Україна офіційними очима, або Один день Точки доступу в уряді. Соціальна політика

  • Сергій Муренець
  • watch_later 12 листопада 2014, 13:09

  • visibility 52 перегляда

Кабінет міністрів провів для центральних та регіональних медіа прес-день.

Про соціальну політику уряду, зокрема, житлові субсидії для населення та допомогу переселенцям розповіла міністр соціальної політики Людмила Денисова.

Нове у субсидіях на оплату послуг ЖКГ

З 1-го жовтня 2014 року набрав чинності вдосконалений порядок призначення субсидій, які залишаються головним видом соціальної допомоги, на оплату житлово-комунальних послуг. В Міністерстві соцполітики обіцяють, що для сімей з маленьким доходом платежі за комунальні послуги зменшаться, з великим – збільшаться. Раніше, наприклад, самотній пенсіонер з доходом 1 тисяча гривень платив за комунальні послуги 10 відсотків доходу – 100 гривень. Тепер же він платитиме 63,8 гривень.

Обов’язковий відсоток платежу розраховується індивідуально для

кожної сім’ї і залежить виключно від її доходу:

• середньомісячний дохід на одну особу за попередні 6 місяців ділиться на прожитковий мінімум на одну особу (в 2014 році — 1176 грн);

• результат ділиться на базовий коефіцієнт 2;

• отримана цифра множиться на базовий коефіцієнт 0,15 (15%).

Коефіцієнти 2 і 0,15 відповідають наступному алгоритму: при середньомісячному доході у розмірі двох прожиткових мінімумів на особу родина платить за послуги ЖКГ 15% свого доходу. Після цього розраховується розмір обов'язкового платежу:

обов'язковий відсоток платежу множиться на середньомісячний

сукупний дохід домогосподарства.

Розмір обов’язкового платежу за послуги ЖКГ: обов'язковий відсоток платежу множиться на середньомісячний сукупний дохід домогосподарства.

Від розміру плати за житлово-комунальні послуги в межах соціальних нормативів потрібно відняти розмір обов'язкового платежу, а також розмір пільги (зa наявності).

Приклад: сім'я з трьох осіб за попередні 6 місяців разом заробила 18 000 гривень. Відповідно, середньомісячний дохід дорівнює 3000 грн, а дохід на одну людину – 1000 гривень в місяць. Підставляємо 1000 гривень у формулу: 1000 грн / 1376 грн / 2 * 15 %= 6,38 %. Таким чином при середньомісячному сукупному сімейному доході 3000 грн на місяць обов'язковий платіж становить 191,33 грн (3000 * 6,38 %).

Водночас, як повідомив директор департаменту державної соціальної допомоги Мінсоцполітики Віталій Музиченко, якщо дохід на одну особу родини становить прожитковий мінімум, а саме, 1176 гривень, то така сім'я буде сплачувати всього-на-всього на рівні 7,5 відсотків свого доходу, а сім'я, яка має дохід, припустимо, 500 грн на одну особу, взагалі буде сплачувати на рівні 3 відсотків.

У Міністерстві соцполітики прогнозують, що кількість родин, які потребуватимуть субсидій в опалювальний період, може скласти орієнтовно 1,6-1,7 мільйонів. Поки що їх вже отримують 500 тисяч родин. Пік нових звернень очікується наприкінці листопада або на початку грудня, коли люди почнуть отримувати платіжки за тепло, газ і зрозуміють, чи зможуть вони самостійно оплачувати послуги, чи їм потрібно буде оформляти державну підтримку.

Нормативи для розрахунку субсидій

Соціальна підтримка переселенців

В уряді підрахували, що кількість вимушених переселенців в Україні на 7 листопада складала 455 тисяч 175 осіб. За словами керівника Державної служби з надзвичайних ситуацій Сергія Бочковського, останнім часом масового потоку біженців із зони АТО не спостерігається. В середньому протягом доби звідти виїжджає 1-1,5 тисячі людей.

– Збільшення кількості переселенців ми очікуємо після того, як на виконання постанови Кабміну державні установи, які знаходяться на території бойовиків, переїдуть в зони, контрольовані українською владою, – повідомив Сергій Борковський. – Крім цього, з 1 грудня соціальні виплати здійснюватимуться тільки тим громадянам, що переїхали на контрольовану територію та зареєструвались в відділеннях соціального захисту як тимчасово переміщені особи. Всім іншим кошти нараховуватимуться, але будуть виплачені тільки тоді, коли населені пункт звільнять від терористів та візьмуть під контроль держави.

З 1 грудня соціальні виплати здійснюватимуться тільки тим громадянам, що переїхали на контрольовану територію та зареєструвались в відділеннях соціального захисту як тимчасово переміщені особи.

Найгострішим на сьогодні є питання фінансування соціального захисту переселенців. Зокрема, щоб компенсувати витрати на їхнє тимчасове проживання в санаторіях, гуртожитках та готелях, Кабмін виділить областям 15 мільйонів 932,5 тисяч гривень. Як ці кошти розподілятимуться між регіонами, і скільки зрештою отримає Кіровоградщина, поки не говорять.

У Міністерстві соціальної політики кажуть, що до органів соцзахисту в різних областях звернулося за отриманням державних допомог 71 тисяча 467 родин переселенців, це – 272,8 тисяч осіб. Понад 53 тисячам родин такі допомоги вже призначені та виплачуються.

– Багато родин не хочуть ставати на облік, побоюючись оприлюднення цих списків в Інтернеті й, як результат, помсти терористів. Проте такі побоювання безпідставні, вся інформація в базі даних єдиного реєстру є захищеною», – міністр Людмила Денисова.

Одна родина переселенців в місяць може отримати не більше 2,4 тисяч гривень. Сама допомога розрахована лише на півроку. Вже після двох місяців із дня звернення працездатні переселенці мають знайти роботу, в іншому ж випадку розмір виплат протягом наступних двох місяців скоротять удвічі, а потім їх взагалі припинять.

Згідно даних Мінсоцполітики, для виплати соціальної допомоги переміщеним особам, які тимчасово проживають на Кіровоградщині, потрібно майже 2,2 мільйона гривень. Всього в області зараз зареєстровано 1187 сімей переселенців, що складає 2,3 тисячі осіб. Що стосується розміру допомоги, то міністр нагадала, що він складає 884 гривні для непрацездатних (пенсіонери, інваліди, діти) і 442 гривні для працездатних осіб. При цьому одна родина в місяць може отримати не більше 2,4 тисяч гривень. Сама допомога розрахована лише на півроку. Вже після двох місяців із дня звернення працездатні переселенці мають знайти роботу, в іншому ж випадку розмір виплат протягом наступних двох місяців скоротять удвічі, а потім їх взагалі припинять.

За словами Людмили Денисової, міністерство також працює сьогодні над тим, щоб компенсувати переселенцям втрату власного житла та майна. Для цього вже підготовлено кілька рішень про виплату їм грошових коштів, щоправда, ці рішення ще має затвердити Кабмін. Поки цього не сталося, у міністерстві не називають конкретних цифр майбутніх компенсаційних виплат, тож зрозуміти, чи дозолять вони переселенцям придбати нове житло в інших регіонах або хоча б забезпечити тривалу оренду, на сьогодні неможливо.