Бездефіцитний бюджет Кіровограда: кому й на що вистачить?

  • Сергій Муренець
  • watch_later 21 січня 2015, 11:56

  • visibility 193 перегляда

Кіровоград став шостим обласним центром в Україні, який отримав бюджет на 2015 рік. До цього міські бюджети були затверджені депутатами Запоріжжя, Ужгорода, Івано-Франківська, Сум та Львова.

Перший мільярд

Отже, цього року дохідна частина бюджету Кіровограда вперше перевалила за мільярд гривень. Всього до казни міста планують зібрати 1 млрд 42 млн грн. Причому бюджет передбачається бездефіцитним. Цифри, щоправда, ще будуть уточнюватися та коригуватися протягом року.

– Ми ще не знаємо, як будемо збирати транспортний податок та 5-відсотковий акцизний збір, – повідомив секретар міськради Іван Марковський. – Ці податки залишили місцевим органам самоврядування, і вони повинні стягуватися за місцем реєстрації суб’єкта господарювання, але вже зараз можна передбачити, що із цим виникатимуть проблеми. Наприклад, підприємства зареєстровані в одному місті, а здійснюють діяльність в іншому, тому ми поки не знаємо, як збирати кошти. Якщо буде якийсь механізм і надходження, то ми тоді внесемо зміни до бюджету, збільшивши доходи. Ще два місяці тому я наголошував на тому, що бюджет 2015-го року буде бюджетом війни. Так і сталося. Варто при цьому зауважити, що центральна влада весь тягар проблем перекинула на місця.

Водночас секретар міськради каже, що дохідна частина в розмірі трохи більше мільярда гривень є непоганим показником для Кіровограда, щоправда його зіпсувала стовідсоткова інфляція гривні по відношенню до долара.

Капремонт – у жертву благоустрою

Держава у 2015 році допоможе Кіровограду майже на 340 мільйонів гривень. Зокрема, місту передбачені дві субвенції (освітня та медична) з держбюджету на утримання місцевих навчальних та лікувальних закладів. Освітня субвенція для Кіровограда становитиме 181 мільйон 627 тисяч гривень, медична – близько 157 мільйонів гривень.

Більш детально, на що саме будуть витрачатися кошти зібрані з місцевих платників податків, остаточно стане відомо 27 січня. На цей день запланована чергова сесія Кіровоградської міськради, на якій мають затвердити низку галузевих програм, де вже безпосередньо розпишуть передбачені в бюджеті суми на конкретні заходи. Зараз можна хіба що зазначити, що благоустрій міста цього року обійдеться міській казні в 24,9 мільйонів гривень, що на 5,5 мільйонів більше, ніж минулого року. А на капітальні ремонти житлового фонду планується витратити 30 мільйонів гривень, що майже на рівні минулорічних видатків.

Кіровоград: середній, та не найгірший

Варто також зазначити, що Кіровоград не останній у показниках видатків на ключові галузі. Порівнювати місто з великим та потужним Львовом або маленьким Ужгородом було б некоректно. А от якщо подивитися, наприклад, на місто Суми, то тут ми випереджаємо по рівню фінансування освіти, ЖКГ, культури. Майже на рівні видатки на галузь медицини, при тому, що сумчани мають більший бюджет на 300 млн грн.

На жаль, Івано-Франківська та Запорізька міські ради так і не удостоїлись викласти свої проекти бюджету в загальний доступ. Хоча було б цікаво порівняти бюджетні видатки Кіровограда й Івано-Франківська. В інших обласних центрах бюджети на 2015 рік на момент написання статті ще не ухвалили.