У Кропивницькому тривають тренінги зі зниження стереотипів та дискримінації в рамках HealthLink: «Прискорення зусиль України з метою подолання епідемії ВІЛ» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Про проміжні результати поспілкувалися з тренером, головним лікарем КЗ «Кіровоградський обласний протитуберкульозний диспансер» Галиною Горенко.

- Чи озвучували медпрацівники історії про дискримінацію та стигму? (Стигма — негативна асоціація людини з чим-небудь ганебним, непрестижним, відраздивим, - авт).

Так, медпрацівники озвучують приклади зі своєї практики з приводу стигми та дискримінації, пов'язаної з ВІЛ. У більшості випадків - це історії, пов'язані з пізнім зверненням людей, що живуть з ВІЛ, за медичною допомогою. Причиною цього є стигма вироблена соціумом. Як наслідок у пацієнта виникає  самодискрімінація, - говорить Галина Горенко.

- Чому стигма і дискримінація досі є бар'єром для тестування у медзакладах?

Довгі роки  питання діагностики, ведення пацієнтів з ВІЛ-інфекцією були прерогативою тільки фахівців центру СНІДу. На сьогоднішній день, ця проблема  вийшла  далеко за межі компетенції центру СНІДу. Тому дуже важливо проводити з фахівцями загальної лікувальної мережі навчання та тренінги, в тому числі з питань стигми та дискримінації, пов'язаної з ВІЛ. Наприклад,  в рамках даного тренінгу ми говоримо не тільки про стигму, а й про шляхи передачі, властивості вірусу, сучасні методи діагностики, лікування, про професійний захист медичних працівників від ВІЛ-інфекції. Отримуючи знання, ми тим самим розвіюємо міфи про ВІЛ, які побутують в суспільстві, в тому числі і серед медпрацівників, - коментує ситуацію лікарка.

- Чи відзначали медпрацівники актуальність тренінгів?

На це питання частково відповіла вище. Багато говорили про те, наскільки серед медичних працівників закріпилися міфи про ВІЛ! Чим більше знаєш про вірус, тим менше внутрішніх страхів. Багато учасників тренінгу подивилися на пацієнтів і людей з ВІЛ з іншої, я б сказала, "внутрішньої" сторони. Вони були вельми здивовані на скільки високий рівень індексу самостигматизації і самодискримінації серед людей з ВІЛ. Медики акцентували увагу на тому, що подивилися на цю проблему з іншого боку - в плані ведення таких пацієнтів комплексною бригадою фахівців - медпрацівників, соціальних працівників, психологів, - ділиться враженнями Галина Горенко.

 Як медпрацівник може мотивувати людей до проходження тестування на ВІЛ?

- Щоб мотивувати до тестування, в першу чергу, потрібно пояснити пацієнтові всі переваги від знання свого ВІЛ-статусу до майбутніх перспектив стану здоров'я і соціального життя, - констатує медик.

Вікторія Семенко

Читайте також: Кропивницькі активісти протестуватимуть проти бездіяльності поліції

Читaйте нaс у Telegram тa Facebook. Підписуйтесь нa нaші стoрінки тa будьте в курсі oстaнніх нoвин.

Фото на обкладинці akcent-media.tv


Головне сьогодні