Історики проти містян: яку назву отримає Кіровоград?

  • Сергій Муренець
  • watch_later 12 червня 2015, 14:54

  • visibility 1211 переглядів

Табу на Єлисаветград, зелене світло Інгульську або будь-якій іншій назві, в корені якої лежатиме гідронім Інгул. Такі короткі висновки можна зробити за результатами всеукраїнської науково-практичної конференції з питань декомунізації топонімічних назв, яка відбулася в Кіровограді.

«Назва Єлисаветград – це удар в спину воїнам на сході України»

Як і варто було очікувати, учасники заходу найбільше обговорювали тему перейменування нашого міста. Майбутня доля Кіровограда, який, згідно ухвалених парламентом законів, має зникнути з карти України до 21 листопада, була присутня майже в кожній доповіді, присвяченій темі грядущих перейменувань населених пунктів, назви яких пов’язані з комуністичним минулим. Таких, до речі, в державі нарахували 871, а, зокрема, на Кіровоградщині – 37.

– Найцікавіше і дуже символічно, що згідно закону про декомунізацію, який був підписаний 21 травня, перейменування повинне відбутися протягом 6 місяців, тобто до 21 листопада. Це день початку Помаранчевої революції, день початку Євромайдану, а також, згідно указу Президента, – це День свободи. Однак, враховуючи, що Україна сотні років не мала незалежної держави, позбавляючись радянської топоніміки, ми в багатьох випадках просто можемо віднайти новий шар – імперської топоніміки, яке теж не має нічого спільного з Україною та нашими цінностями. Це та проблема, яка найбільше стосується якраз вашого міста. Посилаючись на закони, ми можемо позбутися комуністичної назви Кіровоград, але, давайте не міняти шило на мило, не міняти Кіровоград на імперську назву Єлисаветград. З такою назвою місто не зможе стати українським. Я переконаний, що жителі знайдуть для нього кращу назву, яка відповідатиме духові міста, – повідомив директор Українського інституту національної пам’яті, кандидат історичних наук Володимир В’ятрович

Його позицію підтримали й інші науковці, які переконували, що перейменування Кіровограда на Єлисаветград є неприйнятним.

– Пропозиції, які лунають щодо необхідності перейменування Кіровограда на Єлисаветград, насправді означають, визнати, що степова Україна – це російська земля. Російська імперія, як і будь-яка інша, як тільки когось завоювувала, поневолювала, відразу накидала там свої символи, свої топоніми. Тому, якщо ми замість комуністичних назв повернемо російські імперські, то фактично визнаємо, що це є російська земля. Ми переживаємо зараз чергову російську-українську війну, і якщо ми перейменуємо будь-яке українське місто чи вулицю на імперський символ, то нанесемо удар в спину нашим воїнам, які захищають незалежність на сході. Якщо ми хочемо війни, і хочемо, щоб Москва перемогла, то повинні подати сигнал, що ми знаходимося в її орбіті і готові підкоритися, – зазначив доктор історичних наук, заввідділом актової археографії Інституту української археографії та джерелознавства Віктор Брехуненко.

Історики кажуть Інгульськ

Готуючись до конференції у Кіровограді, науковці-історики низки провідних столичних інституцій підготували експертний висновок, згідно якого місто запропонували назвати Інгульськом.

– Ні фортеця Св. Єлизавети, ні Нова Сербія ніколи б тут не з’явилися, якби попередньо ці землі не були заселені українськими козаками. Теперішня частина Кіровограда – Лелеківка – мала назву Інгульска слобода, – підкреслив Віктор Брехуненко.

Як прозвучало на конференції, топонім Інгульск абсолютно дистанційований від будь-яких ідеологій. Крім цього, назва міста за назвою річки, на якій воно стоїть, є типовою світовою та українською практикою (м.Ромни – р. Ромен, м. Бердянськ – р. Берда, м. Іннсбрук — р. Інн).

Наступний аргумент науковців – назва Інгyльськ закорінюе історію міста в козацькі часи, перегукується з адміністративно-територіальиою одиницею Вольностей Війська Запорозького Низового – Інгульською паланкою. Плюс, перейменування Кіровограда на Інгyльськ перегукується з вибором Дніпропетровської міською топонімічної комісії, яка запропонувала назвати місто Дніпром.

Також історики навели ще один цікавий факт: на європейських картах 1750-1770-х рр. фортеця Святої Єлисавети позначена як Інгулгород.

Чи врахують думку громади?

Трохи більше тижня тому депутати Кіровоградської міськради ухвалили проект рішення, згідно якого, до 1 серпня в місті мають провести опитування з приводу нової назви. Далі список пропозицій збираються винести на громадські слухання.

У той же час історики заговорили про можливу необхідність такого опитування не лише серед кіровоградців.

– Перейменовуючи Кіровоград варто пам’ятати, що йдеться і про перейменування області. В Конституції записано Кіровоградська область, щоб щось змінити, треба мінімум 300 голосів депутатів Верховної Ради. Тому, коли ми говоримо, що треба провести опитування жителів міста щодо майбутньої назви, то, можливо, таке опитування потрібно проводити й в усій області?, – говорить кандидат історичних наук, перший заступник керівника Головного організаційного управління ВРУ Анатолій Пивовар. – Я не думаю, що нам вдасться вирішити цю проблему так, як, наприклад, на Волині. Де обласний центр має свою назву, а регіон – свою. У нас немає такого об’єднуючого терміну, який би пішов у життя і був зрозумілим для всіх.

Самі ж кіровоградці в більшості своїй, схоже, не збираються прислухатися до думки науковців. Зокрема, результати опитування на сайті Точки доступу щодо майбутньої назви міста показали, що прихильників імперської назви Єлисаветград історичними аргументами не переконаєш.

• Єлисаветград (66%, 4,209 голос(ів))

• Златопіль (16%, 1,043 голос(ів))

• Бугоград (3%, 182 голос(ів))

• Ексампей (3%, 160 голос(ів))

• Лелеків (2%, 147 голос(ів))

• Центральноукраїнськ (2%, 119 голос(ів))

• Новокозачин (2%, 112 голос(ів))

• Кропивницький (1%, 74 голос(ів))

• Інша назва (5%, 323 голос(ів))

Всього  на сайті проголосувало 6 тисяч 369 відвідувачів.

До кого прислухаються депутати Кіровоградської міськради, ухвалюючи на сесії рішення про перейменування, – до істориків чи до жителів міста, питання поки що відкрите. Тим часом, самі науковці, схоже, не дуже довіряють місцевим депутатам та кіровоградцям, тому зробили хід конем у просування власної назви.

Так, за підсумками роботи всеукраїнської науково-практичної конференції її учасники ухвалили звернення до Верховної Ради з проханням на законодавчому рівні унеможливити реанімацію російських імперських назв. Зокрема, народних депутатів попросили внести зміни до Закону «Про географічні назви», доповнивши ст. 5 наступним абзацем: «Забороняється присвоювати географічним об’єктам назви, які є іменами або псевдонімами російських державних, політичних та військових діячів 14-20 століття чи співзвучні з їхніми іменами чи псевдонімами».

Якщо парламент прислухається і підтримає це звернення, назва Єлисаветград також підпаде під табу. Але чи стане від цього Кіровоград Інгульськом – питання дуже спірне.