Чи є життя на дачі, або Як прописатися у власному житлі

  • Сергій Муренець
  • watch_later 21 липня 2014, 14:09

  • visibility 1352 перегляда

Кіровоградці відтепер зможуть прописуватися на власних дачах – Верховна Рада ухвалила проект закону, який дозволяє переводити садові та дачні будинки в статус житлових об’єктів та оформляти постійну реєстрацію в них. За словами депутатів, це створить належні умови для реалізації громадянами права на вільний вибір місця проживання.

На сьогодні окремі дачні товариства впритул підійшли до меж Кіровограда, крім того, чимало людей, вирішуючи житлові питання, заселяються в свої дачні будинки на постійній основі. І вже потім стикаються з численними труднощами: неможливо отримувати пенсію, допомогу по догляду за дитиною, інші соцвиплати, оформити дітей до школи, викликати «швидку», отримати кредит та навіть проголосувати на виборах, якщо в паспорті відсутній штамп реєстрації.

480

Комфорт чи головний біль?

За інформацією Всеукраїнської громадської організації «Асоціація садівників, дачників і городників України», яку очолює кіровоградець Валерій Федюченко, на сьогодні в нашій області налічуються близько 186 тисяч дачників-городників, і майже 20 відсотків із них постійно проживають у власних дачних будинках. Однією з таких є нині кіровоградка Алла. Жінка три роки тому придбала невелику стару споруду з земельною ділянкою в кооперативі ім.  50-років Жовтня (це за мікрорайоном Велика Балка). Зробивши капітальний ремонт, вона намагалася офіційно надати своєму будинку статусу житлового, щоб користуватися тими ж перевагами, які є в мешканців міських багатоповерхівок чи приватних дворів. Однак через низку бюрократичних перепон, зробити цього не вийшло.

— Я ходила по всіх інстанціях. Спочатку затягнувся процес приватизації земельної ділянки, мені ніяк не могли надати дозволу, — каже Алла. — Потім почалися проблеми з керівництвом кооперативу. Коли я купувала дачну ділянку, то на карті позначалося, що ця територія відноситься до меж міста. Тоді в мене виникло питання, чого ж тоді для нас завищена тарифікація на воду та електроенергію? Крім того, я намагалася підключитися до газової труби, яка проходить поруч, але дозволу так і не отримала. Однією з причин стале те, що в будинку, в якому я проживаю, немає адреси. Після різних перепон та погроз я перестала займатися цим питанням. Щоб чогось добитися, треба проявити колективну ініціативу, а не ходити поодинці.

За словами жінки, багато дачних мешканців не завжди хочуть займатися тяганиною з офіційним переведенням будиночків під житло. Особливо, якщо проживають в них уже багато років й встигли призвичаїтися до незручностей.

— В нашому кооперативі порожніх дачних будинків залишилося мало, — в більшості з них  постійно хтось проживає, — резюмує Алла.

Садово-городня бюрократія

Після ухвалення парламентом відповідного законопроекту надати дачам статусу житлового будинку можна буде за умови права власності на земельну ділянку.


Офіційна прописка – тільки господарям землі.


— Щоб приватизувати землю, спочатку необхідно звернутися до організації, яка зробить заміри й визначить точну площу. Потім питання виноситься на розгляд сесії, яка має надати дозвіл на виготовлення технічної документації, — розповідає начальник управління земельних ресурсів Кіровоградської міськради Володимир Пидорич. — Коли та буде готова, її треба погодити з управлінням Держземагенства, архітектурою, після чого земельній ділянці нададуть кадастровий номер. Далі на розгляд міськради виноситься питання про затвердження проектної документації та передачу у власність земельної ділянки.


Остаточне рішення – за БТІ.


Тільки після проходження цієї нешвидкої процедури можна буде подавати заявку на переведення дачного будинку в житловий фонд. Остаточне ж рішення щодо надання нового статусу прийматиме вже Бюро технічної інвентаризації, яке повинне підтвердити, що дачний чи садовий будинок може бути використаний для постійного проживання.

— Коли земельні питання вже вирішені, ми робимо інвентаризацію. На сьогодні є спрощена процедура: якщо дачі побудовані до 1992 року, то їхні власники відразу можуть йти з актом та паспортом, який ми надаємо після інвентаризації, в реєстраційну службу й отримувати свідоцтво на право власності на житловий будинок, — розповідає директор Кіровоградського об'єднаного обласного бюро технічної інвентаризації Вікторія Шихова. — Якщо будівництво після 1992-го року, то з нашим паспортом треба звертатися до Державної архітектурно-будівельної інспекції, де мають видати декларації про початок та завершення будівництва, будівельний паспорт. І вже після цього можна звертатися в реєстраційну службу за свідоцтвом.


Держава «за», дачники – проти.


Згідно з позицією депутатів, переведення дач до житлового фонду дозволить вирішити питання з реєстрацією місця проживання у садових та дачних будинках, яка сьогодні необхідна тим, хто постійно в них проживає й не має іншого житла. Проте ухвалений парламентом законопроект розкритикували в Асоціації садівників, дачників і городників України.

— Те, що вони прийняли, нищить всі садово-дачні товариства, — переконаний голова громадської організації Валерій Федюченко. — Вони фактично стануть непотрібними для тих, хто пропишеться в дачному будинку й переведе його в статус житлового. Особливо постраждають ті товариства, що знаходяться поблизу міст. Кілька людей з великими грошима тепер зможуть скупити всі будиночки й на їхньому місці побудувати котеджі. Тобто, все зроблено для того, щоб відібрати землю.

Поки що ж ця земля лише суттєво подорожчала. Якщо три роки тому наша героїня Алла придбала свою не приватизовану ділянку за 7 тисяч гривень, то на сьогодні ціна на дачні ділянки в середньому стартує від 20 — 25 тисяч гривень. В залежності від площі та віддаленості від Кіровограда. І це не межа. Справжній попит може початися тоді, коли в житловий фонд переходитимуть цілими кооперативами. Тоді ж і ціни можуть змінитися ще раз.