Введення воєнного стану: що це означає для українців

  • Катерина Федченко
  • watch_later 20 лютого 2015, 14:35

  • visibility 2980 переглядів

14 лютого Президент України Петро Порошенко поставив рішучий ультиматум: "Якщо в Україні не буде встановлено миру, то в усій країні буде введено воєнний стан".

Цю заяву Порошенко зробив за 10 годин до того моменту, коли сторони конфлікту мали припинити вогонь. Терористи не тільки не склали зброю, а й посилили наступ на позиції українських військових. Загроза воєнного стану стала як ніколи відчутною.

Рада національної безпеки і оборони схвалила пропозицію Президента про внесення змін до закону про воєнний стан. За словами Порошенка, зміни враховують досвід і особливості гібридної війни. (Гібридна війна — поєднання класичних засобів ведення воєнних дій з використанням нерегулярних збройних формувань (повстанців, терористів) та веденням інформаційної війни. При цьому країна-агресор залишається непричетною до розв’язаного конфлікту).

То чого ж очікувати українцям, якщо Президент все ж таки введе воєнний стан? З кожним днем вірогідність розвитку такого сценарію стає все реальнішою.

Воєнний стан— це особливий правовий режим, що вводиться в країні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності, її територіальної цілісності.

Воєнний стан передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки.

Порядок введення воєнного стану

Воєнний стан в Україні або в окремих її місцевостях вводиться Указом Президента України, який підлягає затвердженню Верховною Радою протягом двох днів з моменту звернення Президента. Відповідний указ,затверджений ВРУ, негайно оголошується через ЗМІ.

Основний перелік обмежень, які впливатимуть на мирне життя громадян (натисніть на зображення для збільшення)

воєнний стан

-Трудова повинність: кожен, хто може тримати лопату, працюватиме;

-Усе, що є в державі, державне, приватне, комунальне, працюватиме на армію та оборону;

-Комендантська година;

-Обмеження свободи пересування;

-Перевірка документів, авто, квартир і жодної відмови;

-Табу на страйки і перевибори;

-Заборона політичних партій і громадських організацій, що дестабілізують ситуацію в країні;

-Продаж зброї та алкоголю – заборонено;

-В разі необхідності - примусова евакуація з прифронтових зон;

-Контроль засобів масової інформації.

Скасовується військовий стан указом глави держави у випадку "усунення загрози нападу чи небезпеки державній незалежності України, її територіальної цілісності". Пропозицію щодо скасування ВС президенту подає Радбез або ж Верховна Рада.

Думки експертів

Висновки експертів  щодо необхідності запровадження воєнного стану різняться.

Зокрема, радник Президента Юрій Бірюков у прямому ефірі "ТСН. Тиждень" зазначає :

"Вводити воєнний стан в Україні поки не потрібно, адже це призведе до багатьох наслідків, які обмежать не лише права громадян, а й завадять розвиватися економіці держави. А що змінить офіційне запровадження воєнного стану? У нас зміниться ставлення людей до того, що відбувається на сході України від того, що це лише назвуть воєнним станом? Не забувайте, що воєнний стан – це ще й обмеження свободи слова, обмеження права зібрань, обмеження засобів комунікації, відключення інтернету, можливість конфісковувати будь-яке майно на користь армії, можливість примусової праці на користь армії".

Натомість військовий експерт Дмитро Уманець у коментарі для газети "Слово і діло" пояснює:

"Щодо ВС, то в цілому не має сумніву, що оголошення військового стану мало бути ще з початком окупації Криму. Це правильний крок. Звісно введення воєнного стану може посіяти хаос. При цьому деякі розділи вимагають внесення змін, оскільки закон "Про правовий режим воєнного стану" має ще радянські положення. Його потрібно змінювати, інакше – це воєнний стан за радянським законом. Тому швидко оголосити воєнний стан можна, а от ввести в дію – ні. Це недоліки.

Також невірно, коли говорять, що воєнний стан не дозволить отримати кошти МВФ. Ні, кошти ми не отримаємо, якщо не буде реформ, а от визнати, що це війна, а не АТО – потрібно було давно. Воєнний стан визначають за 19-ма пунктами й більшість з них в Україні вже є. До того ж, визнавши війну, більше не буде претензій з приводу соціальних виплат на окупованій території. Це обов'язок окупанта", – пояснює військовий.

***

ТД провела опитування серед читачів "Чи підтримуєте ви введення загальнодержавного воєнного стану?". В опитуванні взяло участь майже 800 людей. Більшість опитаних (33%) не підтримують введення воєнного стану на території всієї країни. Близько 27% хочуть введення воєнного стану. Ще 21% опитаних згодні на все, аби нарешті припинилася війна.