Вихід із «газової камери» є

  • Сергій Муренець
  • watch_later 24 червня 2014, 15:48

  • visibility 26 переглядів

16 червня Росія припинила постачання блакитного палива в Україну. Це сталося вдруге за останні п'ять років. Тоді, в 2009-му, газ відімкнули на кілька днів посеред зими. Тепер літо, але скільки доведеться жити на власних запасах, поки невідомо.

В зв'язку з цим Міністерство енергетики та вугільної промисловості вже отримало доручення від прем'єр-міністра Арсенія Яценюка підготувати проект закону про надзвичайний стан в енергетичному секторі. Зрозуміло, що очікується жорстка економія газу. Точка доступу дізнавалася, як це безпосередньо стосуватиметься Кіровоградщини та чи матиме ситуація наслідки для населення.


Через припинення російських поставок населення жодним чином не постраждає — «Кіровоградгаз».


На сьогодні на території області нараховується 249 тисяч побутових споживачів газу. Скільки вони спалюють блакитного палива, на підприємстві ПАТ «Кіровоградгаз», яке й забезпечує послуги газопостачання, не кажуть, посилаючись на комерційну таємницю. Водночас там переконують: через припинення російських поставок населення жодним чином не постраждає, адже в спеціальних сховищах країни є достатні запаси газу (за інформацією уряду, близько 13,5 мільярдів кубометрів). Крім того, низка газопостачальних підприємств ще з травня подають його у реверсному режимі (з західних областей, де переважно розташовані сховища, до центральних та східних).

— На сьогоднішній день ніяких проблем не виникає, й у людей не повинно бути паніки, — відзначає головний інженер підприємства Володимир Стрижак. — Для населення газу поки вистачає. До того ж зараз його витрачається на потребу області втричі менше, ніж взимку. Що стосується промисловості Кіровоградщини, то вона споживає мізерну кількість блакитного палива.

Серед цього мізеру найбільше газу використовується на підприємствах, що входять до групи «Креатив», кажуть у Департаменті інфраструктури та промисловості облдержадміністрації. На самому підприємстві відповідають: зараз активно впроваджують енергозберігаючі технології, а також розвивають виробництво продуктів переробки сільськогосподарської продукції для використання в якості альтернативних джерел енергії.

— Основним енергоносієм на заводах Групи є перегріта водяна пара, яка отримується в результаті спалювання відходів виробництва (лушпиння) у спеціальних котлах: щомісячно для цих цілей компанія використовує понад 5000 тонн лузги, — розповідає голова правління Групи «Креатив» Юрій Давидов. — Таке цілеспрямоване використання продуктів переробки сільгосппродукції дозволяє покривати потреби в енергоресурсах на підприємствах Групи на 70 — 75 відсотків власними силами. Після введення в експлуатацію наприкінці травня котла з нагріву водяної пари на заводі з переробки сої показник економії природного газу у виробництві збільшиться майже удвічі — до 3,7 млн куб. м щомісячно.

Для Групи Креатив як одного з найпотужніших переробників с/г продукції в Україні розвиток альтернативних джерел енергії — це логічне рішення, яке підвищує ефективність виробництва в цілому та дозволяє оптимізувати витрати природного газу, максимально використовуючи лушпиння, яке залишається в процесі основного виробництва.

Для подальшого підвищення обсягів енергозбережень наразі на новому олійноекстракційному заводі Група здійснює монтаж високоефективної водопідготовки для котельні (виробнича потужність водопідготовки становить 60 тис. куб. м очищеної води на годину), що дозволить суттєво економити витрати природного газу на очищення та підігрів котлової води.

Припинення газопостачання з Росії в першу чергу боляче вдарить по хімічній та металургійній промисловості. На Кіровоградщині підприємствами, які працюють у цих галузях, не рясніє (Побузький феронікелевий вважається електрометалургійним), тому й втрати — мінімальні.


«Теплоенергетик» готується до переходу на вугілля.


Що стосується комунальних підприємств теплоенергетики, які є в області, то до 15 жовтня, коли розпочнеться наступний опалювальний сезон, газу вони не споживатимуть, адже про централізоване гаряче водопостачання в Кіровограді та інших містах обласного підпорядкування вже давно забули. Тому й проблема припинення подачі російського блакитного палива для них поки що не актуальна. Що буде восени та взимку, спрогнозувати складно. Експерти кажуть, що без російського газу Україна протягне орієнтовно до кінця року. Тому на кіровоградському КП «Теплоенергетик» про всяк випадок готуються до переходу на вугілля.

— Наші котли суворо орієнтовані на подачу певного виду палива. Це може бути або газ, або мазут, —  говорить директор підприємства Сергій Кравченко. — На пелетах ми не зможемо працювати, а мазутне господарство прийшло в непридатність ще 15 — 20 років тому. Зараз ми проводитимемо інвентаризацію й дивитимемося чи можна його відновити. Але це не вихід з ситуації, тому що вартість мазуту в перерахунку на гігакалорію — вища відносно газу в півтора-два рази. Тому я писатиму пояснювальні записки заступнику голови облдержадміністрації Віктору Рєзніку та секретарю Кіровоградської міськради Івану Марковському з пропозицією перейти на роботу на твердому паливі. Це може бути вугілля або водовугілля. В такому разі, за нашими підрахунками, за опалювальний сезон ми будемо економити приблизно 19 мільйонів кубометрів газу. При тому що зараз спалюємо 32-33 мільйони кубів. Блакитне паливо на підприємстві буде використовуватися тільки для так званого підсвічування, бо вугілля без нього не горить.

Одним зі шляхів виходу області зі складної ситуації може бути переведення максимальної кількості об'єктів соціальної інфраструктури на альтернативне опалення. Тим паче, що позитивний досвід вже є. На сьогодні на Кіровоградщині без газу живуть кілька об'єктів галузі охорони здоров'я, які опалюються виключно за допомогою альтернативних джерел. Зокрема, це обласний онкодиспансер та обласна психіатрична лікарня, центральні райлікарні в Олександрівці та Новгородці. Проте й тут не все так просто, бо відмова від блакитного палива теж коштує грошей.

— У нас є можливість, але немає засобів, щоб забезпечити соцсферу котлами, які працюють на альтернативному паливі, — повідомив заступник начальника Департаменту інфраструктури та промисловості облдержадміністрації Володимир Слінченко. — Все впирається у фінансування, кошти йдуть тільки на виплату зарплати та оплату комунальних послуг.

Найближчим часом в Кіровоградській ОДА має зібратися спеціальна комісія, яка проаналізує ситуацію в енергетичному комплексі та, очевидно, надасть певні рекомендації щодо зменшення споживання блакитного палива. Проте знову ж таки актуальним це питання, насамперед, буде для підприємств, установ та організацій. Посадовці переконують: максимум неприємних змін для населення — пониження тиску в газових мережах. Зрештою, навіть якщо все й обійдеться, обов’язок кожного свідомого жителя — почати суттєво економити блакитне паливо. Врешті-решт, усілякі мікрохвильовки й  мультиварки теж вміють готувати не гірше від газових плит.