Бізнес Кіровоградщини в умовах кризи

  • Оксана Гуцалюк
  • watch_later 10 листопада 2014, 11:29

  • visibility 97 переглядів

Днями Forbes оприлюднив традиційний рейтинг топ-200 компаній, які відіграють найважливішу роль в економіці України. Серед них опинилося лише дві компанії з Кіровоградщини.

Обвал гривні, анексія Криму, військові дії на Донбасі, різке скорочення торгівельних відносин з Росією та політичні зміні в самій Україні – саме ці чинники визначали стан вітчизняної економіки цього року та стали визначними у складанні рейтингу за 1 півріччя поточного року.

В цілому загальна виручка 200 найбільших компаній за перше півріччя 2014-го перевищила 630 млрд гривень. Це на 12,2% більше аналогічного показника минулого року, але зростання обумовлене, перш за все, девальвацією гривні. Адже війна на сході країни і викликана нею економічна криза вдарили по всіх секторах економіки без винятку. За оцінкою ЄБРР, ВВП України за підсумками 2014 впаде мінімум на 9%. Загалом же трохи більше половини учасників рейтингу - 103 компанії - показали прибуток, 84 зафіксували збиток, за рештою 13 даних немає. У рейтингу 43 новачка - представника самих різних галузей і напрямків. Найбільш успішним з них досить несподівано виявилося «Донбасенерго» Ігоря Гуменюка. Підприємство виробляє 4,6% всієї електроенергії в Україні, виручка за підсумками першого півріччя перевищила 2,5 млрд гривень. Бізнесмен навіть знайшов гроші на реконструкцію постраждалої в ході боїв Слов'янської ТЕС.

Forbes проранжував найбільші недержавні компанії за виручкою, зі списку виключено компанії, які більш ніж на 50% належать державі.

***

Однією з найбільш постраждалих виявилася металургія - традиційний експортер №1. В зоні АТО знаходяться Алчевський металургійний комбінат, що входить в корпорацію ІСД (потужність до 4,2 млн т сталі на рік), «Донецьксталь» (1 млн т), Єнакіївський металургійний завод (2,9 млн т), що належить «Метінвесту». Підприємства працюють із перебоями, а напружена ситуація в Маріуполі створює загрозу ще для двох комбінатів - ММК імені Ілліча і «Азовсталі» загальною потужністю 10 млн т сталі на рік (обидва входять в «Метінвест»). «Україна може втратити близько 60% металургійних потужностей», - каже керівник аналітичного департаменту інвесткомпанії АРТА Вадим Янковський. За підсумками перших восьми місяців року виробництво сталі (без урахування напівфабрикатів) в Україні впало на 21%, , прокату - на 15%.

Проте в рейтингу Forbes металургія виявилася найприбутковішою галуззю. За перше півріччя 2014 сукупна виручка метпідприємств перевищила 168 млрд гривень. І в десятці компаній, що показали за підсумками рейтингу максимальний приріст доходу, чотири металургійних.

***

Не менш постраждала і хімічна промисловість - традиційний експортер №2. У виробників азотних добрив 70-75% витрат припадає на газ. Його Україна перестала імпортувати з початку літа. Найбільш збитковим в рейтингу опинився «Остхем Україна» Дмитра Фірташа. За підсумками шести місяців 2014 чистий збиток компанії перевищив 12 млрд гривень. Знаходяться в зоні бойових дій «Стирол» і «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» зупинені, а це 30% потужностей азотного напрямку. Ситуація лише погіршиться, якщо в осінньо-зимовий період буде обмежено споживання газу: заборона на використання промисловістю цієї сировини, що знаходиться в підземних газових сховищах, вже введена. Інше підприємство Фірташа - «Кримський титан» - непогано пережило перше півріччя 2014-го: у нього не виникало проблем з поставками ні технічної води, ні сировини. Але в другому півріччі поставки ведуться з перебоями, і підприємство знаходиться під загрозою зупинки. До того ж, Фірташа позбавили відразу двох ГЗК – Іршанського та Вільногірського, які нещодавно було повернуто у власність держави.

***

Дісталося і енергетиці. У Донецькій і Луганській областях зосереджено більше 80% видобутку вугілля в Україні. В зоні АТО зупинена робота більше половини шахт, крім того, порушена логістика відвантаження вугілля споживачам: зруйновані залізничні колії, сепаратисти блокують частину вуглевидобувних підприємств. Серед компаній, що показали найбільше падіння виручки, - «МАКО Холдинг» Олександра Януковича, чий бізнес був тісно пов'язаний з торгівлею вугіллям, і «Регіональна газова компанія», керуюча облгазами Дмитра Фірташа.

***

Непогано, незважаючи на падіння купівельної спроможності населення, почуваються харчовики, обслуговуючі внутрішній ринок, наприклад м'ясопереробники. Представники продовольчого рітейлу також увійшли в десятку чемпіонів за зростанням доходу.

Гірше довелося орієнтованим на російський ринок виробникам молочної та кондитерської продукції, а також алкоголю. Зокрема, Москва в середині жовтня ввела ембарго на ввезення всієї української «молочки» - від сирів до сухого молока.

З тієї ж «російської» причини страждають багато машинобудівники, наприклад, Крюківський вагонобудівний завод. По виробниках автомобілів вдарило зростання курсу долара: у них в собівартості велика валютна складова.

***

До списку топ-200 увійшли лише дві компанії з Кіровоградщини й обидві вони, за даними видання, у звітному періоді продемонстрували збитковість. На 37-й позиції найвпливовіших фігурує промислова група «Креатив». Як вказує джерело, у першому півріччі виторг компанії, яка займає 32% на ринку жирів та маргаринів та майже 11 % - у виробництві олії, склав 3,6 млрд гривень, але прибуток виявився від’ємним: - 1925 млн гривень. Й це при тому, що, зазначає видання, саме галузь, до якої належить компанія, у нинішніх умовах почувається найкраще – тут собівартість формується в основному в гривнях, а виручка - в доларах. Передусім це стосується аграріїв та переробників, орієнтованих на зовнішні ринки, наприклад, виробників соняшникової олії. Тому в десятку компаній з максимальним зростанням виручки потрапили аж три представника АПК…

На 149-му місці рейтингу – Побузький феронікелевий комбінат, де виторг, за даними Forbes, склав 880 млн гривень, але прибуток теж виявився мінусовим: - 6,7 млн гривень. Як відомо, за часів СРСР комбінат розробляв нікелево-хромові родовища й постачав феросплави вітчизняним металургійним заводам. Зараз родовища майже пусті й завод працює на індонезійській руді та постачає майже усю продукцію на експорт. До речі, місцем розташування штаб-квартири комбінату визначено не Кіровоградщину, а столицю. Комбінат належить інвестиційному фонду Solway росіян Олександра та Данила Бронштейнів та минулого року приніс фонду більш ніж третину сукупної виручки.

***

Складаючи рейтинг, Forbes спирався на доступні дані, наприклад на консолідовану звітність холдингів. Щодо холдингів, які не консолідують фінансові результати, наведено оцінні дані. У низці випадків вони одержані з урахуванням частки ринку чи даних про виробництво. Виручкою холдингів, консолідовані показники яких порівняльними методами оцінити неможливо, Forbes вважав виручку материнської компанії або найбільшої компанії групи. До рейтингу не входять фінансові компанії. У рейтингу немає компаній, щодо яких виникли сумніви у відповідності виручки масштабами бізнесу. Наприклад, неможливо знайти контактну інформацію чи визначити реальну сферу діяльності.

Повний список топ-200 - тут.