Про дострокові парламентські вибори в Україні говорять чи не з початку каденції чинних нардепів. Проте останнім часом риторика навколо цього питання змусила всерйоз задуматися над ймовірністю такого сценарію не лише представників ЗМІ, а й народних обранців. Кому вигідна дестабілізація ситуації в парламенті та чи слід чекати змін на Банковій, дізнавалася Точка доступу.

#1

Бути чи не бути

За Конституцією розпустити парламент може тільки Президент. Для цього існує всього дві підстави: перерва в роботі Верховної Ради протягом 30 днів або розпад парламентської коаліції. До того ж,  згідно зі ст. 90 Конституції України, повноваження Верховної Ради не можуть бути достроково припинені Президентом в останні шість місяців його каденції.

Чисто теоретично провести вибори можна до вересня цього року, але для цього потрібно вже зараз розвалювати коаліцію та запускати процедуру 30-тиденного  терміну по відсутності коаліції у парламенті. Фактично це означає зупинку всіх реформ та зростання популізму у Верховній Раді, – говорить політичний експерт Василь Мокан.

Проте, у нинішніх умовах така ситуація малоймовірна, адже дострокові парламентські вибори у першу чергу невигідні чинному Президенту.

Проводити дострокові парламентські вибори перед президентськими для Порошенко може бути смерті подібним. «Народний фронт» у сьогоднішньому складі не потрапить до оновленого парламенту, рейтинги Петра Порошенка теж досить сильно обвалилися. У випадку дострокових виборів нова коаліція, з великою ймовірністю, буде сформована не з прихильників діючого Президента», – говорить політичний аналітик Дмитро Разумков.

#2

Один за всіх

Ідея дострокових виборів може бути елементом тиску на діючу парламентську більшість з метою зробити її поступливою в питаннях єдиного кандидата у 2019 році.

На даному етапі Банкова ініціює переговори з усіма своїми партнерами, до яких відноситься «Народний фронт» та партія «УДАР». Це робиться для того, щоб від всієї цієї компанії Порошенко був єдиним кандидатом, а інші не створювали для нього конкуренції. Проте, каменем спотикання є те, що всі прораховують наслідки парламентських виборів та намагаються вибороти якомога більше бонусів, тому переговори йдуть складно, – говорить Дмитро Разумков.

Дмитро Разумков

Роздмухування ситуації вигідно й опозиційним силам, зокрема "Батьківщині", яка в такий спосіб зможе покращити свої нинішні позиції.

Від дострокових виборів може виграти при сьогоднішніх умовах тільки Тимошенко, бо лише вона зможе покращити свої електоральні позиції у порівнянні з 2014 роком, усі інше політичні сили втрачають, – говорить Василь Мокан.

#3

На міжнародній арені

На думку політолога Олександра Мусієнка, проведення дострокових виборів навпаки допоможе закріпити позиції Президента та може зіграти на користь у переговорах з Міжнародним валютнім фондом (МВФ).  

Не слід забувати, що можуть відбутися такі непопулярні речі, як підняття тарифів, які також вдарять по рейтингу. Тому будуть максимально відтягувати ті рішення, які вимагає МВФ, намагатися провести позачергові парламентські вибори та закріпити свої позиції при владі. А в цей час МВФ можна буде сказати, що неможливо прийняти закони та провести реформи, оскільки немає коаліції та більшості, тому треба йти на вибори, – говорить він.

Між тим, реакція міжнародних колег доволі однозначна. Так, європейський комісар з питань розширення та політики добросусідства Штефан Фюле зазначив,  що дострокові парламентські вибори призведуть до дестабілізації політичної ситуації та унеможливлять проведення реформ у країні.

Читайте також: Прес-конференція Порошенка: НАТО, корупція та життя не цукор. Основні тези (ФОТО)

Читайте нас у Telegram та FacebookПідписуйтесь на наші сторінки та будьте в курсі останніх новин.


Головне сьогодні