«Безвіз», Трамп, Путін та АТО: що сказав Порошенко на першій за рік прес-конференції (ВІДЕО)

  • Редакція Точки Доступу
  • watch_later 15 травня 2017, 10:35

  • visibility 136 переглядів

У неділю, 14 травня, президент Петро Порошенко після майже річної перерви вирішив дати велику прес-конференцію. Журналісти задали гаранту безліч питань – про справу Павла Шеремета, війну на Донбасі, про фото сина Порошенка з написом "Russia", плівки Онищенка та інше. Журналісти зібрали ключові тези, які прозвучали у відповіді президента.

Про справу Шеремета

Я бачу футболи "Хто вбив Павла?", я також хочу висловитися з цього приводу, – сказав Порошенко. – На жаль, я чекав кращого результату. І незадоволений, що досі в нас немає вбивці, і він не притягнутий до відповідальності.

За словами Петра Порошенка, голова Служби безпеки України доповів йому, що пан Устименко, який був згаданий у розслідуванні, звільнився з СБУ у квітні 2014 року разом з 2 тисячами інших працівників після Революції Гідності.

Мене проінформували, що на понеділок (15 травня, – Ред.) пан Устименко викликаний на допит і буде допитаний. Те, що можна буде знати ЗМІ, ви будете про це знати, – наголосив Петро Порошенко.

В той же час президент попросив журналістів ділитися інформацією про можливих вбивць Павла Шеремета особисто з ним.

Це стосується і доказів у резонансних справах. Не варто чекати, доки добре зрежисована програма вийде в ефір. Можливо, раніше ця інформація була б потрібна. Якщо ви маєте труднощі з зустріччю з головою СБУ паном Грицаком, міністром внутрішніх справ паном Аваковим, з генеральним прокурором паном Луценком… Я думаю, що ви не маєте труднощів, але якщо…, я запрошую до себе, – додав президент.

Про свободу слова і переслідування

Такий рівень свободи, який є зараз, в тому числі щодо громадянського суспільства, є безпрецедентним. Ніколи за всю історію Україна не мала такого рівня свободи і щодо журналістів, і щодо громадянського суспільства, – заявив Порошенко.

Він зазначив, що СБУ зараз має надзвичайні завдання у зв’язку із гібридною війною, що ведеться Росією проти України, похваливши спецслужбу:

По кількості терористичні атаки, які зупинила СБУ, перевищують найкращі показники європейських країн, – сказав президент.

Про плівки Онищенка

Президент Петро Порошенко вважає, що якщо депутат Олександр Онищенко має компрометуючі записи, він повинен надати їх слідству й суду.

Самі записи президент не чув. Втім, наголосив:

Якщо є будь-що повідомити в пана Онищенка, він мав прийти до слідчих органів, прийти до суду, дати пояснення і в суді захищатися. Якщо він має щось додатково передати до слідчих органів, як він казав – до НАБУ, до прокуратури, до американців чи будь-кого іншого, – я вважаю, що це абсолютно правильний шлях.

Також Петро Порошенко додав:

Я раджу порадити його друзям приїхати в Україну, дати відповідні свідчення, докази і, таким чином, сприяти притягненню всіх до відповідальності: хто давав, кому давав, за що давав, що просили, які обласні ради, які народні депутати, які політичні сили, що там вони голосували.  

Про безвізовий режим з ЄС

На думку президента, "безвіз" – це подолання наслідків Переяславської Ради. Це ще глибше залучення України до спільного європейського цивілізаційного простору.

Тепер хіба що божевільні можуть вважати Україну частиною "русского міра", – вважає гарант.

Порошенко процитував Миколу Хвильового:

Геть від Москви, дайош Європу.

Мешканці окупованої частини Донбасу зможуть відчути переваги безвізу, "коли Крим і Донбас будуть повернуті Україні. Зараз цими перевагами зможуть користуватися тимчасово переміщені особи після проведення відповідної процедури".

Курс на європейську та євроатлантичну інтеграцію незмінний, – наголосив він. –Деталі (подальшої інтеграції, – Ред.) хочу обґрунтувати у вересні в посланні до Верховної Ради.

