 38 категорій громадян. І сьогодні на квартирному обліку в першочерговій черзі перебуває 983 особи", - прокоментував ситуацію начальник відділу обліку житла міської ради міста Кропивницького Валерій Пількін.

#4

Як стати на квартирний облік

Для взяття на квартирний облік необхідно надати до відділу ведення обліку житла міської ради міста Кропивницький (вул.Велика Перспективна,41, кімната 121) наступні документи:

  • довідку з місця проживання про склад сім”ї та реєстрацію (форма 3); 
  • довідку з ОКП «Кіровоградське обласне об’єднане бюро технічної інвентаризації» про наявність або відсутність приватного житла на всіх повнолітніх членів сім’ї; 
  • акт обстеження житлових умов; 
  • копію паспорта та копію свідоцтв про народження на неповнолітніх дітей;
  •  копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера ДПІ; 
  •  копії та оригінали пільгових документів; 
  •  заява.

"Береться до уваги житлова площа, на якій людина зареєстрована, тобто кількість кімнат, житлова площа, кількість зареєстрованих людей. Якщо житлова площа за місцем реєстрації у людини менше, ніж 6 квадратних метрів, людину беруть на квартирний облік. Це у тому разі, коли відсутнє право власності, або є право власності, але воно недостатнє, щоб людина вважалася  такою, що забезпечена житлом в межах норми", - зазначив начальник відділу обліку житла міської ради.

Валерій Пількін зазначив, що дотримання всіх умов, необхідних для взяття на квартирний облік, ретельно контролюється.

"Багато моментів враховується. Наприклад, коли особа стає на квартирний облік, а в неї є двокімнатна квартира. Людина взяла і продала цю квартиру. Приходить до нас і каже, що в неї нічого немає і вона зареєстрована за адресою, де житлова площа менша 6 квадратних метрів на одну особу. Ми робимо запит в державний реєстр. Якщо реєстр показує, що людина тільки продала нерухомість рік чи два тому, ми кажемо "вибачте", в чергу ви стати не можете. Це все прописано в Житловому кодексі, - зазначив Валерій Пількін.

За наявності вищезазначених документів та при наявності підстав, питання взяття на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, буде розглянуто на засіданні громадської комісії з житлових питань.

#5

Новобудови у Кропивницькому

На сьогодні у Кропивницькому є два будинки, в яких люди можуть отримати безкоштовне житло. Зокрема, мова йде про новобудови на вул. Жадова та вул. Попова.

Зведенням "будинку  військових" (як його називають в народі) на вул. Космонавта Попова 16/17 займалося Міністерство оборони. Будівництво багатоповерхівки на 140 кваpтиp тpивалий час знаходилася в замоpоженому стані. Лише у 2015-2016 pоках будівництво увійшло в активну фазу.

Як повідомили Точці доступу в квартирно-експлуатаційному відділі міста Кропивницького, засновником якого є Міноборони, зараз будинок заселений повністю. Квартири у ньому отримали військові.

Будинок військових на вул. Попова

Наразі триває завершальний етап зведення багатоповерхівки на вул. Жадова. Частину квартир у якому передадуть у комунальну власність міста, оскільки міська рада є забудовником. Нове житло зможуть отримати люди, які стоять на квартирній черзі. Проте начальник відділу обліку житла міської ради Валерій Пількін зазначив, що створювати ажіотаж не варто, житло будуть видавати в порядку черги. До того ж, ще невідома кількість квартир, яку отримає місто. Орієнтовно можна говорити про 39 квартир.

"Цифра 39 -  це орієнтовна кількість. Скільки виділять квартир, поки невідомо. Є договір з інвестором: частина квартир буде його, частина – відійде в комунальну власність. Можливо, що інвестор не виконає своїх зобов’язань і вкладе кошти в 2 чи 3 квартири, місто тоді повинно вкладати іншу суму", - зазначив Валерій Пількін.

Як повідомив заступник міського голови Олександр Мосін, багатоквартирний будинок на Жадова планують здати в експлуатацію вже цього року. Все залежить від погодних умов.

Багатоквартирний будинок на вул. Жадова

"У нас була недобудова. Просто стояв фундамент, який перепроектували, частково розібрали, частково добудували і звели 9 поверхів, покрівлю. Зараз вже готові стяжки, зовнішнє утеплення готове на 70%, встановлені міжквартирні двері на 5 поверхах, підведені зовнішні мережі електрозабезпечення та водопостачання. Будинок знаходиться на завершальному етапі будівництва. Його здадуть в експлуатацію з індивідуальним газовим опаленням. В кожній квартирі будуть стояти котли, зараз ми займаємося цим питанням, - зазначив Олександр Мосін.

Заступник міського голови повідомив, що наступного року міська рада планує реконструювати та здати в експлуатацію будинок на території першого пологового будинку по вул. Олени Журливої  на Новомиколаївці.

Таким чином, у жителів Кропивницького є декілька варіантів поліпшення житлових умов за допомогою держави. А от шанси все ж таки отримати цю допомогу залежать від конкретних обставин та, напевно, везіння кожного.

Читайте нас у Telegram та FacebookПідписуйтеся на наші сторінки та будьте в курсі останніх новин.




Головне сьогодні