Сучасне шахрайство: Як і чому крадуть гроші з банківських карток?

  • Сергій Муренець
  • watch_later 27 березня 2015, 17:34

  • visibility 1133 перегляда

В Україні – бум крадіжок коштів з банківських карток. Крадуть у родичів поранених бійців АТО і просто необережних громадян, які публічно засвітили свої дані. Інформація про такі злочини з’являється ледь не щодня у соцмережах та на новинних сайтах.

Шахраї ошукують довірливих Інтернет-продавців

Кіровоградка Марина К. дуже зраділа, коли їй зателефонували за оголошенням про продаж дитячих речей. Покупець згодився придбати все, та ще й за гарною ціною. Однак сталося не так, як гадалося. Спочатку клієнт попросив продиктувати йому номер банківської картки, на яку він нібито переказує кошти. Згодом, мотивуючи тим, що знаходиться біля терміналу, випитав у жінки всі конфіденційні дані й символи, які прийшли на її телефон у SMS-повідомленні. Марина лише через кілька годин зрозуміла, що стала жертвою шахраїв, які зняли з її картки всі гроші.

Поширена помилка людей в тому, що вони в оголошеннях дають номер телефону, який є основним у їхньому банківському акаунті, і до якого підключена картка, – каже керівник прес-служби регіонального відділення «Приватбанку» в Кіровоградській області Анжела Дзінзюра. – Шахраї навчилися отримувати дублікати SIM-карток, блокувати на деякий час номер справжнього користувача та отримувати надіслані йому банком SMS-повідомлення, в тому числі з паролем входу в акаунт рахунку. Щоб уберегтися від цього, краще залишати в оголошеннях номер, який не прив’язаний до банку.

Найсвіжіший приклад крадіжки коштів за допомогою дублікату SIM-картки у Кіровограді стався тиждень тому. Потерпілим виявився 22-річний боєць АТО Михайло, який отримав осколкові поранення в Дебальцевому та був паралізований нижче від рівня грудної клітки.

Щоб провести комплексне медичне обстеження бійця за кордоном, його родина просила допомогти всіх небайдужих. Для переказу грошей надала номер банківської картки. Однак 20 березня шахраї зняли звідти всю суму, а це 77 тисяч гривень, десятьма переказами. Оборудку провели за допомогою дубліката SIM-картки Михайла, яку видав злочинцям мобільний оператор МТС.

Мобільного оператора важко звинувачувати у чомусь, адже персоніфікованих даних на неконтрактних абонентів у них немає, – каже начальник сектору боротьби з кіберзлочинністю УМВС в Кіровоградській області Олександр Ляпул. – Вони також не відслідковують, в якому регіоні використовувалася SIM-карта, дублікат якої просять видати. Злочинці ж ідуть у ногу з часом. Знаходять в Інтернеті номер телефону продавця якогось товару, телефонують йому, питають ціну. І так повторюється тричі, але з різних телефонів. Відповідно, коли оператор мобільного зв’язку при намаганні отримати дублікат SIM-карти запитає номери трьох останніх телефонів, з яких надходили дзвінки, шахраї їх без проблем скажуть. Більше того, вони дійшли до того, що потенційному потерпілому поповнюють рахунок на 1 чи 2 гривні. Це теж на той випадок, коли мобільний оператор поцікавиться при видачі дублікату SIM-карти, коли поповнювався рахунок.

Поки обікрадений боєць АТО з Кіровоградщини Михайло лікується в львівському госпіталі, близькі, щоб знайти шахраїв, написали заяву до міліції, а також направили запити до служби безпеки МТС і «Приватбанка». Окрім того, вони звернулися до народних депутатів з проханням допомогти в розслідуванні злочину. Проте…

З початку року з банківських карток жителів Кіровоградщини викрали майже 270 тисяч гривень

За два місяці 2015 року кіровоградські правоохоронці відкрили кримінальні провадження по 42-х випадках крадіжок коштів з банківських карток. І це ще не врахована березнева статистика, яка додасть, як мінімум, ще кілька десятків аналогічних злочинів. Попри розпочаті розслідування, на сьогодні жодного шахрая так і не вдалося знайти.

– Трудність розкриття таких злочинів у тому, що для встановлення особи злочинця та пред’явлення йому доказів вини, нам потрібно отримати інформацію від банку, яка б допомогла знайти шахрая за номером рахунку, на який вивели кошти. Крім цього, треба щоб оператори мобільного зв’язку надали інформацію, звідки надходили дзвінки. Як правило, цей процес займає 2-3 місяці. Наприклад, по грудневих крадіжках з карток ми ще не отримали жодної інформації ні від банку, ні від мобільних операторів, – розповідає начальник сектору боротьби з кіберзлочинністю УМВС в Кіровоградській області Олександр Ляпул. – Крім того, у багатьох випадках кошти з карток людей виводять на рахунки в онлайн платіжних системах. Коли ми звертаємося до них із запитами щодо деталізації проведених транзакцій, нам не надають повністю номера рахунку, на який перечислили гроші. Лише перші та останні чотири цифри. Посилаються на те, що у них ця інформація не зберігається. Ми ж у свою чергу не можемо тоді встановити, на чиє ім’я був відкритий рахунок.

Ще один поширений вид шахрайства – коли невідомі особи телефонують і представляються працівниками Служби безпеки банку, в якому у людині відкритий рахунок. Кажуть, що зафіксували спробу несанкціонованого доступу до рахунку, через що заблокували банківську картку. Щоб її начебто розблокувати, шахраї просять довірливих громадян продиктувати код, який надійде в SMS-повідомленні.

– Люди диктують, і згодом виявляють, що з їхніх карток зняли всі гроші, – каже Анжела Дзінзюра. – То ж якщо подібні підозрілі дзвінки надходять клієнтам «Приватбанку», необхідно негайно повідомляти про це на номер 3700.

У міліції кажуть: злочини, пов’язані з крадіжкою коштів з банківських карток мешканців Кіровоградщини, які все ж вдалося трохи відслідкувати, були проведені за межами регіону. Це ще більше ускладнює пошук винних. Тож чи не єдиним способом уберегтися від шахраїв на сьогодні є звичайна обережність.

Тим, хто торгує через Інтернет, або ж залишає номер своєї банківської картки на форумах, у соцмережах чи де-інде в публічному доступі слід пам'ятати:

• покупцю, аби він переказав гроші за товар на картку, досить знати лише її номер і більше нічого;

• в жодному разі не можна розголошувати стороннім особам так званий CVV-код – це три цифри, які розташовані на зворотному боці картки;

• якщо для перерахування грошей вас просять назвати прізвище, ім’я, по-батькові, дату і рік народження, дівоче прізвище матері та інші особисті дані, або просять набрати різні комбінації цифр на телефоні, то ви маєте справу з шахраєм.

Тільки за перші два місяці 2015 року електронні шахраї вкрали у жителів Кіровоградщини близько 270 тисяч гривень. І це, нагадуємо, не враховуючи березневої статистики, яка неухильно погіршується.