Україна офіційними очима, або Один день Точки доступу в уряді. Медицина

  • Сергій Муренець
  • watch_later 13 листопада 2014, 14:14

  • visibility 72 перегляда

Кабінет міністрів провів для центральних та регіональних медіа прес-день. Про стан проведення державних закупівель та забезпечення населення необхідними лікарськими препаратами розповідав в.о. міністра охорони здоров’я України Василь Лазоришинець.

Державні закупівлі ліків: через падіння гривні обсяги зменшаться

У жовтні по всій Україні, в тому числі й у Кіровограді, пацієнти з різними смертельними хворобами провели акцію «Чорний вівторок»,

вимагаючи від влади закупити необхідні для лікування препарати. Ситуація на той момент була дійсно складною, причому не тільки з засобами для підтримки лікувальної терапії людей з тяжкими недугами. Станом на 1 жовтня запаси ліків та виробів медичного призначення по Україні складали лише 28,3% від потреби. Рятувати статистичні показники, а разом з ними й надію хворих довелося вже новому керівництву Міністерства охорони здоров’я.

Протягом жовтня та першої декади листопада МОЗ провело низку тендерів за результатами яких уклало договорів з постачальниками лікарських препаратів та медичних виробів на загальну суму 1 мільярд 335 мільйонів гривень. За словами в.о. міністра Василя Лазоришинця, йдеться про такі напрямки як дитяча та доросла онкологія, донорство крові, доросла гемофілія, туберкульоз, ліки для хворих на СНІД, мукополісахаридоз, серцево-судинні захворювання. Крім цього, до кінця року МОЗ планує завершити ще низку тендерів на загальну суму 722,9 мільйонів гривень.

Проте не всі ліки зможуть потрапити вчасно до пацієнтів, бо дехто з учасників торгів пише скарги до Антимонопольного комітету й тим самим блокує процедуру укладання угод.

– Якщо ми подивимося статистику, то в 2012 році було всього дві скарги за результатами тендерів, в 2013 їх взагалі не надходило, а зараз ми вже маємо 42 такі скарги, – розповів в.о. міністра Василь Лазоришинець. – Таким чином через них

залишаються заблокованими пропозиції на суму 37,4 мільйони гривень. Робиться це навмисне.

Незважаючи на палки в колеса, міністерство прозвітувало про поставку до регіонів України протягом жовтня лікарських засобів та виробів медичного призначення на загальну суму 8 мільйонів 186 тисяч гривень. Водночас там зізнаються, що через стрімку девальвацію гривні об’єми нових цьогорічних закупок доведеться скоротити. На яких ліках економитимуть, поки мовчать.

Дітям колотимуть вакцину БЦЖ

МОЗ вдалося частково знайти вихід із непростої ситуації, що склалася зі щепленнями дітей. Так, Василь Лазоришинець розповів журналістам, що лікарям таки дозволили використати понад 500 тисяч доз вакцини БЦЖ, термін реєстрації якої закінчився у березні 2014 року, але термін придатності спливає лише вересні 2015 року. У зв’язку з цим МОЗ України доручило терміново відновити дитячі щеплення БЦЖ, надаючи перевагу малюкам першого року життя.

Крім того, у кінці жовтня МОЗ отримало стовідсоткову кількість препарату для лікування складних форм гемофілії у дітей. Йдеться про 153 тисячі одиниць препарату «Фейба». А Всесвітня організація охорони здоров’я надала 300 тис доз імунобіологічного препарату Анатоксину правцевого, який отримали 7 областей України та місто Київ, а також Міністерство оборони, МВС, СБУ, Державна прикордонна служба.

Також в.о. міністра повідомив, що ще в серпні в області поставлено 190,6 тисяч доз вакцини проти кору, паротиту, краснухи та здійснено перерозподіл вакцини для профілактики кашлюку, дифтерії, правця, поліомієліту, гемофільної інфекції й вакцини для профілактики сказу, які на початку року передбачалися для Криму та Севастополя.

Гіпертонікам частково відшкодували вартість ліків

Згідно Бюджетного кодексу, забезпечувати місцеві заклади охорони здоров’я необхідними ліками та виробами медичного призначення, в тому числі для проведення гемодіалізу, забезпечення інсулінами хворих на цукровий діабет, повинні територіальні органи влади. Однак, за словами Василя Лазоришинця, в 2014 році на ці витрати в місцевих бюджетах передбачено лише трохи більше 3 мільярдів гривень, при втричі більшій потребі. До того на початок жовтня з місцевих бюджетів закупівлю ліків було профінансовано на 1,8 мільярда.

Щоб уникнути гострого дефіциту, за ініціативи МОЗ України з Державного бюджету, регіонам виділили субвенцію на часткове відшкодування вартості лікарських засобів для хворих на гіпертонію у розмірі 131,3 мільйона гривень.

– Це дозволить забезпечити потрібними ліками близько 3 мільйонів хворих серед соціально незахищених категорій населення, – повідомив в.о. міністра.

Всього ж по Україні на гіпертонію страждає близько 12 мільйонів осіб.

Чи загрожує Україні вірус Ебола?

Говорили під час брифінгу керівника МОЗ і про загрозу проникнення в Україні смертельно небезпечного вірусу Ебола. Як підкреслив Василь Лазоришинець, така ймовірність на сьогодні є високою.

– В Україні навчається 3,5 тисячі студентів-медиків, які приїхали із Західної Африки, також є 100 тисяч моряків, які плавають по всьому світу, більше 2,5 тисяч контингенту миротворців, які знаходяться у зонах поширення вірусу, – повідомив урядовець.

Також він зазначив, що питанням запобігання поширення вірусу в Україні займається Одеський протичумний інститут. Крім цього, МОЗ тісно співпрацює з прикордонниками, авіакомпаніями для того, аби оперативно виявляти осіб з симптомами, схожими на вірус Ебола, та відразу ізолювати їх для лікування.

Що буде з санепідеміологічною службою?

В ході спілкування з журналістами Василь Лазоришинець торкнувся й теми реорганізації санепідемслужби в Україні. Зокрема, він зазначив, що її функції в подальшому виковуватиме новостворений орган – Департамент громадського здоров’я.

– Так є в усьому світі, – зазначив в.о. керівника МОЗ. – Якщо раніше в центральному апараті санепідемслужби працювало понад 70 осіб, то в новоствореному органі штатна чисельність не перевищувати 55 співробітників. Тобто ми скоротимо наші витрати.

При цьому в міністерстві запевняють, що ліквідація СЕС не призведе до погіршення ситуації з профілактики поширення небезпечних захворювань.