Кількість українців, які шукають кращої долі за кордоном, з кожним роком зростає. І якщо раніше наші співвітчизники здебільшого їхали на низькокваліфіковані роботи, то сьогодні ця тенденція змінюється. Чи можливо зупинити трудову міграцію та наскільки катастрофічні її наслідки для держави?
Від мігрантів до заробітчан
Тенденція до збільшення відтоку трудових ресурсів з України продовжується з 2009 року. За цей час за кордон на постійне місце проживання виїхало біля 3,3 млн. наших співвітчизників. Однак, в останні роки міграційний тренд носить короткостроковий характер – з емігрантів українці перетворилися на заробітчан.
У 2000-х роках еміграція була страшнішою, бо більшість людей, які виїжджали за кордон, не поверталися. Зараз таких набагато менше, тому можна казати, що активність руху українців за кордон збільшилися, проте з цілю постійного проживання – зменшилися, – говорить економіст Центру економічної стратегії Юлія Руда.
Крім того, змінилася і географія міграційних маршрутів. Якщо до анексії Криму та війни на Донбасі Росія була однією з основних країн, куди їхали українські заробітчани, то тепер першу позицію займає Польща.
Після 2014 року відбулося перенаправлення потоків з Росії, яка раніше була основною країною-реципієнтом. Сьогодні близько 40% трудових мігрантів з України ідуть до Польщі. На другому місці Росія, потім Італія та Чехія, – говорить аналітик Центру CEDOS Олександра Слободян.
Чому їдуть українці?
Серед головних причин, чому пересічні українці залишають країну – низький рівень заробітних плат. За останніми дослідженнями Київського міжнародного інституту соціології, майже 50% українців прагне заробляти більше.
Основна причина – це різниця у заробітних платах, на другому місці – відсутність робочих місць за спеціальністю, а на третьому – незадоволення соціальною інфраструктурою, – говорить Олександра Слободян.
Протилежна ситуація з висококваліфікованими кадрами, зокрема IT-спеціалістами, які у першу чергу, шукають більш комфортні та безпечні умови проживання.
Для них мета – не стільки висока заробітна платня, скільки зміна інституцій, в яких вони перебувають. Як правило, вони переїжджають разом з родиною, тому для них дуже важливо, щоб була хороша освіта, медицина та безпечне середовище, – розповідає Юлія Руда.
Теплий прийом
Українські мігранти для Європи – це висококваліфікований та дешевий трудовий ресурс. Тому політику залучення заробітчан з нашої країни активно проводить низка європейських держав. Чехія збільшує вдвічі квоту на видачу дозволів для роботи нашим громадянам, а голова Нацбанку Польщі Адам Глапінскій відкрито заявляє, що його країні вкрай потрібна українська робоча сила.
Польща з 2007 року спростила правила для працівників сільського-господарської сфери. Тепер роботодавець може подати заяву (oświadczeń) про те, що йому потрібен тимчасовий працівник, і людина приїжджає вже за цією заявою. В 2016 такий дозвіл почали використовувати й для інших сфер. Чехія у 2018 році збільшила квоти на працівників з-за кордону, але сама процедура видачі віз залишається довгою. В Угорщині українці можуть влаштовуватися на роботу за біометричним паспортом, проте працювати лише 90днів на рік, – говорить Юлія Руда.
У світі зростає тенденція не лише до залучення дешевої робочої сили, але й висококваліфікованих спеціалістів з України.
Серед популярних країн – США та Ізраїль, сюди більше їдуть на кваліфіковані роботи. Тут, наприклад, релокація IT-спеціалістів. Кваліфікованих спеціалістів пробує залучати Литва. Там був зроблений список з 27 спеціальностей, за якими не потрібен дозвіл від Біржі праці, – говорить Юлія Руда.
Наслідки
За даними останнього дослідження Міжнародної організації з міграції, вже до 2050 року населення України може зменшитися до 32 млн. осіб. Причому, міграція в числі причин даного процесу займає чи не найперше місце.
Ми вже втратили, як мінімум два покоління, і якщо нинішня політика залишиться ще на один політичний цикл, то Україна буде приречена на розмивання і заселення іншими народами. Західні експерти вже говорять, що до 2050 року ми втратимо ще 1/3 населення. Ми можемо перетвориться в народ, який не здатний утримувати територію та ресурси, які йому дісталися. Депопуляція рано чи пізно обернеться втратою суверенітету і незалежності країни, – вважає політолог Руслан Бортнік.
Для того щоб ситуація змінилася, українському уряду має покращувати соціальних клімат у країні.
Держава сьогодні має інвестувати в людей, в медицину, освіту і в інфраструктурні проекти, які створюють робочі місця, – говорить Руслан Бортнік.
За даними міністерства закордонних справ України, за кордоном легально перебувають близько 5 млн українців, і їх кількість постійно зростає.
Читайте також: Пора відпусток-2018: нові європейські маршрути та дорогий all inclusive (ФОТО)