Скільки коштує ключ від квартири?

  • Сергій Муренець
  • watch_later 1 жовтня 2014, 13:42

  • visibility 77 переглядів

Росіяни позбуваються нерухомості в Кіровограді, ціни на оренду житла підскочили через приїзд переселенців з Донбасу, а купувати житло стали відчутно менше. Такі основні тенденції на ринку нерухомості в обласному центрі. Щоправда, експерти зазначають, що ситуація покращиться, коли стабілізується курс гривні до іноземної валюти та вирішиться політична криза в країні.

На сьогоднішній день найбільшими факторами, які зумовлюють сповільнення ринку нерухомості, є нестабільність національної валюти, значне підвищення курсу долара та війна на сході України.

– Поки не було таких активних бойових дій, то відсоток реалізації нерухомості був вищий, ніж у минулому і позаминулому роках. У деяких нотаріусів навіть були черги, – розповідає керівник кіровоградського агентства нерухомості «Алекс-R» Олександр Головко. – Але потім складна політична ситуація призвела до того, що люди почали з обережністю ставитися до купівлі.

На завмирання ринку нерухомості впливає і зростаюча недовіра до банківської системи, а ще – завищені побажання банків у своїх заробітках. Сьогоднішні відсотки по іпотечним кредитам не в змозі сплачувати переважна більшість людей. Тому й попит зменшується.

– На сьогоднішній день найдешевші банківські кредити даються під 18% річних. Та й то пропонує їх лише один банк, – продовжує Олександр Головко. – Інші вже ставлять 24-25 відсотків і навіть до 35 річних. Але зараз звернулася словацька компанія, яка пропонує кредити під 3-7 відсотків річних, тільки за ними треба їхати туди, бо почати працювати в нашій країні для них неможливо. Ближче до зими в Чехії або Словаччині відбудеться виїзна нарада Асоціації фахівців з нерухомості, там, можливо, детальніше розкажуть про цю процедуру.

Що стосується цін на кіровоградську нерухомість, то експерти відзначають: починаючи з січня цього року, вони понизились в доларовому еквіваленті на 8-15 відсотків. В першу чергу, через малу кількість покупців. Найбільше подешевшали дорогі об’єкти нерухомості. Значно знизилась вартість і тих, які продаються терміново.

– При меншій кількості покупців, щоб когось зацікавити, доводиться поступатися навіть до 30 відсотків вартості. Наприклад, якщо квартира коштує 35 тисяч, то люди скидають до 28-29, якщо стоїть завдання реалізувати її протягом тижня, - каже Олександр Головко. – У нас було вже декілька випадків, коли росіяни швидко збували нерухомість у Кіровограді. Й зараз два об’єкта готуються до продажу. Теж продають, ті, хто мешкає в Росії, бо вважають що у нас не все спокійно.

Якщо брати не малосімейки, а стандартні квартири, то однокімнатна на сьогодні коштує від 17 до 21 тисячі умовних одиниць. Двокімнатна, якщо це «хрущівка», – від 23 до 27 тисяч, у дев’ятиповерхівках – від 26 і до 32 тисяч доларів. Трикімнатні квартири коштують 25-32 тисячі доларів. А якщо вони знаходяться на середніх поверхах, то вартість може бути від 33 до 40 тисяч. Нерухомість, в основному, купують у доларах. Угод, які оформляються в гривнях, по Кіровограду не більше одного відсотка.

Більш пожвавлений на сьогодні в Кіровограді ринок оренди житла. Це не в останню чергу пов’язане з прибуттям до міста переселенців із Донбасу. Збільшення попиту на оренду квартир відчутне, щоправда разом з цим піднялися й ціни.

– Однокімнатна квартира зараз здається в межах тисячі гривень, двокімнатна – 1500, трикімнатна – 2000 гривень. Це середня вартість, – каже експерт з нерухомості. – Великий відсоток оренди знаходиться у тіні, коли люди здають переважно своїм друзям, знайомим, родичам. Там вартість оренди може бути значно нижчою.

Вже в жовтні кіровоградські ріелтори очікують пожвавлення на ринку нерухомості. Цьому сприяє й нещодавно ухвалений парламентом законопроект, який фактично скасував монополію на проведення експертної оцінки.

– З 1-го вересня експертна оцінка знову проводиться так, як затверджено національними стандартами. Експерт виїжджає на місце та переглядає об’єкт нерухомості. Це дозволило здешевити оцінку іноді з 2 тисяч гривень до 500. – каже Олександр Головко. – До того ж вона стала реальнішою. Раніше – була переоцінена в 50-70 відсотках випадків через те, що проводилась фахівцями інституту оцінки якості, який знаходиться в Києві. Там заповнювали анкети навіть не дивлячись об’єкти нерухомості, а ціну ставили, відштовхуючись від Інтернет ресурсів. Але ж пропозиції там традиційно дещо дорожчі. Тому й виходило, що, наприклад, квартира коштує 250 тисяч гривень, а Київ її оцінював у 350. Іноді це призводило до зриву оформлень договорів купівлі-продажу, бо при сплаті 5-відсоткового податку людям доводилося витрачати зайві кошти невідомо на що. У мене були випадки, коли комерційна нерухомість переоцінювалася в 10 разів. Наприклад, об’єкт коштує 40 тисяч гривень, а оцінили майже в 336. Тобто після продажу треба сплатити податків майже на 20 тисяч гривень – половину від реальної вартості! Такі сюрпризи угоди зривали.

Ще один сюрприз готує Кабмін. Там запропонували скасувати неоподатковуваний податком на нерухомість мінімум загальної житлової площі для всіх видів об'єктів, а також розширити базу оподаткування за рахунок об'єктів комерційної нерухомості. Проте як це може вплинути на процес купівлі-продажу, ріелтори поки не кажуть.