Рік тому  Новоукраїнка та кілька сусідніх сіл стали об’єднаною територіальною громадою. Але міська влада не зосередилась виключно на розвитку інфраструктури – вона хоче зрозуміти, яких саме змін потребують місцеві жителі. В першу чергу це стосується розвитку молодого покоління.

І менш ніж за рік школярі Новоукраїнки продемонстрували, що вони є прогресивним ресурсом нашої держави. Діти розробили прекрасні проекти для розвитку громади. Серед них і переможець – «Баскет», в рамках якого особливі люди отримають можливість з користю проводити час на свіжому повітрі, займаючись інтерактивними іграми та іншими розвиваючими вправами. Точці доступу вдалося поспілкуватися з дітьми, які розробили даний проект. Вони розповіли про те, як зароджувалися та розвивалися ідеї, та як вони готуються до відкриття унікального майданчика.

Місце, де народжуються ідеї

Сьогодні в Новоукраїнці створено комунікаційний майданчик, де б молодь могла реалізовувати свої ідеї – Центр розвитку ініціатив молоді. Приміщення відремонтували за рахунок міського бюджету, а багатофункціональні меблі, обладнання й техніку було придбано за кошти Агентства США з Міжнародного розвитку.

Діти ж із захопленням розповідають про навчання та тренінги в Центрі. Міський голова Олександр Корінний не тільки заохотив дітей до змін, а й особисто став їх тренером. Катерина Хлєбнікова, координатор Кіровоградського обласного парламенту дітей, теж стала тренером проекту та надала професійну допомогу в його створенні. Співавтором стала і Елісон Міллер, представник Корпусу миру США в Україні, яка з грудня 2015 року перебуває у Новоукраїнці.

За словами дітей, тренінги відвідували близько 30 активних юних новоукраїнців. Переважно навчання проходили в суботу. Варто відзначити, що всі діти мали чітку волю та бажання працювати в команді, адже відмовлялися навіть від відпочинку на вихідних. Навчання проходили в середньому з 9 до 15-ї години. Загалом для молоді було проведено 5 тренінгів.

На тренінгах нас навчали, що таке бути лідером нового покоління, чим керівник відрізняється від лідера. По фандрейзингу в нас навіть була частина. Створювати власні проекти нас навчали вже на останніх заняттях. Це було дуже цікаво й захоплююче. Спілкувалися і з тренерами, і між собою. Загалом ми тут (в Центрі, – Ред.) збираємося дуже часто. Якщо в когось з’являються будь-які ініціативи, одразу сходимося. Тут насамперед опрацьовуємо наші спільні ідеї. Дуже часто, якщо в когось виникла цікава думка, разом її тут доповнюємо та допрацьовуємо, – розповідає восьмикласниця Соня.

Діти розповідають, що після відкриття Центру прийшли  сюди з різних шкіл своїми невеличкими групками, а потім уже стали одним цілим. Діти пишаються, що їх мають за рівних, називаючи перспективним ресурсом для громади, що розвивається. Крім того, місцева влада завжди приходить на допомогу, а міський голова підтримує всі ідеї та допомагає втілювати їх у реальність.

«Баскет»: ідея та реалізація 

Створення умов для спортивного розвитку на сучасному баскетбольному майданчику (28Х15 м) – такою автори визначили мету проекту «Баскет». Генераторами ідеї та його «батьками» стали Тимофій Білокоз, Анастасія Вороніченко, Софія Мазур, Тетяна Стеценко, Тетяна Вороніченко, Назар Зосім, Денис Слюсаренко, Анна Вакуленко та Максим Ракул.

Тимофій розповів, що почалося все ще з жовтня минулого року, коли був створений Центр молоді та започатковано тренінги. Тоді з’явилася ідея, а на останніх навчаннях мова вже йшла про написання проектів.

Спочатку ми просто сіли й почали обговорювати, що нам потрібно, чого не вистачає в місті. Згадали про старий баскетбольний майданчик, що був у жахливому стані. Ми намагалися поєднати ідею створення майданчика з підтримкою людей з обмеженими можливостями. Тому й вирішили обнести стадіон великим парканом та зробити м'яке зручне покриття, щоб люди на візках не падали і не травмувались. Вже приблизно до лютого в нас була напрацьована ця ідея, – розповів Тимофій.

Дев’ятикласник Ілля розповів, що розробка проекту зайняла багато часу. Але акцентував на тому, що вдалим результат вийшов завдяки злагодженій командній роботі:

Ми багато думали над створенням майданчика. Нині в Новоукраїнці живе багато людей з особливими потребами, для яких ми спільно створили проект "Баскет". Локомотив – це проект, потім кожен додав свій вагончик-ідею.

Пізніше діти пережили хвилюючу презентацію напрацьованих ідей. Переможцями стали два проекти із шести, серед них – «Баскет». Він набрав найбільшу кількість голосів. І 7-го лютого сесією міської ради було прийнято рішення про створення даного проекту й виділення коштів в розмірі 1 млн. 150 тисяч гривень.

