На кого працює енергетичний важіль?

  • Оксана Гуцалюк
  • watch_later 29 серпня 2014, 11:12

  • visibility 116 переглядів

Є така навколомедична приказка: одне лікуємо, інше – калічимо. Приблизно такий принцип, схоже, держава взялася застосовувати щодо вітчизняної промисловості: встановивши енергетичні ліміти споживання промисловими гігантами електроенергії. Наслідки цього сумнівної продуманості кроку вітчизняна економіка та соціальна сфера можуть відчути вже незабаром.

***

«11.08.2014р. на території Дніпровської енергетичної системи, до якої входить Кіровоградська область, були введені в дію графіки обмеження споживання електричної енергії (ГОЕ) та графіки обмеження споживання електричної потужності (ГОП)», - таке повідомлення з`явилося наприкінці минулого тижня на офіційному сайті «Кіровоградобленерго».

Енергетики відразу повідомили: свої дії погодили з профільним управлінням ОДА та Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Кіровоградській області.

Як пояснюють у компанії, «графіки обмеження вводяться в дію з метою запобігання порушенням режиму роботи об'єднаної енергетичної системи України або її окремих частин, забезпечення надійної та безпечної роботи об'єктів електроенергетики з виробництва, передачі і постачання електричної енергії. Тому ПАТ "Кіровоградобленерго" звертається до споживачів електричної енергії залучених до графіків обмеження з вимогою щодо їх виконання, оскільки це впливає на нормальну роботу енергетичної системи в цілому».


Й попереджають: виконання цих заходів є обов’язковим для визначених для цього підприємств. Інакше – «невиконання споживачем заданих обсягів обмеження дає енергопостачальній компанії право після попередження споживача про невиконання встановленого режиму і невжиття ним заходів щодо зниження навантаження протягом 10 хвилин відключити споживача від джерела електропостачання, відповідальність за можливі негативні наслідки такого відключення покладається на споживача». Тобто підприємство просто «вирублять».


***

У пошуках відповіді на питання, чи тільки енергетики Кіровоградщини зайнялися самозбереженням за рахунок потужних промислових підприємств (між іншим, платників податків та роботодавців), виявилося, що аналогічні заходи застосовано й в інших регіонах держави.

Зокрема, аналогічні повідомлення оприлюднили ПАТ "Чернівціобленерго", ПАТ "Сумиобленерго", ВАТ "Запоріжжяобленерго", ПАТ "Житомиробленерго", ПАТ "Вінницяобленерго". Причина – «виникнення дефіциту палива і гідроресурсів, що призвело до загрози порушення балансу між виробництвом і споживанням електричної потужності та її дефіциту в ОЕС України та її окремих частинах, а також порушення режиму допустимих перетоків і перенавантаження мережевих елементів».

Окрім ПАТ "Кіровоградобленерго" також ПАТ "Волиньобленерго" повідомило про встановлення НЕК "Укренерго" за погодженям з Міністерством енергетики та вугільної промисловості України обмежень споживання по потужності і електроенергії.


Компанії звернулася до споживачів із проханням дотримуватися встановлених граничних величин споживання електроенергії та потужності, а також до населення - з проханням обмежити використання електроенергії і не включати кондиціонери і електробойлери в години найбільшого навантаження, а саме, з 12.00 до 17.00 і з 21.00 до 22.00.


ПАТ "Одесаобленерго" також звернулося до споживачів по можливості обмежити обсяги споживаної електроенергії, самостійно контролювати витрату електроенергії як в службових приміщеннях, офісах, так і в житлових будинках, щоб уникнути небажаних наслідків (по вводу графіків примусових відключень).

Компанія повідомила, що в офіційному листі керівникам всіх енергопостачальних організацій Міненерговугілля поставило питання про неухильне дотримання енергопостачальними організаціями та місцевими органами влади контролю за обсягами споживання електроенергії абонентами - як юридичними, так і фізичними особами.

Раніше про введення обмеження споживання електроенергії та електричної потужності для споживачів промислової групи, включених в графіки обмеження енергоспоживання, повідомляло ПАТ "Полтаваобленерго". Дирекція ПАТ «Закарпаттяобленерго» також вказує на необхідність економити з огляду на «дефіцит палива і гідроресурсів» - обмеживши споживачів в межах 4 МВт за потужністю і 170 тис . КВт год по енергії.

