Трудова міграція: куди та чому їдуть українці? (ФОТО)

  • Редакція Точки Доступу
  • watch_later 7 червня 2018, 19:20

  • visibility 446 переглядів

Кількість українців, які шукають кращої долі за кордоном, з кожним роком зростає. І якщо раніше наші співвітчизники здебільшого їхали на низькокваліфіковані роботи, то сьогодні ця тенденція змінюється. Чи можливо зупинити трудову міграцію та наскільки катастрофічні її наслідки для держави?

#1

Від мігрантів до заробітчан

Тенденція до збільшення відтоку трудових ресурсів з України продовжується  з 2009 року. За цей час за кордон на постійне місце проживання  виїхало біля 3,3 млн. наших співвітчизників. Однак, в останні роки міграційний тренд носить короткостроковий характер – з емігрантів українці перетворилися на заробітчан.

У 2000-х роках еміграція була страшнішою, бо більшість людей, які виїжджали за кордон, не поверталися. Зараз таких набагато менше, тому можна казати, що активність руху українців за кордон збільшилися, проте з цілю постійного проживання – зменшилися, – говорить економіст Центру економічної стратегії Юлія Руда.

Крім того, змінилася і географія міграційних маршрутів. Якщо до анексії Криму та війни на Донбасі Росія була однією з основних країн, куди їхали українські заробітчани, то тепер першу позицію займає Польща.

Після 2014 року відбулося перенаправлення потоків з Росії, яка раніше була основною країною-реципієнтом. Сьогодні близько 40% трудових мігрантів з України ідуть до Польщі. На другому місці Росія, потім Італія та Чехія, – говорить аналітик Центру CEDOS Олександра Слободян.

#2

Чому їдуть українці?

Серед головних причин, чому пересічні українці залишають країну – низький рівень заробітних плат. За останніми дослідженнями Київського міжнародного інституту соціології, майже 50%  українців прагне заробляти більше.

Основна причина – це різниця у заробітних платах, на другому місці – відсутність робочих місць за спеціальністю, а на третьому – незадоволення соціальною інфраструктурою, – говорить Олександра Слободян.

Протилежна ситуація з  висококваліфікованими кадрами, зокрема IT-спеціалістами, які у першу чергу, шукають більш комфортні та безпечні умови проживання.

Для них мета – не стільки висока заробітна платня, скільки зміна інституцій, в яких вони перебувають. Як правило, вони переїжджають разом з родиною, тому для них дуже важливо, щоб була хороша освіта, медицина та безпечне середовище, – розповідає Юлія Руда.

#3

Теплий прийом

Українські мігранти для Європи – це висококваліфікований та дешевий трудовий ресурс. Тому політику залучення заробітчан з нашої країни активно проводить низка європейських держав. Чехія збільшує вдвічі квоту на видачу дозволів для роботи нашим громадянам, а голова  Нацбанку Польщі Адам Глапінскій  відкрито заявляє, що його країні вкрай потрібна українська робоча сила.

Польща з 2007 року спростила правила для працівників сільського-господарської сфери. Тепер роботодавець може подати заяву (oświadczeń) про те, що йому потрібен тимчасовий працівник, і людина приїжджає вже за цією заявою. В 2016 такий дозвіл почали використовувати й для інших сфер. Чехія у 2018 році збільшила квоти на працівників з-за кордону, але сама процедура видачі віз залишається довгою. В Угорщині українці можуть влаштовуватися на роботу за біометричним паспортом, проте працювати лише 90днів на рік, – говорить Юлія Руда.

У світі зростає тенденція не лише до залучення дешевої робочої сили, але й висококваліфікованих спеціалістів з України.

Серед популярних країн – США та Ізраїль, сюди більше їдуть на кваліфіковані роботи. Тут, наприклад, релокація IT-спеціалістів. Кваліфікованих спеціалістів пробує залучати Литва. Там був зроблений список з 27 спеціальностей, за якими не потрібен дозвіл від Біржі праці, – говорить Юлія Руда.

#4

Наслідки

За даними останнього дослідження Міжнародної організації з міграції, вже до 2050 року населення України може зменшитися до 32 млн. осіб.  Причому, міграція в числі причин даного процесу займає чи не найперше місце.

Ми вже втратили, як мінімум два покоління, і якщо нинішня політика залишиться ще на один політичний цикл, то Україна буде приречена на розмивання і заселення іншими народами. Західні експерти вже говорять, що до 2050 року ми втратимо ще 1/3 населення. Ми можемо перетвориться в народ, який не здатний утримувати територію та ресурси, які йому дісталися. Депопуляція рано чи пізно обернеться втратою суверенітету і незалежності країни, – вважає політолог Руслан Бортнік.

Для того щоб ситуація змінилася, українському уряду має  покращувати соціальних клімат у країні.

Держава сьогодні має інвестувати в людей, в медицину, освіту і в інфраструктурні проекти, які створюють робочі місця, – говорить Руслан Бортнік.

За даними міністерства закордонних справ України, за кордоном легально перебувають близько 5 млн українців, і їх кількість постійно зростає.

Читайте також: Пора відпусток-2018: нові європейські маршрути та дорогий all inclusive (ФОТО)