Купити долар у Кіровограді або місія неможлива

  • Сергій Муренець
  • watch_later 9 жовтня 2014, 10:35

  • visibility 91 перегляд

Іноземна валюта, а особливо долар, сьогодні стала великим дефіцитом. Купити грошові одиниці країн Євросоюзу та США майже нереально ні в банківських установах, ні в обмінниках. Через посилення напруги на готівковому сегменті валютного ринку Нацбанк минулого тижня обмежив продаж валюти в одні руки на добу сумою 3 тисячі гривень. Але та після цього взагалі зникла з обмінників та кас банків. Щоб дізнатися, чи легко купити долар в Кіровограді, та де його продають, Точка доступу вирішила обійти кілька банків та обмінників у центрі міста

Пункт перший – відділення «Приватбанку» на вулиці Пашутінській поблизу ТЦ «Лісова Пісня». Інформаційна таблиця вказує на те, що долар тут можна придбати за 12,98 гривень. З надією запитую в касира, але отримую негативну відповідь.

– Доларів зараз поки що немає, – говорить співробітниця відділення.

– А бувають взагалі? – перепитую я.

– Бувають, але дуже рідко, – чую у відповідь. При цьому касир посміхається так, начебто я запитав про те, як дістатися на Марс.

Проходжу кілька десятків метрів вниз у напрямку центрального ринку – на розі Пашутінської та Преображенської знаходиться відділення «Дельта-банку». Курс долара тут ще нижчий – 12,95 гривень. Однак друга спроба купити «зеленого» закінчилась попереднім результатом.

– Доларів немає, ніхто їх не здає, – відповів мені чоловік у формі, очевидно охоронець, почувши моє запитання.

– Зараз це такий дефіцит!, – додала навздогін касир.

Йду далі в напрямку готелю «Київ». Там знаходиться відділення «ІдеаБанку». Установа з іноземним капіталом, думаю, може, хоч тут пощастить. Дарма, що курс долара вказаний значно вищий від двох попередніх установ – 13,70 гривень.

– Ні, зараз доларів немає, – чую крізь віконце каси.

– А бувають взагалі? – тепер тут запитую я.

– Якщо тільки хтось принесе, але зараз такого немає, – відповідають мені.

Трохи нижче, в аптеці між приміщенням готелю «Київ» та художнім музеєм, знаходиться валютний обмінник. Долар тут коштує 13 гривень. Але його не продають.

– Доларів зараз не буває. В мене є лише євро та російські рублі, – відповідає касир.

О, вперше з часу пошуків вдалося знайти євро, але ж основна мета – купити долар, тому подякувавши за інформацію, йду далі.

Наступний об’єкт – пункт обміну валют в магазині «Євротел» на розі вулиць Тимірязєва та Великої Перспективної. На табличці з курсами, яка стоїть при вході, зовсім порожньо, але про всяк випадок вирішив зайти та запитати.

– Доларів немає, з’являються тільки, якщо хтось їх здає, але зараз це дуже рідко буває, – чую вже знайому фразу у відповідь. – Є тільки 200 євро купюрами по 50, братимете?

Пам’ятаючи про основну мету, чемно відмовляюся, але про всяк випадок занотовую, де можна спробувати купити євро за необхідності.

Навпроти знаходиться відділення «Приватбанку», його теж не оминаю, проте долари купити не виходить: їх у касі немає, бо ніхто не приносить на обмін. Далі йду на кіровоградську Банкову – вулицю Дворцову. Перший по дорозі – Райффайзен Банк «Аваль». Долар тут «продають» по 13 гривень. Але, як і в попередніх установах, наштовхуюсь на вже завчені напам’ять слова.

– Немає доларів, і євро теж немає, одні російські рублі лишилися, – каже касир.

Вже сьома спроба за останні півгодини купити бодай трохи доларів завершилась нічим. Але я не здаюся, і, пройшовши ще кілька десятків метрів, заходжу до відділення банку «Фінансова ініціатива». І тут…

Ні, долари купити знову не вдалося. Змінилася просто реакція касира. На всі свої запитання, я не почув ні слова у відповідь: співробітниця установи лише мовчки хитала головою. Мабуть, втомилася від таких, як я.

Ще через десяток метрів заходжу в «Ощадбанк». Може, порадує «зеленими» хоча б державна установа? Курс, як і в інших, – 13 гривен, але…

– Немає ні доларів, ні євро, взагалі нічого немає, – відповідають у касі.

Це при тому, що ще якихось два місяці тому тут можна було купити навіть трохи польського злотого.

Останнім об’єктом, де я вирішив поцікавитися наявністю долара в касі, стало відділення «Укрсиббанку» поруч з краєзнавчим музеєм. Проте й десята спроба виявилася марною: ні доларів, ні євро тут не було.

Так, накинувши чимале коло, витративши даремно чимало часу, зробив висновок: дуже важко знайти чорну кішку в темній кімнаті, особливо, якщо вона давно здохла в іншому місці. Купити зараз можна лише ті долари та євро, які здали в касу протягом дня. Власні валютні запаси банки не продають. Як кажуть спеціалісти, однією з причин цього є нестабільність курсу на міжбанку. Протягом одного дня долар може спочатку подешевшати, потім подорожчати і наостанок знову впасти в ціні. Ще одним стримуючим фактором називають дії Нацбанку. Той фактично в 30 разів зменшив граничну норму капіталу, який банкам дозволяється тримати у валюті. Тому й зайти з вулиці та купити долари чи євро в касі сьогодні нереально.

Для тих, кому конче необхідна американська грошова одиниця, чи не єдиним виходом зараз є звернутися до валютників. Ті, відчувши підходящий момент, помітно оживилися. У Кіровограді на «чорному» ринку долар продають за 15,5-16 гривень. Курс – майже драконівський, порівняно з офіційним, та й процес обміну – на власний ризик. Але коли немає інших варіантів…

Тим часом курс гривні по відношенню до долара продовжує гуляти. Нацбанк намагається втримати його усіма можливими способами. Але з кожним днем робити це стає все важче. За офіційною статистикою, протягом бойових дій на сході України люди забрали з банківської системи третину валюти, що там зберігалася. А це 7 мільярдів доларів. На Кіровоградщині, за даними Управління Нацбанку в області, залишки готівки іноземної валюти в касах банківських установ станом на 1 жовтня знизились на 64 відсотки у порівнянні з початком року. Тому місцеві банки, в першу чергу, зараз забезпечують іноземною готівкою виплату населенню валютних депозитів та переказів, що надходять з-за кордону.

Ситуація з вкладами, до речі, теж не проста. Протягом двох останніх літніх місяців жителі області забрали з банків 95,6 мільйонів гривень та 7,7 мільйонів доларів. Тому цілком можливо, що через дефіцит готівки навіть курс у рамках 16 гривень, по якому сьогодні неофіційно можна купити долар, скоро може стати офіційним. Але чи з’явиться від цього валюта в касах, питання відкрите.