Оренда для «своїх»: як селяни на Кіровоградщині відстоюють власне пасовище (ФОТО)

  • Олена Данова-Белінська
  • watch_later 12 грудня 2017, 19:50

  • visibility 617 переглядів

Вже не перший рік у Листопадовому Новомиргородського району триває боротьба через 17 гектарів пасовиська. В цьому селі власники великої рогатої худоби створили спілку «Ласка», яка випасала худобу на ділянці розміром у 25 гектарів. Вони намагалися взяти цю землю в оренду, проте 17 гектарів з цієї площі віддали підприємцю з Капітанівки. Люди минулого року обіцяли перекрити дороги, привертали увагу преси – і все від безвиході: для багатьох власників корів саме продаж молока приносить левову частку до сімейного бюджету.

У селі було інше пасовисько, проте розташоване далеко, й корова час, який має витратити на поїдання трави, витрачає на дорогу до пасовиська. Та доки воювали за ближнє, дальні, за словами голови спілки «Ласка» Світлани Мацібори, неофіційно без укладання договорів позасіювали соєю, уже ніхто нічого не поверне громаді. Вона підкреслює, що зараз за те, щоб підприємливі особи почали сплачувати кошти за користування землею до бюджету, бореться голова районної ради Сергій Совенко.

Пасовище загальною площею 17 гектарів, за яке ламають списи члени спілки «Ласка», вперше пробували віддати в оренду ще у 2012 році, проте тоді селяни пішли на прийом до колишнього голови райдержадміністрації Олександра Ковтуна й домовилися про те, що самі візьмуть землю в оренду.

Дозвіл на замовлення проектної документації вони отримали – й розпочалася кількарічна мандрівка селян владними кабінетами. Створили спілку, оплатили за власні кошти створення документації.

Проти надання в оренду цього шматка землі протестувало управління культури, туризму та охорони культурної спадщини, оскільки на даній ділянці розташовані два кургани. Селяни знайшли докази, що у пʼятдесятих роках велися археологічні розкопки й тоді дозвіл на оренду території їм дали за умови, що вона не буде розорюватися.

І ось – момент істини.

24 листопада 2016 року землю передали у строкове платне користування для сінокосіння та випасання худоби, та не нашій спілці, а підприємцю з Капітанівки, – розповідає Світлана Мацібора. – Наші клопотання про перегляд цієї справи дійшли аж до Кабінету Міністрів! Справа в тому, що ми виготовляли документацію з дозволу голови РДА, всі знали, що ми претендуємо на цю ділянку, проте торги призначили так, що ми про них і не знали, щоб віддати цю землю вигідній людині. Голова РДА Олександр Сенченко надіслав до Кабміну відповідь, що все було проведено законно і ми були про торги повідомлені, хоча і в райдержадміністрації, і в сільській раді були за два дні до проведення торгів зареєстровані наші заяви з проханням посприяти їх перенесенню, оскільки нас не повідомили про них завчасно і ми не встигли подати заявку на участь!

Чи має право голова райдержадміністрації посилати неправдиві дані у Кабінет Міністрів? Проте з цим нехай розбираються компетентні особи. Та землю вже починають обробляти дисковими боронами. Більшу половину площі (11 гектарів) вже «оброблено». Зміна цільового призначення ділянки на весь строк дії договору заборонена, та це дуже вигідно – сплачувати за землю, як за орендоване пасовисько, проте одержувати зиск як з орних площ. Тому чи дотримається орендар умов угоди?

Ми просимо усі відповідальні органи звернути увагу на порушення, які вже почалися. Ми звертаємося до НАБУ з проханням перевірити законність проведення торгів і наявність антикорупційної складової. Законодавство вимагає давати землю в оренду лише на конкурентних засадах. На цих торгах учасниками були батько й син, які одержали землю практично за мінімальну ставку, – наголосила голова спілки «Ласка».

Члени спілки звертаються також до посадовців податкової адміністрації, і просять перевірити, чи приховуватиме цей орендар свої доходи у 2018 році. Він переконує, що дискування грунту проводить для окультурення пасовища. Та селяни добре знають, що така ж передпосівна підготовка проводиться для засівання будь-якими сільськогосподарськими культурами.

Поки що спілка подала до суду. Наша мета – визнати недійсними результати торгів та договір оренди землі, щоб ми могли на цю ділянку претендувати, – підсумувала Світлана Мацібора.

Читайте також: Перспективи ОТГ: як децентралізація може змінити Україну (ФОТО)