Економічна угода з ЄС: що зміниться для Кіровоградщини?

  • Сергій Муренець
  • watch_later 8 липня 2014, 15:32

  • visibility 33 перегляда

Україна живе за європейським часом — остаточний крок до цього зроблено 27 червня у Брюсселі. Й тільки зараз експерти починають формувати так зване сальдо цього кроку. Чи буде воно позитивне — Точка доступу починає з`ясовувати це для Кіровоградщини.  

Україна підписала економічну частину Угоди про асоціацію з Євросоюзом. Вона ще має бути ратифікована Києвом та 28 країнами-членами ЄС, експерти вже почали підраховувати плюси та мінуси, на які варто очікувати нашій державі після зближення з європейською спільнотою.

23Поки що розрахунки лише віртуальні. Єдине, про що з упевненістю кажуть економісти, — більше за інших виграє сільськогосподарський сектор. Йому прогнозують вже за кілька років провідні позиції на світовому ринку. Щоб підтримати економіку нового партнера, європейська спільнота ще наприкінці квітня запровадила тимчасові митні преференції для України. Завдяки цьому 98 відсотків митних зборів, якими обкладалися запропоновані до експорту в ЄС вітчизняні товари, до 1 листопада 2014 або скасували, або суттєво знизили. За оцінками Європейської комісії, щорічний ефект від отриманих Україною переваг може скласти близько 500 мільйонів євро. Ці кошти заощадять вітчизняні імпортери переважно при постачанні до країн ЄС сільськогосподарської продукції — зерна, свинини, яловичини та курятини.


Кіровоградщина торгує з 25 країнами Єврозони.


Згідно з останніми даними Головного управління статистики в Кіровоградській області, з початку 2014 року підприємства регіону найбільше експортували до країн ЄС саме харчових продуктів, продуктів рослинного походження та мінеральних продуктів. Зовнішньоторговельні операції проводились з 25 країнами Єврозони. Наторгувати за майже півроку Кіровоградщині вдалося 51,5 мільйона доларів, проте показник знизився майже на 33 відсотки у порівняні з аналогічним періодом минулого року. Чи вдасться виправити ситуацію після встановлення торговельних преференцій та чи вплине саме підписання економічної частини угоди з ЄС на розвиток сільськогосподарського комплексу нашого регіону, чиновники поки не поспішають говорити. В управлінні агропромислового розвитку облдержадміністрації від коментарів утримались, попросивши паузу, щоб докладніше проаналізувати зміст угоди й зробити свої висновки. Водночас самі аграрії схвально оцінюють появу документу.

— Це, насамперед, чіткі й зрозумілі правила гри, в яких ти почуваєшся людиною, — відзначає фермер з Бобринецького району Олексій Цокалов. — Фермер у тій же Польщі працює у своє задоволення, не бігає, висолопивши язика, щоб кудись продати вирощену продукцію чи віддати її на збереження. Та й такого, що ціна обвалюється на 300 гривень за день, там теж не буває. Торік, наприклад, у нас всі ризики, пов'язані з перепадами вартості на соняшникове насіння, іншими негараздами лягли на плечі виробників. Тож навіть якщо є урожай, не факт, що отримаєш прибуток. А в Європі є оформлені контракти. Тож тепер ми можемо розраховувати на конкурентне середовище. Або нам платитимуть достойну ціну, або зерно вивозитиметься відразу за кордон. По суті, для нас відкриваються європейські ринки. Треба виходити на новий рівень, ми за 22 роки, відколи я працюю на землі, до нього вже дозріли.


Для нас відкриваються європейські ринки — фермер.


Підписання економічної частини угоди може спричинити істотне покращення в сфері ділового клімату, що в свою чергу сприятиме залученню значних інвестиції з ЄС. А це вже  в перспективі модернізація української економіки і підвищення темпів зростання ВВП.

— Безумовно, підписання угоди з Євросоюзом вплине на підвищення рейтингів України, — говорить генеральний директор ТОВ виробничо-комерційна фірма «Велта» Андрій Бродський. — Це сприятиме залученню європейських інвесторів, щоб ті вкладали як прямі капітальні інвестиції, так і портфельні — в акції українських підприємств. Це дуже важливо як для держави в цілому, так і для гірничодобувної галузі зокрема. Крім того, відкривається можливість отримувати європейські кредитні кошти. Зараз вони в основному українські або російські, й відсоткові ставки дуже високі, які не дозволяють розвиватися.


Відкривається можливість отримувати європейські кредитні кошти — власник добувної компанії.


За перший квартал поточного року в економіку області іноземці вклали 400 тисяч доларів прямих інвестицій. Майже всі ці кошти надійшли з країн Європейського Союзу. У скільки разів може збільшитися цифра, поки не прогнозують.

Однак підписання Угоди про асоціацію з ЄС може мати й негативні наслідки для України. Зокрема, найбільше ризикує постраждати галузь машинобудування. Про це вже заговорив міністр економічного розвитку і торгівлі Павло Шеремета. Основна причина — неготовність до вимог європейського ринку. Кіровоградські машинобудівники в свою чергу кажуть, що говорити про якісь наслідки ще зарано. Все покаже час.

— 70 відсотків продукції ми продаємо в Росію, Білорусію та Казахстан, 10 — в Україні, все інше — в країни дальнього зарубіжжя, але саме в європейські не так багато, — каже генеральний директор ЗАО «Гідросила ГРУП» Юрій Тітов. — Проблема в тому, що там інші вимоги до стандартів виробництва. Ми крок за кроком адаптуємо нашу продукцію, але на все це потрібен час. Тому на сьогодні підписання асоціації з ЄС нам особливо не допоможе, але й не нашкодить у плані експорту на ринки дальнього зарубіжжя. Що стосується Росії, то все залежатиме від їхньої позиції. Якщо вони приймуть рішення ввести такий же режим торгівлі, як з Євросоюзом, то нашу продукцію почнуть обкладати десятивідсотковим митом, а це загрожує втратою конкурентноздатності. Попередньо я оцінював, що можемо втратити до 20 відсотків від тих продаж, що є зараз.


70 відсотків нашої продукції йде до країн Митного союзу, у Європі інші стандарти виробництва — машинобудівник.


Серед переваг підписання Угоди та створення Зони вільної торгівлі з ЄС, які має відчути кожен українець, експерти в першу чергу називають зниження цін на товари, які імпортуються з Європи, розширення їхнього асортименту та якісніший захист прав споживачів. Стосовно першого пункту, то він більшою мірою стосуватиметься продуктів харчування, особливо виробів із молока, та великої побутової техніки, де мито становить чималу частину кінцевої вартості.

Обіцяють українцям покращити і якість вітчизняних товарів, адже Зона вільної торгівлі  вимагає, щоб всі вони незалежно від призначення (для внутрішнього ринку чи для експорту) відповідали європейським нормам. Відповідно до них, продукти не повинні, зокрема, містити пальмової олії, але чи відмовляться від неї українські виробники, поки сказати важко. Експерти стверджують, що перші результати підписання економічної угоди з ЄС можна буде відчути через півроку. Тож, аби перевірити, чи позначиться якось історична для держави подія на якості життя звичайного громадянина, доведеться трохи почекати.