Укpaїнa обиpaтиме нового Пpезидентa 31 беpезня 2019 pоку. Точкa доступу зaпpовaдила спеціaльну pубpику, де інфоpмує читaчів пpо все, що потpібно знaти вибоpцям: цифpи, дaти тa особливості пеpедвибоpної гонки. Тaкож ми знaйомимо Вaс із кaндидaтaми у Пpезиденти, які вже офіційно зapеєстpувaлися у ЦВК, тa їхніми пеpедвибоpчими пpогpaмaми. У попередньому матеріалі ми вже розповіли про Ігоря Шевченка.

Сьогодні познайомимо з біографією та передвиборчою програмою Сергія Миколайовича Капліна – кандидата в президенти України від партії "Соціал-демократична партія". Зареєстрований у ЦВК одним із перших – 8 січня 2019 року.

#1

Біографія

Сергій Каплін народився 15 грудня 1979 року в селі Опришки Глобинського району Полтавської області.

Закінчив Опришківську сільську загальноосвітню школу I—III ступенів і економіко-правовий коледж міста Полтава. Навчався у Відкритому міжнародному університеті розвитку людини “Україна” та в Київському національному університеті ім. Т. Г. Шевченка.

Працював виконавчим директором "Кременчуцького шкіряно-лимарного комбінату", помічником голови Комісії Київради з питань захисту прав споживачів, помічником голови Комітету Верховної Ради України з питань промислової політики та директором Агентства з питань міжнародного ділового партнерства “Укрексімцентр”.

У 2012 році був обраний народним депутатом VII скликання за округом №144 від партії “УДАР”. Був секретарем Комітету ВРУ з національної безпеки та оборони.

У 2014 році на позачергових виборах до Верховної Ради обраний депутатом за виборчим округом №144 як кандидат від “Блоку Петра Порошенка”. В новому складі парламенту став першим заступником голови Комітету з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення.

У лютому 2016 року Каплін оголосив про вихід з парламентської фракції БПП та навіть опублікував відповідну заяву на своїй сторінці у Facebook. Проте на сайті Верховної Ради Каплін досі позначений як член фракції БПП.

#2

Скандали

Славу скандаліста Каплін здобув у протистоянні з мером Полтави Олександром Мамаєм, Міністерством внутрішніх справ тощо.

У 2013 році Каплін опублікував через різноманітні ЗМІ інформацію про корупцію в обласному ДАІ та звернувся до Генпрокуратури і СБУ з вимогою розслідувати злочини правоохоронців. Зі свого боку МВС та Полтавське ДАІ подали позов до суду проти народного депутата, звинувативши того в оприлюдненні неправдивих даних про факти корупції у правоохоронних органах області.

У листопаді 2014 року Каплін сокирою вирубав двері в кабінет мера Полтави Олександра Мамая, а також двері в кабінет першого заступника мера В'ячеслава Стеценка, а потім двері в кабінет начальника управління капітального будівництва. Нардеп вимагав якнайшвидшої здачі в експлуатацію соціального будинку в Полтаві. Каплін пояснив свої дії тим, що "від народу ні за якими дверима ніколи не сховаєшся" і додав: "Рубаю вікно до Мамая, як Петро I рубав вікно в Європу ".


У липні 2017 року Сергій Каплін побився з депутатом Ігорем Мосійчуком поруч із будівлею Печерського суду Києва. Інцидент стався під час мітингу, організованого Капліним проти Радикальної партії Олега Ляшка.

Встиг нардеп посваритися й з Міністерством юстиції України: у грудні 2017 року він із групою прихильників увірвалися в будівлю Мін’юсту, зламав двері у кабінет очільника міністерства Павла Петренка. Тоді Каплін вимагав від відомства розблокувати роботу Соціалістичної партії.

Сергій Каплін є одним із основних противників декомунізації у Верховній Раді, особливо відзначився у захисті назви міста Комсомольська (нині Горішні Плавні) на Полтавщині. Процес перейменування він називав "непристойним ставленням до міста і до людей".

