Лукашенко не підтримав засудження Росії

  • watch_later 22 травня 2015, 20:16

  • visibility 5 переглядів

Під час саміту Східного партнерства Україні не вдалося переконати Мінськ та Єреван долучитися до засудження агресії Росії проти Криму.

Через це в документі у дипломатичних формулюваннях наголошується, що агресію РФ засуджують всі, крім Бєларусі та Вірменії.

Бєларусь не буде "заочно бити Росію за Крим", заявив Лукашенко

"ЄС підтверджує свої позиції, прийняті в спільній заяві на саміті Україна-ЄС 27 квітня, в тому числі в частині про незаконну анексію Криму і Севастополя", - йдеться в документі. В інших питаннях заяви звучать не від імені ЄС, а від всіх учасників саміту.

Також у цьому пункті зазначено, що "Учасники саміту підтверджують свої позиції по відношенню до "Резолюції Генеральної Асамблеї ООН 68/262 щодо територіальної цілісності України"". Бєларусь та Вірменія в ООН голосували проти цього документу.

Цікаво додати, що Мінськ та Єреван при цьому погодилися з принципом територіальної цілісності України.

"Учасники саміту рішуче підтримують всі зусилля, спрямовані на деескалацію і політичне рішення на основі поваги до незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України", - йдеться в заяві.

Бєларусь не буде "заочно бити Росію за Крим", заявив Лукашенко

Бєларусь принципово не стане підписувати документи саміту "Східного партнерства", в яких буде відкрито міститися антиросійська позиція, - заявив президент Бєларусі Олександр Лукашенко, виступаючи 22 травня на VII з'їзді Федерації профспілок Бєларусі, передає "Крим.Реалії".

Так Лукашенко прокоментував позицію країни стосовно ризького саміту "Східного партнерства", де Бєларусь відмовилась підписати підсумковий документ, у якому згадана анексія Криму.

"Здавалося б, українські події мали б не багатьох, а всіх навчити, яким крихким є мир, як потрібно берегти цей мир. Потрібно розв'язувати проблему України, Грузії. Але ні, зібралися на Східному партнерстві – у кожному документі давай поносити Росію, не прямо, так побічно. Ми категорично завжди були проти того, щоб "Східне партнерство" виступало проти когось", – заявив Лукашенко.

"Якщо Євросоюз хоче з нами співпрацювати у "Східному партнерстві", давайте будемо це робити. Але Росія не бере участі в "Східному партнерстві", чому заочно, без Росії, ми її маємо бити, в тому числі за Крим? На нас ображаються, що ми це не підтримали. Це моя принципова позиція", – підкреслив Лукашенко.

За його словами, сьогодні головне завдання – зупинити загибель людей на сході України, а вже потім "розбиратися, хто винен". Бєларусь стала "місцем миру для України", і тепер "треба утримати там мир", – додав голова Бєларусі.

За підсумками ризького саміту "Східного партнерства", в якому бєларуську делегацію очолює голова МЗС Володимир Макей, планується ухвалити спільну декларацію країн-партнерів та ЄС.

Напередодні агентство Reuters із посиланням на дипломатичні джерела повідомило, що Бєларусь і Вірменія відмовились підписувати початковий варіант декларації через наявні там фрази про "незаконну анексію" Криму Росією.

Президент України Петро Порошенко після приїзду до Риги прокоментував це таким чином: "Я думаю, що ситуація з анексією Криму визнана усім світом. І коли Бєларусь має виробити свою позицію. І коли вона досить нерішуча, я думаю, що це проблема Бєларусі. Це не є проблемою Європейського Союзу або України". Також Порошенко наголосив, що 21 травня під час саміту обговорив це питання з президентом Вірменії Саргсяном: "Я отримав чітке запевнення, що Вірменія демонструє солідарність з Україною, тому я не хотів би, щоб ми робили з цього приводу якісь інтриги: кожна суверенна країна має можливість і право декларувати і заявляти те, що вона вважає за потрібне".

22 травня перед початком саміту єврокомісар з європейської політики сусідства та розширення Йоханнес Хан заявив журналістам: "Ми підготуємо такий варіант декларації саміту, який влаштує всіх".