Рецепти для освіти від міністра Квіта

  • Сергій Муренець
  • watch_later 6 лютого 2015, 13:44

  • visibility 261 перегляд

В школи хочуть повернути 12-річну систему навчання, а кількість вищих навчальних закладів суттєво скоротити. Міністр освіти України Сергій Квіт, перебуваючи у Кіровограді, відповів на запитання викладачів, студентів та журналістів.

Про корупцію у вищих навчальних закладах

- Я не можу вирішити це питання сам по собі. Коли я прийшов працювати в міністерство, там мій попередник Дмитро Табачник створив різні схеми: як друкувати підручники, захищати дисертації, призначати на посади. За все це треба було платити, це була комерція. Зараз ми ці схеми зруйнували. Це те, що ми можемо зробити на місці. Коли до нас звертаються зі скаргами, в тому числі пишуть мені на Фейсбук чи електронну пошту, ми реагуємо на кожне звернення. Тобто, це тільки ви можете змінити. Будьте нетерпимими до корупції. Повинна бути активна університетська громада, це і викладачі, і студенти, щоб університети, отримавши автономію, не перетворилися на феодальні уділи, де керівники робитимуть все, що їм заманеться. Тому я ці функції передаю вам, тому що там я не можу все сам зробити.

Про скорочення кількості ВНЗ

- Новий закон скоротив кількість вищих навчальних закладів з 802 до 317. До кінця навчального року, за моїми підрахунками, залишиться 270. Кількість університетів буде зменшуватися й далі, але їхня якість збільшуватиметься. Однак списків закладів на закриття ми не маємо. Той список, що я опублікував з 53 університетів, це просто заклади, до яких я звернувся з питанням, як вони можуть працювати, маючи менше 200 студентів? Це економічно неможливо. Деякі вже дали обґрунтовану відповідь, ми перевірили, і вони можуть працювати далі. Але все одно з цього списку, я думаю, більше половини ВНЗ будуть закриті, бо вони не дають якісної освіти.

Квіт освіта

Про новації для студентів та викладачів ВНЗ

З наступного навчального року академічне навантаження на викладачів зменшиться з 900 до 600 годин на рік. Таким чином викладач зможе більше часу приділяти саме науковій діяльності. Це означатиме, що і студенти також матимуть менше аудиторне навантаження, і більше часу на самостійну роботу. Крім того, не менше 25% предметів із навчального курсу вони зможуть обирати самостійно.

Про відпрацювання випускниками ВНЗ направлень

- Я дотримуюсь позиції, що відпрацьовувати направлення не потрібно, це «совок» стовідсотковий. Більше того, це дискримінація. Чому треба відпрацьовувати саме в державних структурах? Приватні, наприклад, дають більше коштів для економіки. Тому це неправильний підхід. Ми вже підготували рішення щодо недоцільності обов’язкового відпрацювання випускниками направлень, і, я думаю, що найближчим часом Кабмін його схвалить.

Про 12-річну школу

- Зараз весь світ вчиться в 12-річній школі. Коли ми відмовилися від цього, то шкільні програми спресувалися, вони стали нецікаві, бо з’явилося багато інформації. Така енциклопедичність є зайвою. В сучасному світі треба не запихувати інформацію в учнів, а вчити їх, як її можна застосувати. Тому ми хочемо спростити школу, адже діти зараз не встигають зацікавитися тим, що вони вивчають. Через це ми хочемо перейти до 12-річної системи навчання в школах. В цьому році зробити цього не вдасться, бо бракує коштів, іде війна. Але навесні ми плануємо внести на розгляд Верховної Ради України новий Закон «Про освіту», який законодавчо затвердить 12-річну систему навчання.

Про заробітну плату

- Міністр отримує менше, ніж співробітники міністерства. Ми свого часу прийняли таке політичне рішення, хоча воно і є концептуально неправильним. Але в цей час ми маємо робити якісь кроки, щоб нас зрозуміли люди.