Укpaїнa обиpaтиме нового Пpезидентa 31 беpезня 2019 pоку. Точкa доступу зaпpовaдила спеціaльну pубpику, де інфоpмує читaчів пpо все, що потpібно знaти вибоpцям: цифpи, дaти тa особливості пеpедвибоpчої гонки. Тaкож ми знaйомимо Вaс із кaндидaтaми у Пpезиденти, які вже офіційно зapеєстpувaлися у ЦВК, тa їхніми пеpедвибоpчими пpогpaмaми. У попередніх матеріалах ми вже розповіли про Ігоря ШевченкаСергія Капліна.

Сьогодні познайомимо з біографією та передвиборчою програмою Валентина Олександровича Наливайченка - кандидата в Президенти України, делегованого від партії "Громадсько-політичний рух Валентина Наливайченка "Справедливість". 8 січня 2019 року його кандидатуру офіційно зареєстрували у ЦВК.

#1

Біографія

Народився 8 червня 1966 у Запоріжжі.

  • Навчався у запорізькій загальноосвітній школі №30.
  • 1983-1984 рр. Харківський державний університет. Закінчив перший курс.
  • 1984-1986 рр. — строкова служба в лавах армії СРСР.
  • 1986-1990 рр.— Київський національний університет ім. Шевченка.
  • 1991-1994 — навчання у Академії зовнішньої розвідки (Росія).
  • 1990-1991 рр. — викладач кафедри російської мови у Київському інженерно-будівельному інституті.
  • 1992-1994 рр. — заступник директора з економіки, маркетингу та менеджменту ПП “Якість”, Запоріжжя.
  • 1994-1997 рр. — працював у Посольстві України в Фінляндії, за сумісництвом у Данії та Норвегії, на посадах другого, першого секретаря.
  • 1998-2001 рр. — перший секретар, радник, заввідділу консульського забезпечення інтересів фізичних і юридичних осіб, заступник начальника Консульського управління Департаменту консульської служби МЗС України.
  • 2001-2003 рр. — працював у Вашингтоні генконсулом посольства України у США.
  • 2003-2004 рр. — директор Департаменту консульської служби МЗС України.
  • 2004-2008 рр. — заступник міністра закордонних справ України.
  • 2005-2006 рр. — посол України в Білорусі.
  • 2006- 2010 рр. — голова Служби Безпеки України.
  • З 2016 року — засновник та голова громадсько-політичний руху “Справедливість”.

Валентин Наливайченко одружений, виховує доньку.

#2

Скандали

Колишньому голові СБУ закидають роботу на спецслужби Росії. У вересні 2017-го екс-голова СБУ Валентин Наливайченко зізнався, що з 1991 по 1994 рік вчився в Інституті КДБ імені Андропова в Москві на факультеті зовнішньої розвідки. Його спеціалізацією стала Фінляндія, а куратором — майбутній голова Адміністрації президента Росії Путіна, Сергій Іванов. Його перше перебування на посаді керівника СБУ запам’яталося цілою серією скандалів. Так, одним своїм заступником Наливайченко призначив одіозного Валерія Хорошковського, а іншим – Андрія Кислинського, в якого незабаром виявили фіктивний диплом. У лютому 2014-го на хвилі революції Валентин Наливайченко повернувся на Володимирську. Якраз починалася анексія Криму. Від СБУ очікували активних дій. Проте, за словами самого Наливайченка, всі його підлеглі пішли на допити у справі розстрілів на Майдані.

Далі було захоплення приміщення СБУ в Луганську і війна на сході. Голова ж СБУ Валентин Наливайченко у цей час, за даними джерел, разом з Віктором Медведчуком на його літаку вирушає до Росії, без проходження митного і прикордонного контролю. У травні 2014-го і у квітні 2015-го тодішній глава СБУ зустрічався у місті Бєлгород з високопосадовцями РФ. Зокрема, зі своїм колишнім куратором по Інституту зовнішньої розвідки, а на той час керівником Адміністрації президента Росії Путіна, Сергієм Івановим. При цьому жодним чином не інформував, як належить, про ці візити ані в.о. президента Турчинова, ані президента Порошенка.