Ми ретельно готувалися до захисту. Дивилися в інтернеті, що скільки коштує для цього майданчика, потім додавали. Ці всі розрахунки показували на презентації. Представлені проекти були дуже різними – і за бюджетами, і за масштабами. Це були різні категорії, тому якоїсь конкуренції навіть не відчували, – говорить Тимофій.

Відтак, завдяки талановитим ідейним дітям у Новоукраїнці незабаром з’явиться ультрасучасний баскетбольний майданчик з огорожею та потужним нічним освітленням. Він буде поліфункціональним – його можна буде використовувати як баскетбольне, волейбольне, мініфутбольне та тенісне поля.

Ми вирішили обнести майданчик парканом, бо припускаємо, що люди з обмежденими можливостями теж будуть грати в баскет. І коли м'яч не влучить у кільце, він буде випадати за межі поля. А вони ж не зможуть проїхати по траві на візочках. Тому ця огорожа – для їхньої зручності. Там різкий спуск. І туди взагалі важко спускатися по м'яч, навіть цілком здоровій людині, – розповідає дев’ятикласниця Таня.

Особливістю даного майданчика будуть регульовані щитки, які рухатимуться вгору-вниз. Це продумано для зручності людей-візочників.

Спочатку була ідея просто створити даний майданчик. Потім подивилися на більш сучасні, які є в Україні та світі. Стосовно регульованих щитків, то самі придумали, коли обговорювали потреби людей з обмеженими можливосями. А потім знайшли в інтернеті підтвердження, що вони справді існують, – продовжує розповідь Тимофій.

За крок до відкриття

На початку серпня жителі міста очікують на відкриття сучасного майданчика. Нині ж діти самостійно напрацьовують сценарій заходу – планують запросити не лише місцевих жителів, а й гостей з області та журналістів. Також вони планують влаштувати конкурси з призами та обов'язково – баскетбольний турнір. Але поки що сценарій знаходиться у стадії розробки.

Всі дуже чекають на цю цієї подію. Тому якщо роботи завершать раніше, не хочемо змушувати громаду чекати, – говорить керівник проекту Людмила Білокоз.

Коли є можливість, діти спостерігають за всіма етапами будівництва.

Також у день відкриття автори проекту планують влаштувати турнір між міською радою та молодіжним парламентом.

Дівчата гратимуть в команді з Олександром Олександровичем, а хлопці з Людмилою Віталіївною, – розповідають діти.

Плани на майбутнє

На досягнутому діти зупинятися не планують. Загалом на презентації проектів було представлено 6 ідей. Два проекти, які набрали найбільшу кількість голосів («Баскет» та «Портативна мобільна хімічна лабораторія») вже реалізуються за підтримки міської ради. Над рештою проектів молодь працюватиме й надалі:

Хотілося б просувати далі ті проекти, які не пройшли з першого разу. Будемо їх допрацьовувати.

Діти не конкурують між собою, а спільно працюють над реалізацією решти проектів. І такій злагодженій, а головне – командній роботі варто було б повчитися й дорослим.

Про чотири проекти, над якими продовжиться робота, діти також розповіли. Зокрема, це – «Парк дозвілля «Мрія». Тут діти зможуть активно проводити час на ігровому майданчику, демонструвати на сцені вистави та за допомогою проектора проводити творчі презентації:

В парку ім. Т. Шевченка дуже гарна територія. Але хочеться зробити парк дозвілля, тому що таких місць в Новоукраїнці дуже мало, - розповідають вони.

Також діти хочуть розчистити та впорядкувати територію міського пляжу. Саме таку мету має втілити в життя ще один проект дітей "Пляж". Не менш важливо, що молодь самостійно готова доглядати за пляжем навіть після того, як його буде впорядковано.

«Грандіозний проект «Басейн для плавання» передбачає створення у Новоукраїнці великого басейну.

Вирішити проблему постійного забруднення території громади сміттям діти запропонували за допомогою проекту «Чисте місто». Важливими тут є дії – впровадження роздільного збору сміття, проведення акцій за чисте довкілля, переробка відходів з непотрібних у необхідні.

Але, говорять діти, для реалізації останнього потрібно дуже багато коштів. Також відповідний завод потрібно будувати за містом:

Метою проекту буде очищення нашого міста, району, можливо, навіть сусідніх районів від сміття.

Четвертий рік місцеві діти тримають на Кіровоградщині перше місце з учнівського самоврядування. В результаті в них виникла ідея створити обласну дебатну школу.

Також діти поділилися приємною новиною, що у вересні в Новоукраїнці вже буде офіційно зареєстрована громадська молодіжна організація. Ця ідея також виникла у Центрі розвитку ініціатив молоді.

Читайте також: Децентралізована Новоукраїнка: перші успіхи об'єднаної громади (ФОТО)


Головне сьогодні