Півтора місяці навчального 2018-2019 року вже пролетіли. Кропивницькі школярі в передчутті осінніх канікул, які розпочнуться вже з понеділка, 15 жовтня.
Із вересня навчальний рік стартував по-новому. Одним з основних впроваджень освітньої реформи є програма Нової української школи (НУШ). Чи запрацювала НУШ у школах Кропивницького? Що вже вдалося зробити, а де ще існують недопрацювання? Як сприйняли нововведення першачки та їх батьки? Відповіді на ці та інші питання шукала Точка доступу.
МОН позиціонує Нову українську школу як ключову реформу в освіті України. Головна мета – створити школу, в якій буде приємно навчатись, і яка даватиме учням не тільки знання, як це відбувається зараз, а й вміння застосовувати їх у житті.
НУШ – це школа, до якої приємно ходити учням. Тут прислухаються до їхньої думки, вчать критично мислити, не боятись висловлювати власну думку та бути відповідальними громадянами. Водночас батькам теж подобається відвідувати цю школу, адже тут панують співпраця та взаєморозуміння, - зазначали в Міністерстві освіти та науки.
Цьогоріч у навчальних закладах Кропивницького налічується 105 перших класів, які навчатимуться за програмою Нової української школи. Навіть День знань у школах міста та області відзначали в новому форматі, який заклади обирали на свій смак. Однак, основна умова - ніяких банальних першовересневих лінійок із довгими промовами посадовців та депутатів.
Не обійшлося на початку навчального року і без проблем. Батьки кропивницьких першачків виходили на мітинг із вимогами до управління освіти через відсутність одномісних парт та дидактичних матеріалів, передбачених Новою українською школою.
Що змінилося за півтора місяці?
За словами голови Батьківської ради Кропивницького Олени Бринзи, одномісних парт і досі немає, а дидактичні матеріали почали постачати лише на початку жовтня.
На сьогодні болючим залишається питання забезпечення матеріально-технічної бази НУШ, яка рекомендована МОН. По-перше, немає парт, які сприяють реалізації концепції НУШ, адже завдяки їм дитина має свій особистий простір, а завдяки можливості їх рухати, діти вчаться працювати групами. Це один із інструментів для впровадження програми, - говорить Олена. - І проблема навіть не тільки в тому, що їх взагалі немає, але й в тому, що в багатьох класах діти сидять за дуже старими партами. Уже жовтень надворі, і я так розумію, що аж в грудні, а то може й в січні, будуть закуплені парти. Фактично півроку випадає.
Олена говорить, що дидактику, яка дає змогу дитині все візуально сприймати, почали отримувати лише на початку жовтня. У школах Кропивницького станом на 1 вересня цього всього не було. Навіть для якісної роботи проекторів і комп'ютерів, якими забезпечили до початку навчального року, потрібно вирішити чимало організаційних питань.
Наприклад, ті ж кабелеві подовжувачі потрібно придбати, бо розетки далеко, кріплення для проектора і т.д. Всі ці організаційні питання вирішуються наразі за рахунок батьків. Крім того, проектори ж виводять зображення на мультимедійні екрани, а їх ще також не отримали. Тобто тут вже проблема в недолугому менеджменті управління освіти, - зауважує очільниця Батьківської ради. Підготовку та проведення тендерів потрібно було готувати завчасно. Всі ті речі, яких в наших школах ще немає, є головними для реалізації засад НУШ. А виходить, що наразі все тримається на реалізації підходу вчителем і плюс ті матеріали, які сам вчитель зробив своїми руками.
Зразок одномісної парти. Фото: Джерела Трускавця
У свою чергу, начальниця управління освіти міськради Кропивницького Лариса Костенко зазначила, що наразі проходить вже третя тендерна процедура щодо закупівлі парт. Головна вимога, яку висунуло Міністерство освіти, - якість. Дидактичні матеріали вже почали надходити до шкіл, підручниками забезпечені також майже в повному обсязі. На її думку, НУШ у міських школах з початку вересня впроваджується на належному рівні. Управління освіти постійно тримає це на контролі.
