Бюджет 2015: вижити по-новому

  • Сергій Муренець
  • watch_later 5 січня 2015, 15:26

  • visibility 1899 переглядів

Бюджет на 2015 рік ухвалено, проте особливого приводу для радості звичайним українцям мало.

Серйозне зменшення видатків на всі сфери діяльності, окрім оборонної, запровадження нових податків та часткова відміна пільг, замороження росту заробітної плати, скорочення працівників бюджетної сфери – усе це чекає нас у наступному році.

Дохідна частина Дербюджету-2015 складає 475,2 мільярда гривень, видаткова – 527,1 мільярд. Тобто дефіцит складатиме понад 50 мільярдів гривень.

Це однозначно не бюджет розвитку, на жаль, а, швидше за все, бюджет виживання та оборони, – говорить народний депутат з Кіровограда, Голова підкомітету з питань видатків бюджетного комітету Верховної Ради Олександр Горбунов. – При втраті 20 відсотків бюджетоформуючих підприємств, розташованих в анексованих східних областях та Криму, країна не може сформувати повноцінний бюджет на 2015 рік. Тому й довелося йти на скорочення, затягування поясів за всіма показниками. Однак при цьому ми намагалися відстоювати соціальні моменти. Наприклад, якщо говорити про пільги на проїзд, то зараз якраз відпрацьовується механізм надання адресної допомоги пенсіонерам, щоб компенсувати їм втрату права на безкоштовний проїзд, починаючи з червня. Крім цього, нам депутатам хотілося відпрацювати програми, які з часом принесуть дивіденди Україні. Є кілька проектів, які можна реалізувати і в Кіровоградській області. Я думаю, що навіть за умов жорсткого дефіциту, нашому регіону будуть виділені певні кошти для їх реалізації.

Якщо коротко викласти основні норми бюджету, які в першу чергу торкнуться громадян, то вони такі.

Доходи

Мінімальна заробітна плата майже протягом всього наступного року залишиться без змін і буде підвищена лише з 1-го грудня: з 1218 до 1378 гривень. Розмір мінімальної пенсії в 2015 році зросте лише на 10 гривень: до 959 гривень. Прожитковий мінімум також збираються підвищити лише з грудня наступного року: з 1176 до 1330 гривень.

Для співробітників державних компаній встановлено ліміт заробітних плат, який не повинен перевищувати 10 мінімальних окладів, тобто 12 тисяч 840 гривень. Разом з тим відмінене очікуване збільшення втричі окладів суддів та обмежено пенсії суддям і прокурорам до 60% від їхньої зарплати. Крім цього, для працівників прокуратури скасували вихідну допомогу при виході на пенсію.

Скорочення

У 2015 році бюджетну сферу чекає серйозне скорочення працівників. Зокрема, штат прокуратури планується зменшити на 5 тисяч осіб. Таким чином замість 20 тисяч там залишиться 15. Ще більшу кількість співробітників передбачається звільнити з органів МВС. Чисельність відомства має скоротитися з 172 тисяч до 152.

Відміна пільг

Згідно затвердженого Держбюджету, з 1-го червня 2015 року відміняється право на безкоштовний проїзд для пенсіонерів у громадському транспорті. Компенсації перевізникам більше не надаватимуться. Проїзні пільги збережуть тільки для інвалідів 1-2 груп, дітей-інвалідів, дітей-сиріт та позбавлених батьківських прав, учнів із малозабезпечених сімей, ветеранів та інвалідів Великої Вітчизняної війни, учасників бойових дій та осіб, які супроводжують інвалідів 1 групи. До 1-го червня пільговий проїзд у громадському транспорті залишається без змін.

Тепер трохи позитиву: в Державному бюджеті на 2015 рік збережено фінансування харчування в лікувальних та освітніх закладах.

Нові податки

Бюджет на 2015 рік приймався з урахуванням також змін, внесених окремо до Податкового кодексу. Так, Верховна Рада ввела податки на нерухоме майно та автотранспорт.

Податок на нерухомість (при максимальній ставці) становитиме:

- квартири площею 70 кв. м -24,36грн;

- квартири площею 100 кв. м - 974 грн.

Для квартир площею від 40 до 70 кв. м податки стягуватися не будуть.

Податок на автомобілі будуть платити власники авто не старше 5 років з об'ємом двигуна більше 2,5 тис. куб. см для дизельних двигунів і 3 тис. куб. см – для бензинових. Ставка податку – 25 тисяч гривень у рік.

– Кидається в очі намагання уряду компенсувати дефіцит бюджету за рахунок простих людей, – каже доктор економічних наук, депутат Кіровоградської міськради Олександр Левченко. – Ніхто не побачив в ухваленому бюджеті, що Кабмін дійсно вжив кардинальні заходи щодо найбагатших людей України. Це якраз те, про що говорила канцлер Німеччини Ангела Меркель, щоб олігархи підпорядковувались законодавству і працювали в його рамках. За ту ситуацію, що склалася в економіці, розплачуватиметься населення. Це, насамперед, соціально вразливі категорії – пенсіонери, а також молодь. Якщо ми хочемо бути конкурентноспроможними, то повинна бути потужна освіта, наука, щоб ми могли розвивати інноваційну сферу економіки. На жаль, в бюджеті в цьому напрямку бачимо лише мінуси – скорочення. І головне – ми не бачимо, яку саме модель держави ми будуємо, що буде покращено. В уряду немає чіткої програми на 5-6 років. Ніхто не хоче хоча б морально підтримати людей і сказати, що зараз дійсно потрібно затягнути паски, але потім ми плануємо такі і такі зміни на краще. Ніхто не пояснив людям, що буде у сфері ЖКГ, освіти, в інших галузях. Зрештою це може призвести, особливо під місцеві вибори, до непорозумінь в суспільстві, коли не роз’ясненими громадянам положеннями Держбюджету почнуть маніпулювати різні політичні сили.

Військовий бюджет

Головна особливість Держбюджету-2015 – безпрецедентні видатки на оборону країни. Загальний їх обсяг становитиме 90 мільярдів гривень, тобто трохи менше 20% від загальних видатків, запланованих на наступний рік. За словами прем’єр-міністра Арсенія Яценюка, безпосередньо 80 млрд грн направлять на безпеку і оборону, 1,8 млрд – на виплати всім мобілізованим, які будуть призвані до лав ЗСУ, 2,9 млрд – на інші органи та структури з оборони країни, ще 6 млрд – це державні гарантії «Укроборонпрому» на придбання військової техніки.

Щоправда, уряд відразу після ухвалення бюджету заявив, що це ще не остаточний варіант, і вже після 15 лютого на документ чекають нові корекції. Якими вони будуть, дізнаємось пізніше, а поки що житимемо за тим, що є.