Здавалося б, прагнення держави до економії ресурсів та енергозбереження потрібно тільки вітати. Якби не кілька «але».

***

По-перше, за даними Міністерства енергетики та вугільної промисловості, за 4 місяці 2014 року Україна вже знизила споживання електроенергії на 3,2%.

Зокрема, промисловість країни за чотири місяці поточного року без урахування технологічних втрат скоротила споживання електроенергії на 3,8% ,у тому числі паливна – на 2,1%, машинобудівна – на 13 , 3%, хімічна та нафтохімічна – на 18,9%, харчова і переробна –на 2,1%, будівельних матеріалів – на 2,8%), інша – на 6,9%.

Крім того, сільгосппідприємства зменшили споживання на 7,7 %, транспортні – на 10,9%, будівельні – на 3,3%...

Частка ж промисловості в загальному обсязі споживання електроенергії за підсумками чотирьох місяців знизилася з 43,5% до 43,2% порівняно з січнем-квітнем 2013 року, тоді як частка населення зросла з 29,1% до 29,9%.

***


По-друге, у даному випадку крок Мінпромполітики підпадає ще під одне прислів`я – про ліву руку, яка не відає, що робить права. Адже очільник Кабміну Арсеній Яценюк озвучив головне завдання промислового сектора країни на 2014-2015 рік як «втриматися на плаву» та почати диверсифікацію ринків. Голова уряду не приховує у своїх заявах: промисловий сектор чекають непрості часи – в умовах подальшого ускладнення стосунків з РФ.


Але за умови енергетичного «підсосу», на який садить промисловців держава, обидва завдання, погодьтеся, виконати вельми проблематично. Зрозуміло, що за нинішньої геополітичної ситуації на російські ринки розраховувати не варто: згідно з оцінками "Укрпромзовнішекспертизи", можливі втрати України від експорту основних видів промислової продукції в РФ в 2014 році оцінюються в $ 4,3 млрд, прогнозне скорочення експорту в РФ в порівнянні з 2013 роком оцінюється в 31%. За підсумками 4 міс. 2014 обсяги українського експорту товарів в РФ скоротилися в порівнянні з аналогічним періодом 2013 року на 22,6% - до $ 3,7 млрд. Але як можуть компенсувати ці показники підприємства, яким залімітували потужності? Не кажучи вже про ще одне традиційно стратегічне завдання – залучення інвестицій…

***

Натомість у Міністерстві економічного розвитку і торгівлі підготували «Консенсус-прогноз основних макропоказників економічного і соціального розвитку України на 2014-2015 роки». Тут, зокрема,у 2015 році передбачається збільшення обсягів інвестицій до $ 5,511 млрд (3,6% ВВП) та зростання експорту на 4,2%. У документі також окреслюються можливості для швидкого зростання внутрішнього виробництва та експорту: інвестиції потрібно збільшити в 12 разів, експорт - в 5 разів…

Наскільки реально взяти цю планку, вже здогадуються підприємства Кіровоградщини, які опинилися під дією енергетичного важеля. Зокрема, ТОВ ВКФ «Велта», що має титановий ГЗК у Новомиргородському районі, вже попередило обласну владу: близько 7 відсотків мешканців району втратять засоби для існування. Адже під загрозою втрати роботи опинились близько шестисот співробітників ГЗК. А з урахуванням членів їхніх сімей засоби для існування можуть втратити 2500 людей – це близько 7 відсотків мешканців району. Чому?

Згідно з планом, доведеним підприємству обленерго, ГЗК «Велти» повинен скоротити обсяги споживання електроенергії на 15 тисяч кіловат на добу – з 80 до 65 тисяч кіловат на добу у часи з 12:00-17:00 і з 21:00-22:00, а також обмежити потужності з 2,5 МВт до 0,8 МВт в ті ж часи. У свою чергу керівництво підприємства пояснює: розрахунки енергетики повинні провести середньорічні, а не середньомісячні. Адже протягом розрахункового місяця на ГЗК проводився плановий ремонт й працювала лише одна з двох фабрик. За повної завантаженості ж підприємство споживає не 80, а 146 тисяч кіловат на добу. За інформацією генерального директора «Велти» Андрія Бродського, компанія може скоротити споживання електроенергії не більше ніж на 10 відсотків – до 130 тисяч. Вимога ж скоротити споживання до 65 тисяч кіловат на добу фактично призведе до зупинки підприємства. Тому керівництво компанії наголошує ОДА про необхідність перерахувати обсяги скорочень саме за середньорічним показником й таким чином запобігти соціальній дестабілізації у районі. Й це при тому, що «Велта» — одна з небагатьох українських гірничих компаній, що веде прозорий та соціально відповідальний бізнес, це підтверджує міжнародний фінансовий аудит, який щороку проводять спеціалісти Backer Tilly.

