На запитання  відповідає Василь Яремчук, заступник  начальника Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області.

-Які існують проблеми щодо надання землі  учасникам антитерористичної операції?

- Виділення земельних ділянок учасникам  антитерористичної операції та сім’ям загиблих учасників антитерористичної  операції здійснюється  в порядку ст.118 Земельного кодексу України. Першочерговий розгляд звернень  таких громадян територіальними органами Держгеокадастру закріплений  розпорядженням Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2015 року №898-р, на  виконання якого Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області  визначено масиви земель державної та комунальної власності, придатні для  ведення садівництва та особистого селянського господарства, для подальшого  надання військовослужбовцям у розрізі районів та територіальних громад. Так, на  офіційному сайті Головного управління оприлюднений перелік зарезервованих  земельних масивів, що можуть бути використані для наступного виділення  учасникам АТО. 

Земельні ділянки у власність або у користування  із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх  потреб відповідно до частини першої статті 122 Земельного Кодексу України  передають сільські, селищні, міські ради. 

У цьому напрямку  існує низка проблем. Так, наявні факти передачі у власність городів та  присадибних ділянок, що вже споконвіку належать сільським мешканцям даної  територіальної громади. Неодноразово порушуються вимоги законодавства у  галузі  охорони землі. Приміром, передача  у власність пасовищ для їх наступного розорення без врахування потреби  територіальних громад у випасанні худоби та створенні громадських пасовищ.

- Чому працівників Головного управління Держгеокадастру у  Кіровоградській області часто звинувачують у бюрократизмі стосовно надання  учасникам антитерористичної операції та членам їхніх родин земельних ділянок?

- Насамперед зазначу, що фахівці установи працюють в режимі максимального сприяння цій категорії населення в  реалізації їх конституційного права на отримання земельних наділів. Проте також  слід підкреслити, що діяльність в цьому напрямку має відбуватися відповідно до  вимог чинного законодавства, інакше це призведе до негативних наслідків, а в  окремих випадках і зловживань в цій сфері. Дана робота  є копіткою і потребує глибоких знань у сфері  землевпорядкування й землевідведення, а також уважності, вимогливості й  скрупульозності.

Наприклад,  несумлінні фахівці вводять в оману громадян щодо місця розташування земельної  ділянки, стану розробки документів. Ми не можемо погодитися з фактами недобросовісного  виконання  розробниками документації  вимог щодо проектування земельних ділянок, що призводить до нераціональної  організації території, розроблення проектів землевпорядкування у конфігурації,  що не відповідає призначенню та принципам землеустрою та унеможливлює  використання таких земельних ділянок для ведення особистого селянського  господарства. 

Усі перелічені проблеми Головне управління Держгеокадастру у області  намагається вирішити у співпраці з представниками територіальних громад.  Вживаються усі необхідні заходи для реалізації прав на земельні ділянки  для учасників антитерористичної операції та  членів сімей загиблих учасників АТО.

Ця робота має позитивні результати. З початку запровадження ініціативи  про забезпечення земельними ділянками, учасники АТО  отримали 2782 дозволи на площу 4853 га щодо відведення  земельних ділянок.  Майже всі – для  ведення особистого селянського господарства. З цієї кількості дозволів  затверджено 1078 проектів землеустрою на загальну площу 1938 гектарів.  Найбільше у Кіровоградському районі – 259 земельних ділянок на 448 га. 

      Джерело: Головне управління Держгеокадастру в області


Останні новини