Роман Ілик: «Води за графіком не буде»

  • Алла Зейферт
  • watch_later 26 серпня 2014, 14:19

  • visibility 177 переглядів

Останнім часом навколо головної водної артерії Кіровоградщини – водогону «Дніпро-Кіровоград» - точаться розмови щодо близького банкрутства підприємства, його катастрофічного технічного стану та ймовірного повернення на подачу води в міста області за графіком.

Відповідні запитання Точка доступу шукала безпосередньо в керівника водоводу – генерального директора Романа Ілика.

IMG_7204Можливе закриття водогону „Дніпро – Кіровоград” – це правда?

Підприємство працює, воду подає, стоки відводить – тобто, свої функції виконує в повному обсязі. Є у нас певні проблеми фінансового характеру, які пов’язані з тим, що багато років не тільки водопостачальні, а й теплопровідні організації працювали на збиткових тарифах. Держава потім нам тільки відшкодовувала різницю в тарифах, та й то не завжди у повному обсязі. Але нещодавно на державному рівні було прийняте рішення - з 2015 року субвенцію з різниці у тарифах держава в бюджеті передбачати не буде. Відповідно, як наслідок, підприємствам направлятися ці кошти не будуть. Тому Національна комісія що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, поступово – ще навіть не у всіх містах – почала приводити тарифи комунальних підприємств до економічно обґрунтованих.Але підприємство працює і повинне працювати далі.

Банкрутство ж може статися, якщо населення перестане платити, якщо не будуть абоненти розраховуватись за послуги водопостачання і якщо ми залишимось на збиткових тарифах. Після того, як пропаде субвенція з державного бюджету, збиткові тарифи автоматично будуть призводити до геометричного приросту заборгованості нашого комунального підприємства з тих же податків, електроенергії, що буде вести в сторону банкрутства.

В багатьох містах, де довжина водогону більша, тарифи на воду – менші за кіровоградські. Чому?

Нинішній тариф у 11,98 гривні встановлений нам відповідно до матеріалів, поданих підприємством Нацкомісії в 2013 році.

Процедура тарифоформування складається з багатьох факторів, основний – це плюсування всіх витрат на виконання послуги, після чого вони діляться на реалізацію. Чим більший населений пункт, чим більше він споживає об’ємів води і водовідведення, тим трохи дешевшим виходить тариф. Це як опт. В нас є два проблемних фактори. Один – це перекачка на 120 кілометрів двома водогонами, а другий – невелика кількість населення при таких об’ємах транспортування. Наприклад, місто Донецьк теж качає воду десь на 80-90 кілометрів, Харків також має водовід на 80 кілометрів. Але це є міста-мільйонники. І коли по тих самих трубопроводах майже аналогічним обладнанням перекачується вода, і споживання її – більше, відповідно, і тариф – менший. Якби міста Кіровоград, Знам’янка, Олександрія і Світловодськ споживали воду в тих об’ємах, які були в дев’яностих роках, - а тоді споживання було вдвічі більшим, тоді воду особливо ніхто не економив і промисловість споживала більше води – також був би тариф меншим. Економічний баланс призводить до цього.

Є ймовірність подачі води погодинно?

Ми поки що не плануємо таких заходів, подаємо воду цілодобово. Після об’єднання ми розробили цілодобову подачу у Знам’янці, на 101-му мікрорайоні та Новомиколаївці у Кіровограді. Стабільне цілодобове водопостачання якраз веде до стабілізації системи та вирівнювання тисків для гарантованого водопостачання кожного абонента. Коли насоси працюють стабільно, коли постійно підтримується тиск, то менше аварійність, менше гідро ударів по мережах і гарантоване забезпечення послугою. До того ж, перехід на водопостачання за графіком є економічно необґрунтованим.

Всім відома проблема застарілості технічного господарства водоводу – чи є плани щодо його модернізації?


Вже на стадії фінішу підписання договору кредиту між Світовим банком та ОКВП «Дніпро – Кіровоград». Світовий банк з Україною підписав кредитний договір для водопровідно-каналізаційних підприємств у розмірі 350 мільйонів доларів. А ми приймаємо участь у цьому проекті та знаходимося на стадії підписання субкредитного договору, за яким ми отримаємо 34 мільйони доларів пільгового кредиту – під 1 відсоток річних.


Термін реалізації проекту – більше двадцяти років, термін впровадження – 5 років. Протягом п’яти років ми будемо сплачувати лише відсотки, а тіло кредиту платитись не буде. Це досить хороший кредит на світовому рівні. Відповідно до нього ми зможемо покращити якість питної води в Світловодську на головних очисних спорудах, плануємо зменшити аварійність на мережах, в першу чергу, на водоводі, зменшити втрати та аварійність на мережах Кіровограда – замінити труби на найбільш аварійних ділянках водоводу. Також плануємо оновити насосний парк, поставити енергозберігаюче обладнання, яке дасть змогу зекономити по споживанню не менше тридцяти відсотків електроенергії. Коштів же на повну заміну труб немає - це настільки велика цифра, що в нашій крані з нашим бюджетом вона неможлива.


Зі Світловодська до Кіровограда є 120 кілометрів водоводу, який складається більше, ніж з 250 кілометрів труб. Заміна одного метра погонного труби такого діаметру на нову складає порядку тисячі доларів. Якщо ми помножимо 250 кілометрів на тисячу доларів, то отримаємо ту цифру, за яку ми повністю замінимо водовід від Світловодська до Кіровограда.


Тобто, комунальна сфера у всі часи і у всіх країнах передбачала шалені інвестиції, які не обчислюються навіть тисячами та мільйонами доларів. Будівництво комунальних мереж обчислюється мільярдами доларів. Просто коли вони йдуть з року в рік, планово, потроху, то ці кошти непомітні. А коли двадцять років нічого не оновлювати і нічого не робити, тоді утворюється шалена цифра.

Зараз складна ситуація в країні, та й тарифи зросли – ви прогнозуєте збільшення числа боржників?

Дійсно, є така невелика категорія населення, яка не сплачує за комунальні послуги. Ми з ними проводимо роз’яснювальну роботу, досудову і судову, а потім і з виконавчою службою. Складаємо з боржниками договори реструктуризації – на три, ні шість місяців, на рік.


В процесі договірної роботи ми все одно просимо абонентів, щоб виплачували борг по реструктуризації, але, водночас, сплачували і поточні рахунки. Ми не можемо вибачати борги – ми не приватне підприємство, законом це не передбачено.


Законом передбачене проведення перерахунку. Якщо людина, скажімо, не має водолічильника, перебувала на навчанні, чи у відрядженні в іншому місті, якщо вона принесе належним чином оформлену довідку про її фактичне перебування в іншому населеному пункті, то ми проводимо перерахунок на зменшення рахунку.