Випробування Сирією: чим загрожують людству протистояння між Трампом та Путіним (ФОТО)

  • Сергій Копотієнко
  • watch_later 11 квітня 2018, 19:30

  • visibility 457 переглядів

Вже вкотре за останнiй час увесь свiт балансує на межi третьої свiтової вiйни. I вчергове її причиною може стати Росiйська Федерацiя, вiрнiше, її керiвництво.

Селище Хан Шейхун в провiнцiї Iдлiб назавжди ввiйде в свiтову iсторiю – саме цей населений пункт за допомогою хiмiчних боєприпасiв атакувала авiацiя урядових вiйськ Башара Асада, президента Сирiї. В результатi постраждало бiльше 500 чоловiк, притому 70 осiб, переважно дiтей та жiнок, загинули. В той же час Росiя за звичкою захищає сирiйського диктатора – визнаючи факт бомбардування, вона заявляє, що хiмiчнi боєприпаси не застосовувалися, а хмара смертельного газу, ймовiрно зарину, з'явилася пiсля того, як бомба потрапила в склад з хiмiчною зброєю, що доставлялося до Iраку. Вiн начебто належить озброєнiй опозицiйнiй групi.

Через використання хiмiчних боєприпасiв була термiново скликана Рада Безпеки ООН. Втiм, як i завжди, користi це не принесло – Сполученi Штати та Росiйська Федерацiї, скористалися правом вето, заблокувавши обидвi резолюцiї. Притому РФ не погодилася на новий механiзм дослiдження хiмiчних атак – вiн передбачає створення  мiсiї, що замiнить групу експертiв ООН-ОЗХЗ з розслiдування випадкiв застосування хiмiчної зброї в Сирiї.

Жертви хімічних атак у Сирії. Фото з відкритих джерел

У документi США наполягають, що пiсля вивчення доповiдi нової незалежної мiсiї (UNIMI), РБ ООН має заявити про порушення резолюцiї 2118 (про встановлення мiжнародного контролю над хiмiчною зброєю Сирiї та її знищення) i вжити заходiв вiдповiдно до Глави VII Статуту ООН, яка визначає дiї щодо загрози миру. Водночас глава росiйської делегацiї Василь Небензя прямо заявив, що «Росiя не може пiдтримати американський проект». Вiн пiдкреслив, що США хочуть створити механiзм на кшталт Спiльного механiзму розслiдування ООН i ОЗХЗ. За версiєю росiйської сторони, цей механiзм, що встановив вiдповiдальнiсть Асада у попереднiх хiмiчних атаках проти цивiльних, був «марiонеткою в руках антидамаських сил».

Читайте також: Від Донбасу до Китаю: Росія «обкатала» в Україні сценарій власного розвалу (ФОТО)

Вже пiд ранок почала надходити бiльш тривожна iнформацiя – зокрема про те, що Окупацiйний Чорноморський флот Росiї, що базується в анексованому Севастополi, приведений у повнi бойову готовнiсть, а все командування частин ЧФ зiбралося в оперативному штабi. При чому повiдомлялося, що 7 великих кораблiв уже знаходяться бiля берегiв Сирiї, а бомбардувальники-винищувачi Су-34, що базуються в сирiйськiй Латакiї, навiть оснащенi протикорабельними ракетами. В той же час джерело з американського флоту повiдомило виданню Washington examiner, що США мають у регiонi поблизу Сирiї кiлька кораблiв, озброєних крилатими ракетами «Томагавк». Зокрема, йшлося i про есмiнець USS «Дональд Кук», який щойно завершив портовий виклик на Кiпрi i почав рухатися в схiдному Середземномор'ї в радiусi дiї Сирiї.

Оснащені протикорабельними ракетами російські СУ-34 у Сирії. Фото Warjournal

В той жe час, прeзидeнт США Дональд Трамп спiльно з радниками розглядає кiлька варiантiв вiдповiдi на застосування в Сирiї хiмiчної зброї, в тому числi, i масштабного вiйськового удару. Вiн може бути бiльш потужним у порiвняннi з обстрiлом ВМС США бази в Хомсi в квiтнi 2017 року. У свою чергу, росiяни заявили, що збиватимуть i ракети США, нацiленi на Сирiю, i пристрої, з яких вони були випущенi, маючи на увазi американськi кораблi та лiтаки. До чого це може призвести, зрозумiло кожному.

