«На саміт можна було не їхати»: експерти розповіли про відносини між НАТО й Україною

  • Редакція Точки Доступу
  • watch_later 20 липня 2018, 19:10

  • visibility 26 переглядів

НАТО готове пришвидшити вступ України до альянсу – саме такий меседж  можна було побачити у більшості вітчизняних ЗМІ після закінчення саміту в Брюсселі. Чи відповідає він дійсності та які головні умови такого партнерства? Відповіді на ці питання шукала кореспондентка Точки доступу.

#1

Перспективи членства

Минуло 10 років з того часу, як Україні пообіцяли членство в НАТО, ще стільки ж, за версією президента Петра Порошенко, потрібно для повноцінного вступу держави до лав Північного альянсу. На думку ж експертів, про таку перспективу сьогодні говорити зарано.

Україна фінансово, політично, економічно, з воєнної точки зору не відповідає стандартам НАТО. Сьогодні усі розмови навколо альянсу – це імітація євроінтеграції та політична спекуляція, - говорить політолог Руслан Бортнік.

На думку політолога Олександра Мусієнка, проблема криється не лише в невідповідності заданим критеріям, а й у політичній позиції альянсу.

Сьогодні далеко не всі країни-члени альянсу хочуть бачити Україну в НАТО, через це ми навіть не маємо плану дій щодо членства (ПДЧ). Серед противників України Німеччина, Франція, Італія та країни, з якими активно співпрацює Росія  - Чехія та Угорщина, - говорить він.

Дводенний саміт НАТО, який цього місяця пройшов у Брюсселі, також не приніс очікуваних результатів. Через блокування зі сторони Угорщини, Петро Порошенко так і не зміг перейти до прямого діалогу з Північноатлантичним альянсом та вимушений був погодитися на тристоронню зустріч НАТО-Грузія-Україна.

На жаль, через блокаду Угорщини, Україні не вдалося підписати жодного документу, ми отримали лише загальну заяву. На цьому саміті ми не отримали ні ПДЧ, ні розширену програму про співпрацю. Загалом ніяких позитивних результатів він не дав, на саміт можна було й не їхати, - говорить Руслан Бортнік.

#2

Співпраця триває

Незважаючи на те, що на членство в альянсі Україна поки розраховувати не може, відносини з НАТО поступово стають все більш продуктивними. Північний альянс не лише надає фінансову допомогу ЗСУ, а й проводить спільні навчання з українськими військовими.

Відносини України з НАТО за різними програмами покращуються. Зокрема, НАТО збільшило трастові фонди і допомогу на реформування та фінансування Збройних сил України та сектору безпеки, НАТО допомагає у підготовці окремих бригад ЗСУ, допомагає у підготовці законопроектів та в інших програмах, наприклад, логістиці, якої ми дуже потребуємо. Також проходить багато спільних навчань, що є корисним для України, - розповідає Олександр Мусієнко.

#3

Ключові вимоги

Для того, щоб стати кандидатом у члени НАТО, Україні потрібні зміни в економічному, політичному та правовому секторі.

Навіть якщо говорити про ПДЧ, він містить 5 критеріїв: правові, політичні, оборонні, безпеки та ресурси. Тобто, Україна повинна забезпечити стандарти верховенства права, бути здатною фінансувати свою оборону на рівні не менше 2% ВВП та робити внески в загальний фонд НАТО, також важлива політична стабільність, - говорить Олександр Мусієнко.

Важливим питанням залишається й врегулювання конфлікту на Донбасі. Поки воно не буде вирішене, заявку України про членство в альянсі навіть не будуть розглядати. Адже в такому випадку альянс стане безпосереднім учасником збройного конфлікту, й, відповідно до статуту НАТО, американцям і європейцям доведеться надати Україні військову допомогу й взяти участь у протидії російської агресії та звільненні окупованих територій.

НАТО сьогодні здатне проводити лише обмежені регіональні операції та лише проти дуже явного ворога, наприклад, ІГІЛ або Іраку. Альянс не буде приймати країну, доки вона не вирішить свої територіальні суперечки з Росією, оскільки НАТО не має бажання ставати частиною цього конфлікту, - говорить Руслан Бортнік.

Тож, якщо країна дійсно розраховує в майбутньому стати одним із членів НАТО, то їй потрібно не лише прийняти низку політичних, економічних, правових змін, а й вирішити питання на Донбасі.

Читайте також: «Європейське» подорожчання газу для населення: до яких цін слід готуватися українцям (ФОТО)