Саакашвілі - наступний прем'єр?

  • Оксана Гуцалюк
  • watch_later 31 травня 2015, 14:33

  • visibility 30 переглядів

Призначення Михайла Саакашвілі головою Одеської обласної держадміністрації стало найнесподіванішим кадровим рішенням президента Петра Порошенка. До цих пір екс-президенту Грузії вигадували різні посади в українській владі. Але ніхто навіть і припустити не міг, що Саакашвілі погодиться на губернаторство в Одесі. Хоча, ймовірно, саме ця посада дозволить екс-президенту Грузії не тільки зрозуміти всю суть проблем української держави, але і запропонувати їх рішення. Можливо, вже на більш високій посаді.

Кум Ющенка і друг Порошенко

Михайло Саакашвілі - давній друг так званої "помаранчевої" команди, до якої входили Віктор Ющенко і Петро Порошенко. У 2004 році тодішній президент Грузії активно підтримував Помаранчеву революцію. Ющенко вже в статусі президента став хрещеним батьком сина Саакашвілі - Ніколаза. А з Порошенком екс-президент Грузії був практично "однокашником" - з різницею в кілька курсів вони вчилися на факультеті міжнародних відносин Київського державного університету імені Шевченка.

Тому поява Саакашвілі в оточенні президента Порошенко рік тому виглядала цілком закономірною. Новому главі української держави потрібні були "варяги" з успішним досвідом роботи у сфері державного управління. Саакашвілі і його команда якнайкраще підходили на цю роль. Правда, незважаючи на це, сам прихід екс-президента Грузії в українську владу все ж затягнувся.

За минулий рік Саакашвілі пророкували крісло і в новому уряді України, і в новоствореному Національному антикорупційному бюро. Однак у центральну владу він так і не потрапив. Чому - до кінця так ніхто і не пояснив. Хоча очевидно, що нова українська влада не дуже-то й прагнула до цього. Ймовірно, на нинішньому етапі ні президенту, ні прем'єру не потрібна була поруч людина, з успіхами якої порівнювали б вже їх діяльність.

Випробування Одеси Михайлом Саакашвілі

Одеська область - досить складний регіон України. Контрабанда в морському порту, кордон з невизнаним Придністров'ям, корупція у місцевій владі, проросійськи налаштовані жителі, теракти. З усім цим доведеться зіткнутися колишньому грузинському лідерові. І абсолютно очевидно, що для вирішення багатьох завдань однієї політичної волі губернатора буде недостатньо. Без підтримки президента, прем'єра та силовиків у нього навряд чи що-небудь вийде.

Для Саакашвілі губернаторство - справжній виклик. Від того, чи зможе він гідно його прийняти, залежатиме не тільки його політичне майбутнє. Одеса має дати відповідь на головне питання: чи можливе повторення грузинських реформ - якщо не у всій країні, то хоча б в одному окремо взятому регіоні?

Делегування його в Одесу дозволить президенту Порошенко зрозуміти, що зараз в реальності відбувається на місцевому рівні в Україні. Чи відбувається децентралізація? Чи ведеться боротьба з корупцією? Чи готова регіональна еліта до радикальних змін у країні? На всі ці питання, швидше сього, буде дано негативну відповідь. І навряд чи Саакашвілі буде мовчати. Більше того, очевидно, що саме він відтепер стане одним з головних ньюсмейкерів в країні.

Привіт Путіну і Яценюку

Нинішнім призначенням Саакашвілі Петро Порошенко вбив одразу двох зайців: досадив Росії і послав сигнал прем'єр-міністру Арсенію Яценюку.

Кремль ніколи не приховував свого негативного ставлення до екс-президента Грузії. Поява ж його на чолі Одеської області, регіону, на лідерство в якому претендують проросійські сили, в Москві сприйняли як ляпас. Прем'єр Дмитро Медведєв встиг назвати нове призначення Саакашвілі "шапіто-шоу". Що піде за цим - неважко здогадатися. Ймовірно, підконтрольні Росії сили і далі будуть "розгойдувати" ситуацію в регіоні. Тепер - з подвоєною силою - щоб досадити вже особисто Саакашвілі.

Арсеній Яценюк відтепер отримує в особі Саакашвілі одного з потенційних конкурентів у боротьбі за прем'єрське крісло. Адже абсолютно ясно, що для екс-президента Грузії губернаторське крісло - не межа мрій. Паспорт громадянина України дозволить йому лише через п'ять років балотуватися на пост глави держави. Тобто конкурентом Порошенка на виборах 2019 він ніяк не буде. Але це зовсім не заважає Саакашвілі претендувати на крісло прем'єр-міністра України. Наприклад, протягом наступного року. Присутність діяльного і "безпечного" Міхо в кабінеті міністрів може зіграти на руку і Порошенко - з перспективою на наступні президентські вибори.

Джерело: Німецька хвиля