На сьогоднішній день заклади освіти забезпечені букварями та підручниками з математики на 100%, «Я досліджую світ» - 95%, мистецтво – 35%, англійська мова – 65%. У ході підготовки до впровадження НУШ у кожному класі, де навчаються першачки, поставлено ноутбук, проектори, кольорові принтери. Також у травні кожна школа і кожен клас формували самостійно списки на отримання дидактичних матеріалів, і вже на сьогодні 70 % вони їх отримали. Крім того, отримали набори «Лего. 6 цеглинок», -прокоментувала посадовиця.
Костенко зазначила, що до роботи з першачками було підготовлено 109 вчителів-початківців, які отримали сертифікати, та 99 вчителів англійської мови. Зараз для педагогів системно проводяться тренінги, семінари, семінари-практикуми та інші види підвищення кваліфікації.
Методика викладання, за її словами, тримається на контролі в управління освіти.
Є вчителі, які атестуються, уроки яких відвідують фахівці. Методисти контролюють та допомагають. В деяких школах я особисто відвідувала вже заняття, брала участь і в ранкових зустрічах, - зауважила Лариса Давидівна. - Основні наші контролери – батьки, які щоденно спілкуються зі своїми дітьми та знають від них, що і де відбувається.
Чи відчули зміни батьки, учні та вчителі?
У МОН передбачали, що Нова українська школа – це освіта нових сенсів, дитиноцентризму і поваги до кожної людини. НУШ – це цікава, практикоорієнтована, безпечна і дружня до дитини школа. А для батьків вона – відкрита, чесна і націлена на співпрацю. Головна ідея Нової української школи – компетентнісне навчання. Це означає, що учні не просто будуть набувати знань, а вчитимуться використовувати їх на практиці й опановуватимуть навички. В НУШ діти повинні навчатися, граючись. Це означає, що вони опановуватимуть той самий навчальний матеріал, але в інший спосіб. Вчителю не потрібно більшість часу розповідати щось класу, стоячи біля дошки.
Очільниця Батьківської ради, яка є також і мамою першокласниці, наголосила, що в школах Кропивницького вчителі досить відповідально віднеслися до змін і стандарти методик НУШ активно впроваджують із дітьми.
НУШ складається із двох основних компонентів - засади і підходи до навчання самих вчителів та матеріальне забезпечення класів. Вчителів готували, вони навчалися протягом усього літа. І тут дійсно є позитивна динаміка.
Важко сказати загалом, чи кожен учитель зміг перелаштуватися і відійти від засад "старої школи" й перейти до того, що кожна дитина особистість. Але інші головні моменти все ж втілюються. Якраз вчителям, певно, наразі найскладніше, оскільки тим, хто по 20-30 років викладали за одною системою, звісно в один момент перелаштуватися, можливо, й важко. Але всі вчителі, з ким я особисто спілкувалася, налаштовані позитивно. Є ранкове коло, воно застосовується, практикується. Дякувати варто вчителям, які власними руками виготовили дидактичні матеріали.
Мама першокласниці називає великим плюсом відміну домашнього завдання. Також помітно, що із дітками дійсно працюють більше в ігровій формі. Але паралельно з цим вони ж насправді вчаться.
Я не побачила от такого, як говорили, що діти будуть байдикувати, нічого не робити. Я заглядаю постійно в зошити, то вони там прописуть такі ж, як і раніше, палички, циферки, починають там вже літери виводити. Але, так як ця програма на 12 років розрахована, то її розподілили на більший відрізок часу, таким чином зменшивши навантаження на дітей.
Однак, дехто із батьків все ж висловлює побоювання щодо того, чи не вплинуть такі підходи на подальше навчання дітей, зокрема відповідальність за домашнє завдання та відношення до оцінювання їх знань.