#3

ЗМІ про Валентина Наливайченка

Як повідомляє видання "Гал.Інфо", у лютому 2018 року журналісти програми "Закрита зона" на телаканалі "Прямий" провели розслідування про роботу Наливайченка на посаді голови СБУ в 2014-2015 рр, під час якого опитали кількох експертів. Вони розповіли, що теперішній кандидат у Президенти під час захоплень державних будівель у Луганську літав до Росії, а згодом під час візиту до США перешкоджав передачі Україні протитанкових комплесів Javelin.

Трьома роками раніше, у 2015 Радіо Свобода також розслідували діяльність Наливайченка. У матеріалі "Валентин Наливайченко: секрети шпигуна" наші колеги знайшли докази бізнесових зв'язків тодішнього глави СБУ з олігархами та незаконного збагачення його сім'ї під час правління Януковича.

Крім того, в ЗМІ неодноразово з'являлись публіації з приводу зізнання Наливайченка у тому, що він навчався в інституті КГБ ім.Андровова в Москві – на факультеті зовнішньої розвідки в 1991-1994 рр. І, відповідно, має російське громадянство, адже отримав звання старшого лейтенанта, для чого потрібно було скласти присягу на вірність народу Росії.

В інтерв'ю каналу "NewsONE" Наливайченко заперечив це, запевнивши, що у нього було і є лише українське громадянство. Також він сказав, що в КГБ не навчався, а був лише слухачем, якого відправили від СБУ. 14 лютого 1994 року він написав рапорт про звільнення зі Служби безпеки України.

"Главком" на початку минулого року писав про зв’язок Наливайченка та бізнесмена Фірташа. Журналісти також заглибились у фінансування партії Наливайченка "Справедливість", серед жертводавців якої виявили Костянтина Бєдова та Андрія Юга. Їх зараховують на кримінального угрупування "Рибка". Крім того, в об’єктив працівників "Главкому" потрапили політичні метання Наливайченка між Тимошенко та Саакашвілі.

#4

Політична програма

Журналісти покопалися в передвиборчій програмі колишнього силовика і вибрали з неї найцікавіші пункти.

Національна безпека

Рішення питань національної безпеки є одним із найголовніших завдань у сьогоднішній Україні. Наливайченко у своїй програмі стверджує, що має чіткий покроковий план відновлення миру і деокупації частин Донецької і Луганської областей та АР Крим, який, зокрема, передбачає укладення нової дієвої міжнародної угоди.

Наливайченко запевняє, що зробить все можливе, щоб Україна стала повноправним членом ЄС і НАТО.

Програмою також пропонується завантажити українські заводи оборонними замовленнями. Українським військовикам обіцяють гідний соціальний захист, а учасникам бойових дій - соціальні пільги й гарантії. У разі свого обрання президентом колишній голова СБУ обіцяє створити в країні резервну добровольчу армію. Крім цього, в його планах створити центр з розшуку зниклих безвісти і повернути заручників.

Ще одним цікавим моментом передвиборчої програми є легалізація вогнепальної зброї.

"Ухвалимо закон України "Про цивільний обіг та використання вогнепальної зброї і боєприпасів", яким громадянам України буде надано право на збройний захист. Водночас посилимо відповідальність за протиправне зберігання та використання зброї", – йдеться в тексті передвиборчої програми Наливайченка.

Добробут українців

Наливайченко виступає за перегляд нинішньої формули розрахунку соціальних стандартів, на основі яких потім визначаються розміри соцвиплат. Запропоновано створити електронний уряд і запровадити електронні безкоштовні послуги для всіх громадян.

Бюджетне фінансування науки колишній глава Служби безпеки України хоче збільшити до 3% ВВП і підвищити зарплати вченим до рівня, який би зупинив відтік кадрів.

Видатки на охорону здоров'я, на думку Наливайченка, мають складати 5% ВВП. У передвиборчій програмі також ідеться про підвищення зарплат медичним працівникам, запровадження механізму контролю за якістю медпослуг та обов'язкове медичне страхування.

Для молоді є пропозиція створити програму доступних кредитів на житло та відкриття власного бізнесу.

