Пульпопровід, який збираються будувати на Кіровоградщині, виявляється не таким уже й безпечним для довкілля

  • Людмила Макей
  • watch_later 22 серпня 2014, 15:29

  • visibility 19 переглядів

Пульпопровід, який ТОВ "Єристівський гірничо-збагачувальний комбінат" із  Комсомольська Полтавської області збирається провести по території семи районів Кіровоградщини, може бути небезпечним для довкілля і людей.

Про ризики проекту для місцевих територій ішлося На робочій нараді під керівництвом заступника голови облдержадміністрації Віктора Рєзніка.

Відповідно до проектної документації, розробленої київським ПАТ "Інститут транспорту нафти", пульпопровід, окрім залізниці, доріг місцевого та регіонального значення, кількох річок (Інгул, Інгулець, Громоклія), перетинає газопровід "Кременчук-Кривий Ріг" та нафтопровід "Кременчук-Херсон". У місцях перетину останніх двох об’єктів і можливі техногенно-небезпечні ситуації. У разі пошкодження газо- чи нафтопроводу відбудеться виток палива, що призведе до екологічного забруднення території та може стати причиною пожежі.

Другий чинник – на території Петрівського району здійснюється експлуатація двох великих родовищ залізної руди, а на території Онуфріївського району готується до розробки Деріївське родовище мігматитів. На цих родовищах проводяться вибухові роботи, що спричиняє коливання земної поверхні (поширення сейсмічних хвиль) і може стати причиною пошкодження пульпопроводу та, як наслідок, витоку екологічно небезпечної рідини з нього. Оскільки в Онуфріївському районі частина траси буде прокладена по дну Дніпродзержинського водосховища, то наслідки можуть бути досить негативні.

Серед інших техногенних ризиків – корозія та перемерзання трубопроводів, їх пошкодження під час проведення земляних робіт (як зазначила начальник відділу надрокористування та видобування корисних копалин департаменту Вікторія Бриндак, за проектом глибина залягання труб – один метр, що, звісно, викликає запитання), виникнення тріщин і свищів у пульпопроводі, зміна ландшафту після його прокладення, виникнення зсувів (особливо це стосується Онуфріївського району).

Тому департамент інфраструктури та промисловості ОДА рекомендує кременчуцькому ТОВ для уникнення виявлених та упередження можливих ризиків під час проектування і будівництва траси пульпопроводу обов’язково врахувати технічні умови, надані ДП "Одеська залізниця", ПАТ "Укртранснафта", ДП "Укрводшлях", Службою автомобільних доріг у Кіровоградській області, а також врахувати зони впливів проведення вибухових робіт на гірничодобувних підприємствах Петрівського та Онуфріївського районів.

Що стосується упередження можливих небезпек для навколишнього природного середовища, то директор департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації Олександр Ковтунов наголосив: проект його відомством буде погоджено лише за умови, якщо пульпопровід не проходитиме по територіях природно-заповідного фонду. Окрім того, суб’єктом звернення мають бути передбачені заходи для погашення можливих екологічних проблем. Але насамперед екологи хочуть бачити схему обходу запланованим об’єктом охоронюваних законодавством на території області природних територій. З обов’язковим урахуванням і нововнесених до цього переліку заповідних зон, оскільки ТОВ, вірогідно за все, керується застарілою інформацією, оскільки робило запит до обласної екологічної служби ще кілька років тому.

За матеріалами сайту Кіровоградської ОДА.