ТД радить: Як відрізнити підроблені ліки?

  • Алла Зейферт
  • watch_later 20 лютого 2015, 11:16

  • visibility 908 переглядів

Фармацевтичний ринок – поза наглядом.

Півроку тому Верховна Рада позбавила відділ Держконтролю за обігом ліків права перевіряти аптеки на наявність ліцензій. Як наслідок - почастішали випадки продажу неякісних медикаментів. В гонитві за прибутком аптечні шахраї реалізують підробки вартісних ліків.

Читайте інструкцію

І не тільки розділ про показання та протипоказання. В інструкції завжди описано те, що міститься у блістері, баночці або флаконі – вид, колір, консистенція лікарського засобу, можливість осаду, наявність на таблетках фаски (скосу), гравіювання і т. ін. Якщо, наприклад, таблетки описані як червоні, а в реальності вони жовтуватого кольору або білі, це привід для сумнівів. Варто звернути увагу і на саму інструкцію. Якщо в коробочці лежить ксерокопія або папірець складений з помилками, перед вами швидше за все підробка.

 Порівнюйте новий препарат зі старим

Якщо приймаєте засіб вже не вперше, не викидайте стару коробку, принесіть її в аптеку. Будь-які відмінності – наприклад на упаковці нового засобу шрифт трохи більший або написи іншого відтінку, мазь або мікстура пахнуть інакше, таблетки не мають звичного гравіювання, термін придатності на упаковці надрукований в іншому місці - варто обговорити це з працівниками аптеки.

Виробник ліків, звичайно, може змінити дизайн – в тому числі це робиться і для захисту від підробок. Тому, виявивши будь-яку невідповідність, потрібно звернутися безпосередньо до виробника або хоча б співробітників аптеки – якщо була зміна дизайну, вони повинні про це знати.

 Дивіться на упаковку

Упаковка ліків завжди акуратна. Якщо це не так (наприклад, блістер запечатаний недбало, на ньому погано видавлений або надрукований термін придатності препарату, написи на коробці змащені або важко помітні), повинні виникнути підозри.

Якщо упаковка ліків виглядає занадто просто, це ще не показник фальсифікату. Дорого вона виконана або з вигляду дешево – це вибір виробника.

Лідери у переліку підробок та неякісних ліків в Україні – широковживані медпрепарати та що рекламуються на телебаченні та в ЗМІ. Це знеболювальні, антибіотики, імуномодулятори.

При купівлі ліків в аптеках фахівці радять звернути увагу на обладнання приміщення кондиціонером, адже чималий відсоток порушень пов’язаний саме із дотриманням температурного режиму. Це важливо у літній спекотний період, адже більшість медикаментів повинна зберігатися при температурі не вище 24-25 градусів.

Якщо ж якість придбаних ліків сумнівна, то вартує звернутися до Державної служби з лікарських засобів. Потрібно мати при собі чек та упаковку ліків, які викликають підозру, і написати відповідно заяву.

Дослідити якість тих чи інших медпрепаратів - справа копітка і відповідальна. Адже на кожен з понад 13 тисяч зареєстрованих в Україні ліків свій окремий протокол та алгоритм.

Окремо фахівці наголосили, що останнім часом почастішали скарги на біологічно активні добавки. Адже агресивна реклама, маркетингові хитрощі переконують людей у дієвості цих продуктів. Відомі факти, коли люди витрачали до 40 тисяч гривень на харчові добавки, вважаючи, що це "найдієвіші" ліки, і не отримавши належного результату лікування зі скаргами зверталися до відповідних органів.

Відрізнити БАДи  від ліків дуже просто: звернути увагу на маркування. Всі лікарські  препарати мають реєстраційне посвідчення "РП №…..",  а БАДи - технологічні умови ("ТУ").