Замість Кіровоградщини – Межиріччя

  • Сергій Муренець
  • watch_later 15 травня 2015, 14:54

  • visibility 772 перегляда

Провівши адміністративно-територіальну реформу, Кіровоградську область пропонують об’єднати з Миколаївською в один край – Межиріччя. А на території самої Кіровоградщини замість існуючого 21 району утворити 40 міст-громад. Таку модель реформування презентував у Кіровограді директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін.

Нинішню схему управління Соскін називає кланово-олігархічною, яка до того ж за період правління екс-Президента Януковича мутувала в державу стаціонарного бандита. Тому, вважає він, адміністративна реформа необхідна. Як доказ, наводить досить красномовні цифри:

Якщо майже 80% громадян не мають приватної власності, таке суспільство жити не може, й ніяка децентралізація, супердецентралізація, адміністративно-територіальна реформа чи формування громад не допоможуть, – переконаний Олег Соскін.

Взамін існуючому ще з радянських часів адміністративно-територіальному устрою, а також тій моделі реформи, яка нав’язується владою, експерт запропонував свою концепцію.

По-перше, в Україні повністю ліквідовуються такі адмінодиниці як область, замість яких створюються нові – край. Олег Соскін пропонує утворити до 16 країв.

На карті видно, що територію Кіровоградщини та Миколаївщини фактично пропонується об’єднати в одну нову адмінодиницю з умовною давньоісторичною назвою Межиріччя.

По-друге, Соскін пропонує ліквідувати також і існуючі поділи на райони, замінивши їх містами-громадами, нижче яких вже йтимуть селища та села. На Кіровоградщині, згідно презентованої моделі, має утворитися 40 міст-громад. Що стосується сіл, то Олег Соскін каже, що одна сільська громада буде ефективною, якщо вона налічуватиме не менше 5 тисяч осіб.

– Адміністративно-територіальна реформа без грошей не потрібна і взагалі неможлива. Якщо не передати гроші громадам і не сформувати відповідну фінансову систему, то ніяка реформа не потрібна, – зазначає експерт.

Звідси випливає одна з головних передумов проведення реформи – стабільна національна валюта. Україна, на відміну від тієї ж Польщі, де долар як був в межах 3-3,5 злотих, так і залишається вже багато років, цим якраз похвалитися не може. Тому Соскін пропонує разом з адмінреформою провести й податкову: ліквідувати всі існуючі податки та збори та запровадити нові, з іншими ставками та іншим принципом розподілу.

Обов’язково треба також ввести державну монополію на продаж алкогольних та тютюнових виробів. Саме на продаж, – додає Соскін.

Яку адмінреформу на Кіровоградщині пропонує влада

Концепція адміністративно-територіальної реформи в Україні від Соскіна є альтернативою до тієї, яка зараз пропонується офіційною владою під виглядом «добровільного» об’єднання громад. На Кіровоградщині в рамках такої реформи від влади планується створити 53 громади (на території 1030 населених пунктів).

Перспективний план їхнього формування мають затвердити на сесії обласної ради, перед цим обіцяють вислухати пропозиції від самих районів, селищ та сіл. Проте чи почують їх, питання відкрите, адже з Києва, очевидно, владу на місцях підганятимуть. Принаймні такий висновок напрошується зі слів заступника міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства В’ячеслава Негоди.

Важливо вчасно, до червня місяця, підготувати та затвердити перспективні плани. Без них регіони не зможуть отримувати фінансування на розвиток з Державного фонду регіонального розвитку. А взагалі весь процес формування спроможних територіальних громад має бути завершений у вересні. Планується, що чергові місцеві вибори, які згідно Конституції України мають відбутися 25 жовтня, будуть проведені вже на новій територіальній основі, – поінформував урядовець.

Швидше всього, ще до кінця травня або ж напочатку червня збереться сесія Кіровоградської облради, на якій і затвердять запропонований план створення нових територіальних одиниць. Олег Соскін закликав кіровоградців не погоджуватися з проектом адміністративно-територіальної реформи, який пропонує влада, бо його сформували «зверху», а не «знизу», а має бути все навпаки.

Спасіння утопаючих – справа рук самих утопаючих?..