У жовтні 2018 року на мітингу профспілок біля Кабінету міністрів Капліна облили фекаліями. Під час акції до нардепа підбігли двоє людей і вилили йому на голову відро з лайном. Каплін заявив, що це провокація і звинуватив в її організації Дмитра Корчинського. Виконавцю, за його словами, заплатили 300 доларів.


Востаннє кандидат у президенти засвітився у медіа зі своїми бігбордами про зниження ціни на газ у 4 рази поряд із обіцянками Тимошенко про скорочення вартості лише вдвічі.

#3

ЗМІ про Сергія Капліна

Як повідомляє видання "Гал.Інфо", у лютому 2018 року Соціал-демократична партія Капліна пікетувала парламент, вимагаючи підвищення зарплат до 10 тис. гривень, а пенсій – до 5. Інформагентство "For-um" вирішили з’ясувати, звідки кошти на проведення, як виявилось, проплаченого мітингу, в депутата, який живе лише на зарплату? «For-um» назвав 4 джерела фінансування партії Капліна: гральний бізнес, колишні регіонали, Медведчук та Льовочкін.

Ресурс skelet-info у матеріалі за 2016 рік "Каплін: Проект Льовочкіна, який мітить в опозицію" теж пов’язує Капліна із колишнім соратником Януковича. Видання визначило Капліна, як одну з найбільш активних медіаперсон, який піарить себе радикальними пропозиціям, тому що хоче стати головним обличчям опозиції.

Онлайн-видання "Коментарии.ua" аналогічно говорить про Льовочкіна як керівника Сергія Капліна. Журналісти наводять приклад піар атаки партії Капліна на "Народний фронт" та їх члена тодішнього прем’єра Яценюка як елемент політичної гри свого спонсора і господаря.

Сергій Каплін має репутацію одіозного соціаліста-популіста, який відзначається провокативною поведінкою та гучними обіцянками, тому часто потрапляє у новини. Голова Комітету виборців України Олексій Кошель, коментуючи дослідження проекту "Дослівно про популізм Капліна сказав наступне:

"Коли слухаєш публічну риторику Сергія Капліна, здається, що він готовий пообіцяти що завгодно, аби сподобатися аудиторії. Але будь кому, хто хоч трохи розуміється на політиці, зрозуміло, що в нього зовсім немає повноважень чи інших інструментів, щоб хоча б спробувати виконати обіцяне. Якщо так триватиме і надалі, то Сергій Каплін гарантовано претендуватиме на перше місце у списку українських популістів".

Ресурс "Детектор Медіа" у своєму дослідженні теж наголосив на популізмі Капліна, зокрема на використанні його скандальних та агресивних коментарів у сюжетах телеканалу "ІНТЕР". Слова Капліна рідко відрізняються від вчинків - вони не менш скандальні. Приміром, він приковував себе до батареї та голодував 9 днів на підприємстві "Нафтохімекологія". У 2014 році УМВС України в Полтавської області порушила кримінальну справу проти Сергія Капліна. Його звинуватили в погрозах судді, що розглядала справу проти активістів Євромайдану в Полтавській області. Кандидат у президент пізніше сказав, що лише закликав судити відповідно до норм законодавства.

#4

Політична програма

Добробут громадян

У своїй передвиборчій програмі Каплін обіцяє українцям, що розмір погодинної оплати праці буде не нижче науково обґрунтованого рівня. Також йдеться і про постійну автоматичну модернізацію та індексацію заробітної плати відповідно до змін покажчика інфляції. У разі обрання президентом України Каплін обіцяє, мінімальну частку заробітної плати у ВВП буде встановлено на рівні 50%.

Зазначається, що буде істотно підвищено зарплати лікарям, вчителям, військовикам і працівникам культури.