Графіки обленерго отримала й група «Креатив»: «для забезпечення проходження максимуму навантаження ОЕС України». Як повідомили у пре-службі компанії, «відповідно до умов договору з «Кіровоградобленерго» про постачання електричної енергії одне із наших підприємств, а саме ПрАТ «Креатив» зобов’язане виконати обмеження споживання електричної енергії в обсягах – 69,5 тис.кВт/год, та споживання електричної потужності з 12:00-17:00 та з 21:00-22:00 на величину – 1,292 МВт в період з 11 до 31 серпня».

Наразі на двох олійно-екстракційних заводах групи проводяться профілактичні роботи, і вони тимчасово не працюють. Тому на сьогоднішній день, згідно повідомлення,група «Креатив» вкладається у встановлені нормативи і не перевищує встановлений ліміт. Але технологія виробництва тут дозволяє суттєво знизити залежність від енергетичного важеля: підприємства групи застосовують альтернативні джерела енергії, зокрема, технологічну пару, тому покривають 70-75% потреб в енергоресурсах власними силами.

Не тішить «енергетичний підсос» й «Червону Зірку». Принаймні, прес-служба підприємства повідомила про наміри керівництва клопотати про перегляд обмежень для компанії.

***

Є ще одна обставина, про яку за нинішніх умов варто згадати. А саме: участь у вітчизняній енергосистемі російського капіталу. Зокрема, «Кіровоградобленерго», як відомо, належить депутату Держдуми РФ Олександру Бабакову («єдиноросу», що підтримав анексію Криму) – поряд з "Житомиробленерго", "Севастопольенерго", "Херсонобенерго"… Тож ситуація виходить, м`яко кажучи, неоднозначна: коли російський капітал за підтримки української влади дбає про власну інфраструктуру коштом українських же підприємств – потужних платників податків та роботодавців, ставлячи їх на межу виживання. А отже, й стратегічний сектор економіки України…

Й це при тому, що одночасно встановлено ліміти й на споживання природного газу для підприємств АПК – на 40 %, що вже у листопаді (пік роботи елеваторних комплексів) матиме згубні наслідки для галузі та для економіки аграрного регіону й країни в цілому. Як повідомив віце-губернатор Віктор Рєзнік на засіданні обласного антикризового енергетичного штабу, облдержадміністрація, за словами Віктора Рєзніка, звернулася за консультацією до НАК “Нафтогаз Україна” і сподівається на певне реагування, але, мовляв, треба бути реалістами. «У нас не тільки війна на сході, проти України розв’язано й енергетичну війну – у зв’язку з припиненням постачання природного газу з Росії та унеможливленням постачання вугілля з донбаського регіону, де йдуть бойові дії, а деякі шахти уже затоплені». За інформацією заступника директора департаменту інфраструктури та промисловості ОДА Ганни Павленко, урядом прийнято рішення скоротити споживання газу у промисловості на 30%, проте доведені урядовою постановою за № 296 ліміти свідчать про дещо інше. У серпні, січні, лютому та березні виробничникам області визначених лімітів вистачає, а от у вересні-грудні – ні, скорочення складає від 20 до 40 відсотків (найбільше, як уже зазначалося, в листопаді).Це скорочення, відповідно до підготовлених та поданих на розгляд членів антикризового штабу пропозицій, буде здійснено за рахунок 94 суб’єктів господарювання, які за питомою вагою є найбільшими споживачами природного газу.

***

Чи продовжаться обмеження та графіки після серпня, енергетики наразі сказати не в змозі. Але ПАТ "Кіровоградобленерго" вже зараз повідомляє, що більшість споживачів електричної енергії не дотримуються режиму споживання електричної енергії відповідно до графіків обмеження, «чим порушують вимоги чинного законодавства України». На жаль, відповідальності за унеможливлення державою сплати податків та створення умов для скорочення робочих місць чинне законодавство не передбачає.