#1Як підписати лікаря в Кропивницькому
Так як одним з головних нововведень стала можливість записатися до будь-якого лікаря, незалежно від місця реєстрації та проживання, ми відвідали кілька поліклінік у Кропивницькому, аби з’ясувати, наскільки вони підготовлені до підписання декларацій та чи можна отримати потрібну інформацію в реєстратурі.
Прикидаюся пацієнтом і починаю з поліклінічного відділення №1, що на вулиці Габдрахманова. Дістатися до нього не дуже зручно, якщо ви – житель іншого мікрорайону. Прямо під самісінький медзаклад під’їжджає єдина маршрутка №17.
На вході до лікарні висить наліпка "Тут можна обрати свого лікаря".
В холі закладу товпиться чималенька черга в реєстратуру. Доки чекаю своєї, розглядаю приміщення. Тут можна знайти лише графік роботи лікарів, які приймають цього дня.
У реєстратурі на запитання, де знайти інформацію про лікарів, і як із ними познайомитися заочно, відповідають, що тільки безпосередньо в кабінеті у лікаря. Але ж хочеться, щоб у будь-який час пацієнт міг ознайомитися, де навчався той чи інший фахівець, дізнатися його профіль і стаж. Уточнюю: "Мені б для початку ознайомитися, щоб не сидіти в довжелезній черзі, аби тільки поспілкуватися з лікарем". Відправили на сайт охорони здоров’я, де є перелік усіх сімейних лікарів нашого міста.
А як же бути тим, хто слабко володіє інтернетом, або взагалі його не має? Ідіть у кабінет, і там знайомтеся.
Що ж, спробуємо інший медзаклад. Поліклінічне відділення №5 на Попова, 9-б. Дістатися дуже зручно, адже ця вулиця має чи не найкращу транспорту розв’язку в місті, то ж навіть з іншого мікрорайону доїхати немає жодних проблем. На вході інформації про те, що тут можна обрати родинного «друга», немає. Проте є інформація, що запис на прийом до сімейного лікаря здійснюється у реєстратурі по талонах та за попереднім записом, і вказаний номер телефону.
В реєстратурі мене одразу зустрічають питанням «Ви – студент?», заперечую й задаю вже традиційне питання про доступ до інформації про лікарів. Знову зустрічне питання про адресу проживання. Пояснюю, що в рамках медреформи ця інформація мала б бути не важливою.
"Є дільничні лікарі, які обслуговують за адресою. А зараз піднімайтеся на 2-ий поверх, і біля якого кабінету вільно, туди заходьте й укладайте декларацію", - роз’яснили працівники.
Познайомитися тут із кожним лікарем можна тільки за прізвищем, яке вказано на стенді графіку їхньої роботи, або індивідуально. А весь перелік – тільки на сайті управління охорони здоров’я.
На черзі – поліклінічне відділення №3 на вул. Кропивницького. Зустрічає на вході знайома наліпка. Приємно. В холі купа довідкової інформації і про те, як обрати лікаря, і які документи потрібні, і як записатися до нього на прийом онлайн.
Із реєстратури знову направляють спочатку на сайт управління охорони здоров’я та роз’яснюють, якщо виникають додаткові питання, можна звернутися в кабінет №228. Оголошення з цією інформацією висить на кожному кроці й по всіх кабінетах.
Що ж, рухаємося в кабінет №228. Зустрічає приємний чоловік і роз’яснює спокійним тоном усю необхідну інформацію:
"До нас приходять люди переважно за місцем проживання. І якщо пацієнт їде з іншого району, то вже знає про наявність лікаря, який його влаштує, і йде персонально до нього. Завдяки оголошенням про звернення до цього кабінету, люди приходь до мене. Перше питання я ставлю про те, в кого вони обслуговуються наразі, надаю інформацію про лікарів відповідно до потреб пацієнтів".
Знайомимося з приємним співбесідником. Виявляється, що з будь-яких незрозумілих питань пацієнти спілкуються із заступником головного лікаря Сергієм Гредьком.
"Лікарям не дуже подобається, що їх обирають, як домашню тваринку. Раніше люди приходили на дільниці і всіх влаштовував медик. А зараз прийшла реформа, розповіли, що можна обрати найкращого, і вже їхній лікар не підходить", - говорить пан Сергій.
Також він розповів, що в їхньому медичному закладі вже близько 70% педіатрів набрали потрібну кількість декларацій.
"Нехай пацієнти не хвилюються. Лікарів вистачить на всіх", - заспокоює лікар.
Та додав, що кілька сімейних лікарів уже набрали потрібну кількість декларацій, 40% набрали понад 1400, 60% - до тисячі.
Що ж, лікарів вистачає, а порадити лікаря вам можуть у кабінеті №228.
Так і не ознайомившись попередньо з інформацією про фахівців у медзакладах Кропивницького, а «поговорити» в кожному кабінеті немає часу, переходжу до особистих контактів. Знаходжу номер телефону лікаря, у якого раніше брала інтерв’ю, пишу про бажання потрапити на прийом, на що той відповідає й пише години прийому.