Висуванець від СДП також обіцяє ввести мораторій на закриття лікарень та звільнення медичних працівників. Страхова медицина і розширення мережі соціальних аптек - ще одні важливі пункти передвиборчої програми Капліна.

Не обійшов стороною кандидат у президенти розмір пенсій та стипендії студентам. Так, пропонується збільшити мінімальну пенсію до 5 тис. грн, а розмір стипендій, за словами Капліна, має дорівнювати розміру прожиткового мінімуму.

Молоді гарантують забезпечення першим місцем роботи, а молодим сім'ям обіцяють соціальне житло.

Національна безпека і відновлення миру

У своїй програмі Каплін пропонує розвивати в Україні надійну інфраструктуру внутрішньої безпеки, активізувати контррозвідувальну діяльність і розвивати український військово-промисловий комплекс на базі державного оборонного замовлення.

Також є пропозиція налагодити міжнародне співробітництво на основі ідеологічної солідарності європейських соціал-демократичних держав. Окремо виноситься питання поліпшення соціальних гарантій для військовиків.

При цьому, у передвиборчій програмі немає більш конкретної інформації про деокупацію частини Донбасу і повернення Криму.

Економіка і тарифи

Нові робочі місця і створення великих підприємств - ключові пункти передвиборчої програми Капліна в плані розвитку економіки. Зокрема, кандидат обіцяє забезпечити підтримку національного товаровиробника, насамперед - в IT-секторі, сфері сучасних біотехнологій та хімічного виробництва, енергетики і сільського господарства.

Також пропонується розпочати "формування стратегічних умов (податки, гарантії власності) для залучення іноземного капіталу до державних стратегічних програм".

Кандидат від СДП пропонує запровадити у країні національну стратегію розвитку села як етно-соціального кластеру.

"Зниження ціни на газ в 4 рази - з 8500 до 2200 гривень - буде досягнуто шляхом ліквідації злочинних поборів "Нафтогазу" і "Укргазвидобування", ПДВ, рентної плати, інших надбавок і націнок, які формують надприбутки в інтересах корупціонерів", – йдеться у тексті передвиборчої програми Капліна.

Також пропонується за рахунок державного бюджету проводити комплексну політику енергозбереження.

Реформування влади та боротьба з корупцією

Каплін пропонує скоротити кількість народних депутатів до 100 осіб (зараз 450). Кандидат у президенти також виступає за скасування всіх форм імунітету та недоторканності та створення Національних зборів (віча) громадян, перед якими кожні півроку мають звітувати президент України і Кабінет міністрів.

В Конституції України пропонується закріпити право українців на дострокове відкликання (імпічмент) президента України, депутатів всіх рівнів, прем'єр-міністра і членів Кабінету міністрів, керівників правоохоронних та антикорупційних органів.

Також є пропозиція конфіскувати майно чиновників на користь Пенсійного фонду, в разі неможливості довести походження своїх доходів.

Сергій Каплін пообіцяв повний аудит приватизації з подальшою націоналізацією або примусовим поверненням до державної власності незаконно відчуженого майна та компенсацію збитків державі та народові України.

Офіційна передвиборча програма кандидата.

#5

Декларація кандидата

У 2017 Каплін задекларував 473 380 гривень доходів. З них - заробітна плата за роботу в парламенті становила 244,1 тисячі гривень, компенсація вартості оренди житла – 191,1 тисячі гривень, компенсація проїзду на території України – 38,2 тисячі гривень. Також за нардепом вказані фінансові зобов'язання в розмірі 99,1 тисячі гривень – виплата коштів за виконавчим листом.

З нерухомості в кандидата – один житловий будинок в оренді (203,9 кв. м) і ще один в іншому праві власності (84,2 кв. м). Також він володіє автомобілем Kia Magentis 2007 року випуску (його вартість на момент покупки становила 120 тисяч гривень). Крім того, за ним зареєстрована торгова марка (комерційне найменування) – зображення знака «Рух простих людей».


Головне сьогодні