Якісна вода без перебоїв: як Світовий банк допоможе Кіровограду

  • Сергій Муренець
  • watch_later 4 травня 2014, 23:10

  • visibility 80 переглядів

Вода Кіровоградщини нарешті може стати ліпшою. Принаймні, це споживачам обіцяє керівництво водогону «Дніпро-Кіровоград», який отримає для цього багатомільйонний кредит.

 

Кабмін визначився з містами, де за кошти Світового банку впроваджуватимуть програму модернізації інфраструктури для поліпшення якості питної води. До цього списку разом із Києвом, Донецьком, Краматорськом, Житомиром, Тернополем, Івано-Франківськом, Коломиєю та Харковом потрапив і Кіровоград. Місцевий водогін отримає низьковідсотковий кредит для поліпшення в найближчі роки системи водопостачання та водовідведення. Як все це виглядатиме, скільки коштів витратять на модернізацію та коли кіровоградці відчують покращення якості води, нам розповів генеральний директор обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград» Роман Ілик.

— Поясніть детальніше суть співпраці вашого підприємства з міжнародною фінансовою структурою.

 

— Починало співпрацю зі Світовим банком ще Кіровоградське ВКГ. Останні три роки вже ми вели активні переговори з кредитором. Процес тривав так довго, бо все зав’язане не лише на нас, а й на інших водопостачальних підприємствах України, та й питання розглядалося на рівні уряду. Зараз все вийшло на фінішну пряму, буквально на днях має бути підписана угода між Кабміном та Світовим банком в частині одержання 350 мільйонів доларів кредиту в якості інвестицій в сферу водопостачання та водовідведення в Україні.

— Скільки коштів з цієї суми дістанеться Кіровоградщині?

 

— Минулого року спочатку говорили, що нам виділять 27 мільйонів доларів, потім, коли німецька фірма розробила техніко-економічне обґрунтування для всіх водоканалів, які братимуть участь в проекті, для нас нарахували вже 53 мільйони доларів. По тодішньому курсу 8,4 це складало 453 мільйони гривень. Справа в тому, що Україна бере позику в Світового банку в доларах, а водоканали будуть отримувати від нашого Міністерства фінансів еквівалентну суму в гривнях і віддавати кошти будемо теж в національній валюті. Зараз, коли курс долара почав «гуляти», сказати точної суми, яку отримаємо, я не можу. Однак ми подали запит до Мінфіну та обласної ради на отримання дозволу щодо залучення саме 453 мільйони гривень. Якщо взяти нинішній курс, то це виходить приблизно 41 мільйон доларів.

— Яка процедура отримання цих коштів?

— Спочатку ми підготуємо технічні розрахунки, проекти, потім оголосимо тендери. Бо за умовами Світового банку ми не можемо самостійно витрачати надані кошти й проводити роботи власними силами. Потрібно наймати лише сторонніх підрядників. Для гарантії прозорості тендерів вони будуть моніторитися не лише нашими структурами, а й безпосередньо Світовим банком. Там свої правила, наприклад, якщо підряд коштує понад 1 мільйон доларів, то він виноситиметься на тендер світового рівня, а вже менше цієї суми — на всеукраїнський.

— Чи вигідні умови кредитування від Світового банку?

 

— Кредит дуже вигідний як для держави, так і для нашого підприємства. П’ять років — пільговий період, коли будуть платитися лише відсотки від використаних коштів. Цей термін якраз відводиться на виконання всіх запланованих робіт на об’єктах. Після п’яти років тіло кредиту розбивається на 20 років і відсотки по ньому складатимуть від 0,7 до 1,5 відсотка. Як для наших ринкових умов — це практично безвідсоткова позика. За нашими розрахунками, протягом п’яти років за рахунок модернізації ми маємо вийти на економію коштів приблизно на ту ж суму, яку треба буде віддавати. Зокрема, ми сподіваємося зменшити на 20 відсотків затрати електроенергії.

— Чи зменшаться тарифи після модернізації?

 

— Ми не знаємо, який буде тариф в 2015-му році, а що буде аж в 2020-му - прогнозувати тим більше не можна.

 

— Що дасть співпраця вашого підприємства зі Світовим банком для пересічного користувача послуг?

 

— Ми покращимо якість водопостачання, якість самої води, якість роботи системи водовідведення й стоків із очисних споруд.

— Де розташовані об’єкти, які будуть модернізуватися, тільки в Кіровограді чи й в інших 3-х містах обласного підпорядкування?

— Світовий банк дає кредит для Кіровограда, бо саме тутешнє водопровідно-каналізаційне господарство починало співпрацювати з ним ще в 2008 — 2009 роках. Але, враховуючи, що водопостачання відбувається зі Світловодська, ми погодили зі Світовим банком, що будемо проводити роботи, починаючи від насосної станції на Кременчуцькому водосховищі, до очисних споруд у Світловодську, далі — головні насосні станції в Олександрії та Знам’янці й об’єкти по Кіровограду.

— Тобто на всі інші міста, крім обласного центру, також очікує покращення якості води та водопостачання?

 

— Так. Зараз у літні періоди є допустимі відхилення якості води від санітарних стандартів, але ми плануємо привести її в повну необхідність з нормами незалежно від пори року. Також сподіваємося зменшити втрати води. Плануємо не мало не багато, замінити біля 20 кілометрів найбільш аварійних мереж. В першу чергу, це дюкера — труби, які проходять під річками, балками, до яких просто так фактично не добратися. Якщо ми цю роботу виконаємо, плюс подбаємо про створення аварійних резервів, то такого поняття, як повна зупинка водогону, взагалі не буде.

— Що плануєте модернізувати вже до кінця 2014-го?

 

— Цього року нічого зроблено не буде. Йтимуть лише підготовчі роботи: розробка технічних завдань, складання та затвердження проектів, узгодження зі Світовим банком плану закупівель. Можливо, будуть проведені перші тендери. А вже наступного року, коли з’являться генпідрядники, тоді й будуть розпочаті роботи на об’єктах.

*****

ДОВІДКА. ОКВП «Дніпро-Кіровоград» — цілісний майновий комплекс (гідротехнічні споруди і трубопроводи магістрального водопроводу та водопровідно-каналізаційні споруди і мережі міст Світловодська, Олександрії, Знам’янки, Кіровограда й селищ міського типу Димитрово та Пантаївка), який обслуговують Світловодське, Олександрійське, Знам’янське та Кіровоградське водопровідно-каналізаційні господарства (ВКГ). Загальна зношеність матеріально-технічного комплексу на підприємстві на сьогодні складає 62,7%. Втрати води по місту Кіровограду — 40%, по Знам'янці — 50%,  Олександрії — 29%, Світловодську — 31%.