А під завісу — концерт Чайковського

  • Людмила Макей
  • watch_later 4 червня 2014, 14:49

  • visibility 70 переглядів

Іще років п'ять тому участь у фіналі «Травневих музичних зустрічей» симфонічного оркестру Кіровоградського музучилища можна було б назвати зухвалістю. Як правило, наша вибаглива публіка звикла бачити «під завісу» фестивалю артистів зі світовим іменем — Богодара Которовича, Остапа Шутка, Лідію Забілясту, й аж ніяк не колектив, переважну більшість у якому складають студенти місцевого закладу. Але Перший Концерт Чайковського у їхньому виконанні став справжньою прикрасою ХVII Всеукраїнського фестивалю камерної та симфонічної музики. Зал аплодував стоячи, а найголосніше вигукував «Браво!» директор філармонії Микола Кравченко.

За диригентським пультом стояла директор училища Лариса Голіусова, партію фортепіано виконував столичний гість — Заслужений артист України Юрій Кот. Це вони втілили музичну канву твору, написаного генієм російського романтизму (до речі, з українським корінням). Прадід композитора Федір Опанасович Чайка походив з-під Кременчука, у ранзі козацького сотника брав участь у битві під Полтавою й помер від ран. Його син Петро, навчаючись у Києво-Могилянській академії, прийняв прізвище Чайковський. Відтоді й пішли світом нащадки, серед яких і славнозвісний Петро Ілліч — автор опер, балетів, симфоній та інших численних творів. Цікаво, що цей концерт композитор присвятив піаністу Миколі Рубінштейну, але той відмовився його виконувати — мовляв, занадто складний.

А нашим землякам, як виявилось, цей шедевр по зубах. Треба було бачити, якою гордістю горіли очі юних музикантів! Чи не вперше в житті вони пліч-о-пліч грали з титулованим майстром і почували себе рівноправними колегами зі своїми педагогами. Ще вчора дехто з них нишком прогулював пари, а сьогодні грав твір зі світової музичної скарбниці у кращому залі області!

Директор філармонії, який на своєму віку бачив багато різних концертів, радості не приховує.

— Сьогодні здійснилося те, про що я міряв усі сімнадцять років існування «Травневих зустрічей», — говорить Микола Кравченко. — На сцені нашого, не будемо лукавити, провінційного містечка відбувся дивовижний концерт, прозвучала музика Чайковського. Тут зійшлися воєдино геній автора, професійний рівень колективу і майстерність піаніста — виконавця сольної партії.

На запитання: «Чи вплинула політична ситуація в Україні на життя митців, репертуар філармонії, стосунки з публікою?» Микола Кравченко відповідає:

— Безумовно, вплинула, і підтвердженням цьому є нинішній концерт. Політикам треба слухати таку музику. Тоді вони прийматимуть більш виважені й мудрі рішення. А то деякі з них, мабуть, вище «Мурки» не піднялися і з таким репертуаром ідуть у кандидати в президенти. В цьому полягає велике нещастя України.

Ще одна характерна деталь. Незважаючи на всеукраїнський статус фестивалю, цьогоріч під час «Травневих музичних зустрічей» ні керівництво області, ні профільного департаменту облдержадміністрації в залі так і не з'явилися (якщо не рахувати неофіційний візит голови облдержадміністрації Олександр Петіка «на саундтреки»). Під час же інших концертів місця в шостому ряду, де традиційно сидять віп-персони, були, на жаль, незайняті. Чим із задоволенням скористалися глядачі з гальорки.

Звісно, економічна скрута в країні відбилась і на житті артистів — обласна філармонія через брак коштів так і залишиться без гастрольного автобуса, який мала б отримати в поточному році.

— Автобус обіцяли нам усі очільники області, а Сергій Ларін взявся реально допомогти, вже були домовленості про купівлю нового транспорту, — каже Микола Кравченко. — Але зараз грошей у бюджеті області немає, і всі наші плани полетіли шкереберть. Шкода! Ми, вважайте, тільки потрималися руками за бампер автобуса — а він нашим артистам дуже потрібен! У розпорядженні філармонії є старенький «Ікарус», який постійно ламається. З ним по області не поїздиш.

Також Микола Кравченко зазначає, що цього року з обласного бюджету жодної копійки не виділять на будівництво репетиційного приміщення, яке планувалося розпочати. Але  колектив розуміє скрутну ситуацію в країні і в області і сподівається на краще.

Та повернемось до фестивалю «Травневі музичні зустрічі». Художній керівник Наталія Бондаренко розповідає, що нинішній рік для філармонії — особливий. Їй виповнюється 75 років, а потім восени розпочинається 70-й концертний сезон. Відтак і завдання перед митцями стоять особливі.

— Ми прагнемо урізноманітнити фестивальну палітру, щоб задовольнити найвибагливіші смаки публіки, — говорить Наталія. — Думаю, це нам вдалося. Протягом двох тижнів на сцені філармонії виступали кращі музичні колективи й виконавці України: камерна група Resonance симфонічного оркестру Дніпропетровської обласної філармонії з програмою «РОК-ХІТИ», танцівники Дніпропетровського Академічного театру опери та балету, камерний оркестр «Концертіно» за участю лауреата міжнародних конкурсів Сергія Григоренка (фортепіано, Львів), оркестр LORDS OF THE SOUND під керівництвом Віталія Фізера. Думаю, що і в наступному концертному сезоні ми своїх глядачів не розчаруємо.

Знаючи завзятий характер членів великої філармонійної родини, лишається зауважити: хто б сумнівався!