Цього тижня прихильники комунізму відзначатимуть чергову річницю з дня народження Володимира Леніна. У Кіровограді пролетарського вождя місцеві посадовці згадують зараз частіше за державний гімн. А поліції, вочевидь, неабияк гикається при кожній такій згадці. А все через те, що його бронзовий пам’ятник зник у невідомому напрямку. Мерія змушує поліцію шукати, щоб переплавити бронзу на інші потреби, а ті ніяк не можуть знайти.
Пам’ятник Леніну у Ковалівському парку повалили на світанку 22-го лютого 2014 року. Після цього його ніхто не бачив. Куди зник бронзовий Ілліч, у міській раді спохватилися лише через два роки. Новий мер звернувся до поліції, щоб та знайшла загублену скульптуру. Згодом такі звернення наказав писати і підлеглим.
– Раз на тиждень лист на ім’я керівника поліції: де пам’ятник Леніну? Куди його діли? Хто руки приложив? Це комунальне майно, це майно міста. Три з половиною тонни бронзи де? В кого? – зазначив Андрій Райкович під час однієї з апаратних нарад.
Поваленого Леніна за допомогою автокрану поклали на вантажівку і вивезли у невідомому напрямку. Активісти, які спостерігали за всім цим процесом, називають прізвище того, хто начебто забрав пам’ятник собі.
– Сюди приїхав, здається, прізвище Горбатенко, він був членом комуністичної партії тут, у Кіровограді. І вони забрали тоді цей пам’ятник Леніну, повантажили і відвезли десь у свої загашники. Напевно, в надії, що вони знову зможуть його поставити, – розповідає громадська активістка Тетяна Бородіна.
Володимир Горбатенко – це екс-кіровоградський депутат-комуніст. Саме на очолюване ним автотранспортне підприємство мали відвезти Леніна. У якості доказу, в Інтернет виклали відеозапис, зроблений під час відвантаження зваленого пам’ятника.
– Скажіть, куди його зараз відвезуть? На территорию до Володимира Миколайовича завеземо, і все. Зараз положемо його на зберігання. І він буде там лежати, – говорять особи на відео.
Сам Володимир Горбатенко телефоном розповів, що до переховування чи крадіжки Леніна не причетний, і пам’ятника на його підприємстві немає.
– Ми повантажили, а куди його забрали, я не знаю. Не довезли до мене його. Ніхто не захотів мати з цим справу, ні управління культури, ні поліція. Саінсус теж відмежувався, я до нього ходив тоді. Вже з цього приводу піднімали питання, я не знаю, де пам’ятник. Десь забрали, сказали мені, що в надійному місці. Там слідчі займаються цим питанням. Я їм допомагав. Я не знаю, де Ленін, – зазначив Горбатенко.
Не знають, куди подівся Ленін, і кіровоградські правоохоронці. Вони відкрили кримінальне провадження за статтею 185 Кримінального кодексу. Це – крадіжка. Пошуки тривають вже місяць.
– Відділом проводиться ряд слідчо-оперативних розшукових заходів. Допитуються в якості свідків всі люди, які причетні до даної події. І найближчим часом буде проведено також додатковий комплекс оперативно-слідчих дій, – пояснив нам начальник Кіровоградського відділу поліції Ігор Пайлик.
Тим часом містом гуляють чутки, що пам’ятника Леніну в Кіровограді давно вже немає. А знайти і повернути його – майже неможливо.
– Доходять до мене такі чутки, як хтось бачив, що цей пам’ятник вивезли. Вже нібито на переплавку, що хтось навіть бачив його в одеському порту і тому подібне. Я почав цікавитися цим питанням, і ніхто не міг мені допомогти, навіть з міської ради. Навіть конкретно ті люди, які мали б знати, не могли сказати, де пам’ятник знаходиться, – розповідає кіровоградський журналіст Валерій М’ятович, який був присутній під час вивезення Леніна з Ковалівськогоь парку.
Поліція спочатку обіцяла міському голові Андрію Райковичу знайти пам’ятник Леніну до Благовіщення. Терміни вже давно спливли, а результату – нуль, хоча в міській раді продовжують фантазувати над тим, як бронзовий вождь комунізму міг би прислужити громаді.
– Це ж пам’ятник, і треба його подальшу долю зрозуміти. Ми можемо його використати у якості матеріалу на інший пам’ятник чи не можемо? Як вторинну сировину. Бо нам треба і Жертвам Голодомору пам’ятник, і реконструкцію на Валах робити, є куди витрачати матеріал. А там бронза чиста, – зазначив міський голова Кіровограда Андрій Райкович.
Середня вартість брухту бронзи складає зараз від 64 до 75 гривень за кілограм. Важить кіровоградський пам’ятник Леніну близько 3,5 тонн. Якщо припустити, що його просто порізали і здали на метал, то заробити у такий спосіб можна було щонайменше 245 тисяч гривень. Однак у те, що Леніна перетворили на брухт ні поліція, ні активісти не вірять.
– Мені дзвонив колишній секретар обкому Компартії ще за радянських часів і сказав, що якщо Андрій Райкович дозволить переплавити Леніна на пам’ятник жертвам Голодоморів і репресій, то ми його не будемо поважати. По оцьому дзвінку я зрозумів, що пам’ятник нікуди не зник і знаходиться в Кіровограді. І всі чутки, що його кудись вивезли, є лише чутками, – каже Валерій М’ятович.
До думки, що Леніна продовжують переховувати в Кіровограді, схиляються і правоохоронці.
– Переконаний, що найближчим часом буде встановлено місцезнаходження даного пам’ятника. В розумні строки кримінальне провадження буде закінчено. По закінченню досудового розслідування буде дана правова оцінка кожному учаснику даної події, – пообіцяв начальник Кіровоградського відділу поліції Ігор Пайлик.
Однак у те, що хтось отримає серйозне покарання за крадіжку та переховування Леніна, не вірять навіть у поліції. Навіть попри те, що відкрите кримінальне провадження.