Зміни дійсно присутні. Порівнюючи з програмою для першокласників минулих років, вона є зовсім легкою. Загалом у дітей по 4-5 уроків. Без домашніх завдань, все виконується в школі. Дитині подобається ігрова форма на заняттях. Після школи ми повторюємо лише усні завдання. Дитина задоволена. Але, як на мене, немає стимулу і мотивації для дітей. Моя дитина, наприклад, пише в зошитах неохайно, і навіть не старається, тому що за це не ставлять оцінок. Як зробив, так і є. Якщо вони зараз не виконують домашніх завдань, я навіть не уявляю, як свою дитину зможу заставити виконувати їх у другому класі. Загалом же, клас оснащений різноманітними цікавими плакатами, є необхідні матеріали для занять. Але досі немає в класі парт для кожного, - поділилася враженнями від НУШ Євгенія, мама першокласника школи №14.
В свою чергу, вчитель 1 класу НВО №6 Дмитро Панов, говорить, що раніше домашні завдання були спрямовані або на закріплення вивченого, або діти виконували те, що не встигли зробити в класі, оскільки був інший спосіб подання матеріалу. Раніше була певна інформаційна чи лекційна частина, і потім вдома це учні повинні були закріпити для кращого розуміння. Зараз в школі вчителі з дітьми опрацьовують матеріал повністю. Якщо у батьків або в дітей є бажання допрацювати щось, то це не заборонено.
Можна купувати додаткові зошити, чи працювати за аналогією того, що робили в класі. Особливо, якщо батьки бачуть, що в дитини виникають деякі проблеми, адже однакових дітей немає. Домашні завдання відмінили тому, що більшій частині дітей вони не потрібні, особливо в першому класі. Не варто батькам боятися, що дитина щось не так робитиме, через відсутність оцінювання, так власне ж тому її й не варто оцінювати, бо вона не повинна відповідати усталеному зразку. Адже кожна дитина проявляє свою особистість. А як можна «не так» написати зразки у зошитах, якщо дитина написала так, як в неї закладено природою. Не можна поставити високу чи низьку оцінку за те, що в дитині природою закладені ті, чи інші здібності, це несправедливо.
У класі Дмитра Сергійовича наразі 30 учнів. Педагог відзначив, що, звичайно, із такою кількістю важче впроваджувати всі ідеї та засади НУШ, однак це можливо. Для ідеальної роботи, на його думку, класи повинні вміщувати близько 15 дітей. Кожному приділити увагу за один раз не завжди виходить, однак в комплексі вдається на кожного звернути увагу.
Мені зараз дуже комфортно працювати, оскільки я роблю те, що я й робив раніше. Але тепер я не зобов’язаний всім навколо пояснювати, чому сАме я так роблю. Рамок стало менше. Як-от є подвійна смуга на дорозі, яку не можна перетинати, то зараз таких смуг майже немає, а якщо й є, то вони переривчасті. Я сам варіюю кількість годин, сам вирішую, що нам з дітьми потрібно, а що ні. Тобто те, що я раніше застосовував, нарешті узаконили.
Що далі?
Нова українська школа працюватиме прозоро – запевняють у МОН.
Відтак, обіцяють, що щорічно будуть публікуватися звіти про отримані та використані кошти, і ніхто не має права примусово збирати гроші з батьків. НУШ дослухається до думки батьків і завжди прагне працювати з ними спільно.
За словами очільниці міського управління освіти, реальні результати та дієвість НУШ будуть визначатися вже по закінченні 4-го класу, коли «першопрохідці» освітньої реформи складатимуть ДПА. На сьогодні ж робота по забезпеченню повноцінного впровадження реформи ще триває.
Ми вже ведемо навчання педагогів, які набиратимуть перші класи у 2019 році, - розповіла Лариса Костенко. - І хочемо, щоб все місто підтримало наших вчителів, для чого залучаємо і соціальну рекламу на біл-бордах та в соцмережах.