Їду в Амбулаторію загальної практики сімейної медицини №5 на Нову Балашівку (вул. В. Терешкової, 136). Дістатися з центру до закладу не так складно, адже орієнтовно через кожні 5-10 хвилин курсують маршрутки №55 та 134.
Будівля медзакладу ззовні не вражає. Та й усередині вже давно «плаче» за хорошим ремонтом. У роздягальні зустрічають дві жіночки. Одна приємним голосом пояснює, до котрої вони працюють, й просить встигнути до 14-ї години, адже потім у лікарні вимкнуть світло (це були планові вимкнення електроенергії).
Інша спочатку провела питальну ревізію: зіщуривши одне око, запитала: «До якого лікаря? А ви точно знаєте, що він буде на місці?»
Люб'язно відповідаю на поставлені питання і йду у вже знайомий мені кабінет №19. Піднімаючись сходами, що я бачу? Та невже! У поліклінці є «wi fi»!
Очікуючи прийому лікаря, коридором гуляють різні розмови: чоловік голосно по телефону розповідає, де він, і чого прийшов. Інша жіночка біжить за лікаркою й "хає" всю медичну систему:
– Ви не знаєте моєї історії!
– І не хочу знати, - обурюється лікарка.
Незвично бачити під дверима лікаря мам із маленькими дітьми, але ж згадую, що тепер ми маємо сімейних лікарів, які можуть обслуговувати всю родину.
Малеча оживляє очікування, як тільки можна того уявити: бігають, кричать, співають. І від того стає трішки веселіше.
Прийом одного пацієнта займає в середньому до 10 хв, то ж черга рухається доволі швидко.
Нарешті потрапляю до Сергія Баранова. Заповнення декларації зайняло всього 2 хвилини.
"Проблеми з підписанням декларацій виникають тільки тоді, коли лікарі неправильно їх заповнюють, або неправильно вводять код", - зауважив Баранов.
Запитую в медика, що змінилося від нашої останньої зустрічі, яка була ще в лютому (інтерв’ю з лікарем Сергієм Барановим – за посиланням).
"Є комп’ютери в лікарні, інтернет. Підключили "wi fi", за який не платимо окремо, він входить у комплект", - розповідає Сергій Костянтинович.
Ажіотажу серед населення в підписанні угод немає. Лікар говорить, що це і є найбільшою проблемою, із якою вони зіштовхуються.
"Люди дуже слабко йдуть. На сьогоднішній день по Центру первнинної медико-санітарної допомоги №2 підписано близько 53 тисяч декларацій. Це 50-52% від загальної кількості, зареєстрованих у нас. Також сьогодні є великий дефіцит по лікарях".
Зокрема, у Центрі лікарка Тетяна Стогнєєнко вже набрала 1700 декларацій, у решти ж – набагато менше.
#5Скільки отримуватиме лікар
Від 10 до 100 тисяч гривень. Таку зарплату можуть отримувати лікарі первинки – терапевт, сімейний лікар і педіатр – після медреформи. Чим більше декларацій медик підпише з пацієнтами, тим більше він отримає доходу. Держава платитиме лікарю за одну людину 370 грн на рік. За дітей і літніх – більше.
Виплатами займатиметься Національна служба здоров'я. Але перераховувати гроші відомство буде не лікарю, а до лікарні, де він працює. У медзакладі вже вираховуватимуть з цієї суми комунальні платежі, оплату роботи медсестри.
Лікар Сергій Баранов пояснює, що йому, як завідувачу амбулаторії, спочатку дозволили підписати 1000 декларацій:
"Я набрав. А потім порахували заробітну плату за кількість декларацій і доплату за посаду, то завідуючим зовсім невигідно бути. Я втрачаю 40% заробітної плати. Тому ми відновили набір декларацій до 1800. Я 3 місяці відмовляв тим, хто хотів до мене потрапити. А тепер, виявляється, що я повинен швидко набирати пацієнтів".
Сергій Костянтинович пояснив, якби зараз почали платити по-новому, із тисячею декларацій та оплатою посади завідувача амбулаторії його заробітна плата склала б усього 7 тис грн.
"Лікар, який підписав уже максимум декларацій без урахування податків отримав би 17 100. Але тут кожен лікар отримуватиме по-різному, адже у кожного свій віковий склад пацієнтів", - додав він.
За одну людину Національна служба здоров'я заплатить лікарю мінімум 370 гривень на рік. При цьому терапевт повинен підписати декларації максимум з 2000 пацієнтами, сімейний лікар – з 1800, педіатр – 900. Лікарям, які працюють в селах, МОЗ дозволив набирати більше пацієнтів.
Загалом буде 5 коефіцієнтів оплати за пацієнта:
- Від 18 до 39 років – базова ставка, 370 гривень.
- Немовлята і діти до 5 років – висока ставка, коефіцієнт множиться на 4 і становитиме 1480 гривень.
- Діти 6-18 років – коефіцієнт буде 2,3, тому базова ставка на таку дитину – 814 гривень.
- Від 40 до 64 років – коефіцієнт 1,2, це 444 гривні.
- Для людей 65+ – тариф множиться на 2 і становитиме 740 гривень.
Причина такої різниці у тому, що деякі категорії пацієнтів потребують більшої уваги та часу лікаря.