Великоандрусівська ОТГ на Кіровоградщні була утворена у 2016 році. Нині це вісім населених пунктів і понад 3 тисячі мешканців. За цей час їхній бюджет зріс з 2,4 до 18 млн грн.

Та разом з фінансовими можливостями зростають і зобов’язання. Про здобутки громади і те, як змінилося її життя після об'єднання, розповіла голова ОТГ Ніна Іващенко.

#1

Об’єднання та бюджет

Процес об’єднання у громаді проходив досить складно. Виникало чимало конфліктів, адже частина жителів села Подорожнє зовсім не хотіла приєднання до Великоандрусівки – вони створювали ініціативні групи та вимагали скасувати вибори.

На даний час громада існує вже майже півтора роки. Тож ОТГ може пишатися здобутками й перемогами, а також ділитися своєю історією успіху.

Великоандрусівська об’єднана територіальна громада порівняно невеличка: до її складу увійшли 2 сільські ради та 7 населених пунктів: Велика Андрусівка, Калантаїв, Сніжкова Балка, Вищепанівка (Іллічівка), Подорожнє, Бабачівка та Нагірне.

Голова ОТГ Ніна Іващенко говорить – жодного разу не пошкодувала про те, що ініціювала процес об’єднання, хоч як би складно не було. Стверджує – за цей час гірше не стало.

Створення ОТГ в першу чергу відобразилося на бюджеті. До об’єднання сільські ради мали зовсім незначні кошти в межах 1 млн 200 тис грн. кожна. Нині ж – майже 18 млн. Проблемою ОТГ залишається те, що із 55 тисяч гектарів землі 40 тисяч залито водним плесом. То ж ні використовувати, ні отримувати від цієї землі надходження можливості немає.

Після об'єднання двох сільських рад 2 адмінбудинки збереглися. У жодному з них нікого не скорочували. Навіть більше: в адмінбудинку с. Подорожнє зареєстрували територіальний відділ та комунальну установу, яка обслуговує громаду.

Таким чином у нас дві "рукавички", де працюють люди. Ми всіх забезпечили комп'ютерною технікою, – із захватом зазначила голова ОТГ.

Цьогоріч у Подорожненському адмінбудинку планують реконструювати опалення, провести воду й відкрити посаду пралі, щоб можна було надавати людям ще й такі послуги.

Це ніби й не настільки важливо, але старенькій бабусі, яка вже нічого не може робити, така послуга потрібна. Тому ми плануємо провести в приміщення каналізацію, поставити пральну машину й надавати таку послугу, – говорить Ніна Іващенко.

Подорожненський адмінбудинок

#2

Наближення послуг до населення

Аби кожен житель громади відчував покращення, послуги максимально наближають до людей. Тепер у кожному селі можна отримати довідку, не їдучи в районний центр чи сусіднє село, та скористатися послугами державного реєстратора на місці.

Апарат сільської ради складається з 18 осіб. І на їх утримання витрачається лише 12,9% бюджету із 20 дозволених.

Є посади, які дублюються. З одного боку, можна було б скоротити апарат, але з іншого де ж наближення тоді адміністративної послуги до населення?! – дивується заступник голови ОТГ Вадим Туманов.

Одразу після вибрів було виготовлено 2 набори гербових печаток, які є у 2 селах. Вони відрізняються лише індексом.

В ОТГ є по 2 сільських клуби та будинки культури, 4 бібліотеки, 2 аптеки, 3 відділення зв'язку та комунальне підприємство «Господар». На баланс КП цьогоріч передали водогін, тож тепер воно забезпечує питною водою також і жителів с. Нагірне.

Буває сухо, коли починається полив городів, тоді і скандалимо трохи, і графіки подачі води складаємо, і пояснюємо, що подаємо питну воду, а не поливну, зауважила Ніна Василівна.

Також у селах постійно проводять виїзні прийоми громадян пенсійний фонд, служба зайнятості та представники соціального захисту.

Водонапірна башня в с. Нагірне

#3

Медицина

В об’єднаній територіальній громаді функціонує 2 амбулаторії. В планах адміністрації – так їх і залишити. Крім того, в Подорожньому планується капітальний ремонт будівлі: першочергово збираються вжити енергозберігаючі заходи та створити пандус.

Про сімейного лікаря говорять із тяжким зітханням, адже проблема полягає в тому, що в сільську місцевість медичні працівники їхати не хочуть.