Боротьба з корупцією

"Знищимо корупцію як явище, ліквідувавши всі прогалини в антикорупційному законодавстві. Жоден хабарник або корупціонер, незалежно від посади чи статків, не уникне заслуженого покарання за злочин", – йдеться в тексті передвиборчої програми. Звучить добре, чи не так? А тепер по черзі про те, що пропонує Наливайченко для боротьби з корупцією:

  • провести антикорупційний аудит всіх нормативно-правових актів;
  • повернути в країну всі вкрадені та виведені в офшори гроші;
  • запровадити дієвий механізм моніторингу та контролю за витратами всіх органів влади, зокрема й за особистими витратами чиновників;
  • суттєво скоротити кількість державних органів і чиновників усіх рівнів, починаючи від кількості міністерств і віце-прем'єрів.

Реформування органів влади

У разі обрання на першу посаду в країні Наливайченко обіцяє позбавити недоторканності та привілеїв народних депутатів і суддів. Також ідеться про ухвалення закону про імпічмент президента.

На виборах народних депутатів України пропонується ввести пропорційну систему з відкритими списками. Екс-глава СБУ у своїй програмі стверджує, що під час виборів до Верховної Ради і на місцевих виборах для політичних партій буде знижено прохідний виборчий бар'єр до 3%. Крім цього, планується ввести громадський контроль за владою на всіх рівнях.

Вільним ЗМІ буде гарантовано свободу слова і розвиток.

Зазначимо, що у своїй передвиборчій програмі Наливайченко не зачіпає економічних питань і не говорить про залучення інвестицій до країни.

#5

Декларація Наливайченка

У Валентина Наливайченка в повній власності вказана земельна ділянка площею 1200 кв. м, а також квартира (72,9 кв. м) наполовину в спільній власності з дружиною.

Його дружина Олена Наливайченко задекларувала дві земельні ділянки (2 тис. та 1 тис. кв. м), садовий будинок (357 кв. м), дві квартири (379,4 і 72,9 кв. м) та одне машиномісце (16,9 кв. м).

За наявності місця для паркування машини подружжя не задекларувало жодного автомобіля. Також немає в декларації кандидата в президенти фірм, що йому належать, цінних паперів або коштовностей.

Із нематеріальних активів Наливайченко вказав два знаки для товарів і послуг.

Щодо доходів, то екс-голова СБУ їх не вказав. Дружина Наливайченка в 2017 році отримала 29 тисяч 800 гривень зарплати та кредиторських вимог на 3,2 мільйона гривень.

#6

Політична кар’єра Валентина Наливайченка

Уперше Валентин Наливайченко став головою СБУ при Віктору Ющенку в 2006 році. Але лише з приставкою "в.о.". До цього більше 10 років Наливайченко присвятив сфері дипломатії. Працював у посольствах Фінляндії, Данії та Норвегії, також був заступником Міністра закордонних справ та послом України в Білорусі.

Через 3 роки Верховна Рада 230 голосами прибрала "в.о." і Наливайченко став повноправним головою СБУ. Через рік президентом обирають Віктора Януковича і Наливайченка звільняють. На його місце призначили Валерія Хорошковського, який з 2009 року був першим заступником Наливайченка.

До слова, у 2014 році, вдруге отримавши посаду голови СБУ, Наливайченко переконував, що Хорошковський потрапить під дію закону про люстрацію.

Після закінчення роботи в СБУ Наливайченко вступив до партії "Наша Україна", членом якої був до 2012 року. Вихід із політсили він пояснив тим, партія затягує формування єдиної опозиції для наступних парламентських виборів.

Того ж року вступає до партії УДАР Віталія Кличка і проходить до Верховної Ради з 3 місця по виборчих списках.

Після втечі з України Януковича парламент призначив Наливайченка головою СБУ. Він перебуває на посаді більше року, після чого Верховна Рада 248 голосами схвалює подання Порошенка про звільнення Наливайченка. Президент говорив, що очільник СБУ не виконав поставлених перед ним завдань.

У 2016 році екс-голова СБУ створює партію "Справедливість" та зближається зі "Батьківщиною" Юлії Тимошенко. Наступного року разом вони допомагають Міхеїлу Саакашвілі "прорвати кордон". Проте наразі трійця розбіглася і кожен діє окремо.


Головне сьогодні