I Сполученi Штати, i Росiя стали заручниками власної сили. Так, наприклад, США, будучи свiтовою наддержавою, вже кiлька десятилiть поспiль позицiонують себе захисниками демократiї та демократичних цiнностей. Тому, зрозумiло, диктаторський режим Башара Асада не мiг не стати їх ворогом. Це при тому, що протягом останнiх 100 рокiв у свiтi не траплялося жодного вiйськового конфлiкту, який би не вирiшувався за допомогою США, крiм хiба що племенних вiйн десь у глибинцi Африки. Тому пройти повз конфлiкт у Сирiї Сполученi Штати не могли нiяк – свiтова спiльнота просто б не зрозумiла такої позицiї, вважаючи її проявом слабкостi. I першою в цьому ряду була б Росiйська Федерацiя, яка намагається стати свiтовим лiдером нарiвнi iз США. Так само не могла залишитися осторонь i Росiя – режим Башара Асада в Кремлi традицiйно вважають дружнiм, у його пiдтримку вже вбухали мiльярди доларiв, тому безславний «вихiд» iз Сирiї означає кiнець кар’єри для Путiна – лiдер, що програє, швидко втрачає легiтимнiсть, у першу чергу серед свого оточення. Та й самi росiяни пiдтримуватимуть цю вiйну лише тодi, коли мова йтиме про перемогу – вони не розумiють, навiщо їх країна влiзла у цей конфлiкт, а мантра про захист «наших росiйськомовних братiв», як це було у випадку з Україною, зрозумiло, не спрацює.

Читайте також: Світові лідери образили Путіна

Правда, передумов для свiтового лiдерства в Росiї, крiм хiба що «легендарної» спадщини Радянського Союзу, дуже мало. Але, згадаємо, СРСР програв у «холоднiй» вiйнi, не витримавши гонки озброєнь i, в результатi, зникнув з мапи свiту. В той же час уже сучасна Росiя фактично втратила пiдтримку «просунутих» країн – причиною стало недотримання мiжнародного права. Найбiльше про це знає Україна, яка завдяки «гiбриднiй» вiйнi РФ залишилася без окуповних Криму та частини Донбасу. I це лише частинка того, що накоїли росiяни – до пазлу входять також загроза країнам Прибалтики, спроба перевороту в Чорногорiї, вибори в Сполучених Штатах, нахабне отруєння Сергiя Скрипаля у Великобританiї i, зрозумiло, вiйна у Сирiї. Втiм, жоден iз перелiчених конфлiктiв не передбачав ведення активних бойових дiй проти США. Притому зрозумiло кожному, що буде, якщо вони таки почнуться – з пам’ятi одразу виринають найманцi «Вагнера», знищенi американцями пiд час нападу на нафтопереробний завод у провiнцiї Дейр-ез-Зор.

На вулицях Дейр-ез-Зора

Але ситуацiю ускладнює те, що обидвi країни – i США, i Росiйська Федерацiя – мають найбiльшi у свiтi запаси ядерної зброї. Притому лiдери обох держав не вiдрiзняються психiчною врiвноваженiстю – i Трамп, i Путiн вiдзначилися кiлькома висловлюваннями та вчинками, якi ставлять пiд сумнiв їх адекватнiсть. Недарма, мабуть, обидва лiдери настiльки симпатизують один одному – iнформацiя про це час вiд часу робиться надбанням засобiв масової iнформацiї. Тому головне питання, яке турбує увесь свiт – чи вистачить у когось iз них клепки не натискати на «ядерну» кнопку нi, навiть не першим, а взагалi? I якщо в США створена випробувана система важелiв та противаг – Трамп, звичайно, прийматиме таке рiшення самостiйно, але тiльки тодi, коли не буде iншого виходу, то авторитарний Путiн уже нажахав людство фразою:

Навiщо нам такий свiт, якщо там не буде Росiї?

Тpивожнi новини надходять кожної хвилини. Так, напpиклад, пpезидент США Дональд Тpамп уже закликав Pосiю пpиготуватися до pакетних удаpiв у Сиpiї, повiдомивши пpо них у своєму Твiттеpi.

Pосiя обiцяє збивати всi i будь-якi pакети, випущенi по Сиpiї. Пpиготуйся, Pосiє, бо вони на пiдходi, гаpнi, новi i "pозумнi"! Не ваpто бути паpтнеpами тваpини, що вбиває свiй наpод газом i отpимує з того задоволення, – написав Тpамп.

I, можливо, в цей час, коли ви читаєте цi pядки, у Сиpiї знову гинуть миpнi люди, якi мали нещастя наpодитися на цiй землi…

Читайте також: Отруєння Скрипаля або Фатальна помилка Володимира Путіна (ФОТО)