Ми готові створити медичну комунальну установу (Центр первинної медико-санітарної допомоги), але після того, як знайдемо ліцензованого керівника. Ми готові підтримати його, але, на жаль, сімейного лікаря не так просто знайти, – говорить Ніна Іващенко.

Тож нині керівництво ОТГ домовилося, що районна лікарня надаватиме медпослуги до тих пір, доки не буде знайдено сімейного лікаря.

Цьогоріч на медобслуговування жителів громади передбачено витратити понад мільйон гривень. Для майбутніх мам теж створили комфортні умови та забезпечили їх усіма необхідними обстеженнями: закупили сертифікати на суму в 3200 грн. у Кременчуцькому пологовому будинку. Тепер майбутні породіллі мають можливість за кошти громади ставати на облік з 12-го тижня вагітності і народжувати в зазначеному медзакладі.

Це специфіка нашої території, адже багато породіль навіть із Світловодська та району самі обирають Кременчуцький пологовий. Вони вважають, що медичні послуги тут надаються якісніше, і саме за їх отриманням їздять у Кременчук, розповів Вадим Павлович. – Можливо, ми б заключили таку угоду і зі Світловодьком, але, на жаль, у цьому місті таких сертифікатів немає.

Та додав, що цьогоріч в ОТГ народилося більше 40 немовлят.

#4

Скандальна школа та вирішення конфлікту

Ще минулого року точилися війни стосовно закриття/незакриття школи в Подорожньому. Жителі села встановлювали біля неї намети, по черзі несли варту. Пояснюювали: не хочуть, щоб школу в їхньому селі закрили, а її учнів перевели до навчального закладу сусідньої Великої Андрусівки.

Нині ж цю проблему вирішили, створивши власну модель, яка може стати прикладом для інших. Шляхом реорганізації двох шкіл та дошкільного закладу в Андрусівці в ОТГ створили один навчально-виховний комплекс із трьома корпусами: дошкільний Андрусівський, шкільний Подорожненський та шкільний Андрусівський.

Найбільше проблем виникло, коли постало питання про освіту. Ми відійшли від опорних шкіл та не створили філії. У нас було 2 школи  Андрусівська та Подорожненська, у кожній із них навчалося понад 100 учнів. До об'єднання планувалося створити опорну школу. Але кожен статус тягнув на своє село. Але та модель, яку вигадали ми, тепер достойна наслідуванню, із гордістю говорить Ніна Іващенко.

Її заступник Вадим Туманов стверджує, що така модель дозволила залишити в кожній школі 11 класів, уникнути скорочення штату, а протистояння між вчителями й самими населеними пунктами зникло:

Немає визначеної філії і зменшення якості навчання. Але цьогоріч у 9 класі Подорожнього та 11 класі Андрусівки немає комплекту, тобто, 5 чоловік у класі. Тому зараз ці діти їздять на навчання до сусіднього села. Ми відійшли від розуміння людей "немає школи, немає села". Тепер у нас одна школа, один великий педагогічний та учнівський колектив.

Корпус НВК у Подорожньому

Крім того, завдяки цій моделі освітня субвенція цьогоріч збільшилась удвічі. Якщо торік вона сягала суми в 3 млн 400 тис грн., то у 2018-му 6,5 млн грн. То ж проблем із нарахуванням заробітної плати педпрацівникам немає.

Також завдяки збільшенню освітньої субвенції відкрили додаткові гуртки та забезпечили функціонування груп продовженого дня, яких в НВК 2.

Підвіз дітей здійснюється шкільним автобусом. Садочки теж є у двох селах. І всі працівники утримуються за рахунок місцевого бюджету.

Ми налагоджуємо все для того, аби діти відчували, що ми про них турбуємося. Ми повинні забезпечити комфортне навчання та виховання, – говорить голова ОТГ.

Ніна Василівна говорить, що всі доплати педагогам збережені в повному обсязі: вони отримують 20% за престижність професії, кабінети та роботу в гуртках. Крім того, вчителі перших класів з 1 вересня отримуватимуть доплату розміром у 30%.

У майбутньому на ОТГ чекає ще багато роботи. Зокрема, за словами Ніни Василівни, пріоритетом є дороги, школи, садочки та культура. Але зважаючи на вже досягнуте, можна бути переконаним – у молодої ОТГ все вийде найкращим чином.

Читайте також: Децентралізована Соколівка: перші успіхи об'єднаної громади (ФОТО)

Великоандрусівська адмінбудівля

Будинок культури в с. Нагірне

Дорога в с. Подорожнє


Головне сьогодні