Олена Бринза висловила сподівання, що партами кропивницьких першачків забезпечать вже до кінця календарного року, орієнтовно в грудні. Однак, ще лишається одне з головних завдань, отримавши парти, організувати належний простір у класах, облаштувати куточки, які передбачає НУШ, та й тут можуть виникнути організаційні та фінансові питання. Тож планів та ідей для впровадження ще чимало.
Гроші із різних рівнів бюджету на всі необхідні закупки виділені, але ми втрачаємо пів навчального року через невчасне проведення тендерів, що призвело до відсутності необхідних матеріалів. Також по рекомендації НУШ класна кімнати повинна ділитися на зони. Для прикладу, має бути куточок релаксу, де розміщуватиметься якийсь диванчик, крісло, чи щось подібне. А ви уявіть собі наші стандартні класні кімнати. По-перше, де організувати таке місце, а по-друге, за які кошти будуть купуватися меблі? НУШ діє в школах Кропивницького, але, я вважаю, чиновники не спрацювали, адже ефективнішою б була реалізація, якби була закуплена повна матеріально-технічна база, - прокоментувала голова Батьківської ради.
Проте, за словами Дмитра Панова, всі необхідні матеріали поступово надходять до школи. А що стосується зонування класів, то це процес тривалий і поступовий, який розрахований на всі 4 роки початкової школи.
Зонування класної кімнати відбувається протягом всього періоду початкової школи, а не лише 1 класу. Всі зони повинні робитися разом із дітьми, кожну з ними обговорювати,- зазначив педагог. - Аби вони почували себе в цьому місці комфортно, то повинні брати участь у її творенні. Вже, власне, коли учні заходять до класу, я сам бачу, що їм потрібно, як їм буде цікаво, зручно, адже так, як міркую я, вони не міркують. Вони менші зростом, у них інші прагнення, інші бажання – це стосується як куточків, так й іграшок.
Крім того, вчитель наголосив, що НУШ однозначно запрацювала в кропивницьких школах, але запрацювала настільки, наскільки вчитель готовий її впроваджувати. Дуже багато прийомів та методів роботи відомі вже дуже давно. Сказати, що це новинка із цього року, не можна, адже і сам Дмитро Сергійович, і багато його колег використовували їх і раніше. Це було не системно, а більше ситуативно.
Дуже багато з’явилося й нового. Дітям цікаво, подобається, вони менше завантажені, їм це йде легко та плавно. Програма "старої школи" морально вже дуже давно застаріла. Коли сучасні діти приходили, то з ними неможливо було працювати за тією програмою. Вчителі вже тоді це розуміли, тому намагалися використовувати нові нестандартні форми та методи роботи.
Педагог висловив сподівання, що освітня реформа впроваджуватиметься й надалі:
Якщо вже почали робити, то потрібно не зупинятися, щоб не було ривків назад, а тільки позитивний рух уперед. Так, щоб було комфортно в першу чергу учням, а не батькам ,чи тим, хто ревізує ці зміни. Потрібно побачити результат, що дає НУШ дітям, але на це потрібен час.
Загалом же цьогоріч нoвoвведення стoсуються лише дітей, які прийшли дo першoгo класу. Чимало вже зроблено в рамках Освітньої реформи, однак ще чимало й над чим доведеться попрацювати. Адже діти навчатимуться 12 рoків: пoчаткoва oсвіта складатиме 4 рoки (1-4 класи), базoва середня – 5 (5-9 кл.) та прoфільна середня – 3 рoки (10-12 кл.). Детальніше про всі етапи реформування можна знайти за цим посиланням.
Читайте також: У Кропивницькому першачкам до Дня знань роздавали подарунки (ФОТО)
Читайте також: У міськраді Кропивницького розповіли, коли учні підуть на осінні канікули