Навряд чи знайдеться в Україні людина, яка б не мала родичів чи друзів з онкозахворюваннями. Особливо розповсюджені суто жіночі форми хвороби: рак молочної залози, шийки матки. Чим пояснюється така ситуація? Чи може звичайна людина якось вплинути на неї?
Наша співрозмовниця – лікар, акушер-гінеколог з Новомиргородщини Анна Москаленко.
У 2017 році виявлено близько 20 випадків онкозахворювань грудей. Це не багато й не мало, в інших районах статистика значною мірою не відрізняється, причому однаково присутні онкозахворювання як в Кропивницькому, де добувають уран, так і в екологічно благополучних регіонах.
Той факт, що дуже багато онкохворих зареєстровано у нашому районі, означає, що підвищується виявлюваність хворих. Значною мірою це пояснюється активною позицією великих відповідальних підприємств та організацій, які періодично відправляють своїх працівників на медогляд. А ще виявляють рак там, де місцеві лікарі проводять роз‘яснювальну роботу, звертають увагу на зміни в стані здоров‘я кожного свого пацієнта й вчасно направляють на огляд хоча б у райцентр. Там, де немає цих двох факторів, офіційні показники онкозахворювання можуть бути нижчими, але це не значить, що раку немає, це значить, що хворий звернеться до лікарні, коли вже дуже припече. Був випадок, коли бабуся поважного віку з одного далекого села впала і її привезли до травматолога. І вже тут у неї відкрилася кровотеча – у людини була четверта стадія онкозахворювання! Їй лікарі допомагали, чим могли, проте вона померла через пару місяців. А в тих населених пунктах, де онкохвороби виявляють, люди лікуються – і живуть далі. Зараз у лікарню звертаються пацієнтки, які були прооперовані та проліковані у 70-80 роках! І вони живуть повноцінним життям!
Навіть на четвертій стадії рак можна вилікувати! – наголосила Анна Москаленко. – І якщо колись, багато років тому рак міг виявити патологоанатом, то сучасний рівень медицини дозволяє вчасно поставити діагноз і вчасно пролікувати людину. Проблема в тому, що люди про себе не турбуються. Дуже часто зустрічаюся з ситуацією, коли у картці вказано діагноз – і тут же людина пише своєю рукою, що відмовляється від лікування…
Кор.: Чого бояться ваші пацієнти і наскільки виправдані ці страхи?
Насамперед, бояться витрат. А ще – оперативного втручання. При онкозахворюванні грудей видаляється вражена пухлиною грудь. Якщо груди великі, а пухлина ще маленька, то можна видалити лише сегмент з пухлиною, але це рідкісний випадок.
Ми розуміємо страхи людей, проте і люди мають зрозуміти, що вони просто перекладають на лікарів відповідальність за своє здоров‘я. Медик, який, можливо, цю жінку ніколи в очі не бачив, несе за неї відповідальність. Держава винна, бо не забезпечила належних умов життя і лікування. В результаті винні всі, крім людини, яка відмовилася від лікування.
Система страхової медицини має ті переваги, що страхова компанія може зобов‘язати людину пройти обстеження. А ми можемо тільки переконувати й нести відповідальність за ті хвороби, які виникають.
Кор.: Чи бувають випадки, коли люди займаються самолікуванням замість того, щоб звертатися до лікарів?
Це просто біда! Начитаються в інтернеті чи газетах народних засобів і «лікуються». Чого я тільки не наслухалася – і про те, як застосовувати землю з могильного надгробка, і про лікування ерозії шийки матки за допомогою меду, часнику й алое. Є пацієнти, які відмовилися від традиційного лікування і п‘ють препарати для лікування тварин. Окремо треба сказати про тих, що споживають продукцію від компаній мережевого маркетингу. Люди без жодної медичної освіти приходять у компанію, яка реалізує нібито чудодійні пігулки, і починають ними торгувати, сподіваючись розбагатіти. А в результаті до нас приходять онкохворі на четвертій стадії. Погано не те, що ми виявляємо онкохворих, біда, що значна частина хворих мають пізні стадії розвитку захворювання.
Читайте також: Інклюзія в Україні: чи завжди вона реальна? (ФОТО)
Кор.: Як можна раніше виявляти онкозахворювання і на які фактори ризику варто звернути увагу?
Я буду говорити про захворювання молочної залози та шийки матки. Саме вони найбільш розповсюджені.
Рак грудей зустрічається у жінок старшого віку, а рак шийки матки вражає зовсім молодих. Наймолодшій пацієнтці з таким діагнозом не виповнилося й 30 років!
Більше шансів захворіти на рак молочної залози – у жінок, які не народжували. Доведено, що народження та грудне вигодовування дітей мінімізує шанс захворіти, оскільки залозиста тканина заміщається жировою. А якщо залозистої тканини немає, то й перероджуватися немає чому.
Спровокувати захворювання можуть травми та спадковість, нездоровий спосіб життя (зокрема паління й алкоголь), гормональні особливості – наприклад, ранній початок критичних днів та пізній клімакс. Звичайно, має значення і навколишнє середовище, проте треба мінімізувати хоча б ті фактори, які ми можемо мінімізувати.
Для раку шийки матки так само факторами ризику є і спадковість, і вікові зміни, але на це захворювання впливає також активне статеве життя з постійною зміною партнерів. Вірус папіломи чоловіками переноситься, проте не спричиняє чоловікам жодних незручностей. А от жінкам потрібно берегтися.
Цікава ситуація з гормональними препаратами. Якщо гормональні препарати для лікування екстрагенітальних захворювань можуть спричинити розвиток онкозахворювання, то гормональні контрацептиви останнього покоління мінімізують ризики, регулюючи гормональний фон так, щоб жінка якомога довше залишалася здоровою. Це одна з додаткових причин популярності контрацептивів у Європі та США.
Дієвий метод продовжити життя – проводити самообстеження грудей. Оглядати груди з треба піднятими руками, стоячи перед дзеркалом та лежачи – якщо груди змінюються, одна з них стає більшою за другу, є набряки, почервоніння, синдром лимонної шкірки огрубінні шкіри, виділення (особливо з кров‘ю), втягнутий сосок, якісь вузлики у грудях чи лімфовузлах на шиї і під пахвами – треба звертатися до лікаря.
Справедливості ради треба зазначити, що близько 70% пухлин у грудях, які ще не завдають дискомфорту, виявляють… чоловіки!
Раз на рік жінки до 40 років мають проходити УЗД-обстеження, а після 40 – мамографію грудей.
Кор.: Чи дієві розрекламовані щеплення від раку шийки матки?
Так, дуже дієві. Але їх потрібно робити дівчаткам, які ще не мають досвіду статевого життя. Правда, щоб їх зробити, треба їхати до онкодиспансеру у Кропивницький. Раніше таке щеплення коштувало близько двох тисяч гривень, але це важливі інвестиції в здоров‘я, лікуватися, як ви самі розумієте, обходиться значно дорожче.
Кор.: Чи сумісні онкозахворювання і вагітність?
В області такі випадки були. Онкозахворювання є показанням для переривання вагітності, проте жінки, як правило, віддають перевагу відтермінованому лікуванню – спочатку доношують дитину, а потім починають лікування.
Кор.: Що б ви порекомендували нашим читачкам?
Любіть себе, турбуйтесь про себе. І пам‘ятайте – ви у себе одна!
Читайте також: Оренда для «своїх»: як селяни на Кіровоградщині відстоюють власне пасовище (ФОТО)