Про Трампа і США

Порошенко мав декілька телефонних розмов із президентом США Дональдом Трампом.  

Дуже блискучих. Розмовляв із віце-президентом Пенсом.  Я мав дуже детальну розмову з держсекретарем Тіллерсоном. Ми достатньо ефективно співпрацюємо з Конгресом, – сказав президент.

Сполучені Штати Америки обіцяють призначити особу, відповідальну за співпрацю з Україною.

Про скандальну футболку сина з написом Russia

Це фотокартка з private Instagram, вона стосується ночі на Хеллоуін – і це був вертеп. Вертепна природа: хтось малювався чортом, хтось одів цю футболку. Там зображені 14-15-річні хлопці, які на Хеллоуін вирішили, що можлива така поведінка. Вони не є політиками, – наголосив Порошенко.

Також він додав:

Я розцінюю – навіть у вертепі, навіть на Хеллоуін – таку поведінку абсолютно неприйнятною. З цього приводу в мене була розмова з моїм 15-річним сином. Я вас запевняю, я знайшов правильні слова для того, щоб він все зрозумів.

Про програму дружини на каналі Ахметова

У нас дуже демократичні відносини в родині. Вона (Марина, – Ред.) веде активну громадську діяльність і щодо того, що вона збирається знімати цикл передач, не політичних абсолютно, вона зі мною не радилась. Я подивився анонс – мені сподобалось, – сказав він.    

Про США і Нормандський формат

Порошенко наголосив, що Україна підтвердила свою зацікавленість у продовженні Нормандського формату.  За його словами, США у ньому  "залучені і будуть залучені".

Він зазначив, що єдиною країною, яка відмовляється виконувати свої міжнародні обов’язки, є Росія.

Про Сущенка і розмову з Путіним

Порошенко просив Путіна звільнити українських політв’язнів, зокрема журналіста Романа Сущенка.

Моя остання телефонна розмова з Путіним стосувалася тільки заручників, у тому числі ми обговорили моє прохання негайно звільнити Сущенка з російської в’язниці, – сказав глава держави.

За його словами, наслідком цих переговорів була організація зустрічі Романа з родиною.

Про кримськотатарську автономію

Я готовий внести декілька змін до Конституції, у тому числі щодо кримськотатарської автономії.  Яким буде формат цієї автономії, мені мають запропонувати члени комісії, у якій беруть участь представники Меджлісу кримських татар. Щойно вони завершать свою роботу, буде можливість про це поінформувати, – зауважив Порошенко.

І додав:

Думаю, це має бути зроблено найближчим часом, тягнути з цього приводу не треба. Затримка – не за президентом, він готовий внести запропонований варіант, – зазначив Порошенко.

Про громадянство Артеменка і інших чиновників

Порошенко підтвердив, що підписав указ про позбавлення громадянства сотень осіб.

Я буду діяти в межах компетенції і Конституції і свого конституційного права припинення українського громадянства, у першу чергу, міністрів, депутатів і високопосадовців, – додав Порошенко.    

Щодо позбавлення громадянства нардепа Андрія Артеменка, він сказав, що ініціювала це питання Генеральна прокуратура.

Бо на допиті в ГПУ пан Артеменко засвідчив, що він має інше громадянство, яке він добровільно прийняв. Генпрокуратура зробила клопотання в міграційну службу. Міграційна служба, перевіривши цю інформацію, внесла пропозицію в комісію з питань громадянства, де представлені всі відомства. І комісія одноголосно проголосувала внести президенту на підпис проект указу про припинення громадянства, – сказав він.

Про нового голову НБУ

Порошенко заявив, що новий голова Національного банку України може бути призначений ще до літніх канікул парламенту.

Я маю декілька кандидатів, але без того, щоб я їх не обговорив з представниками Верховної Ради, я вважаю буде некоректним оприлюднювати їх прізвища. Але я виходжу з критерію професіоналізму та патріотизму. Впевнений, що в Україні достатньо таких кандидатів, – сказав президент.

Про Одеський припортовий завод

Уряд не допустить банкрутства. В тому числі через переговори та судові процеси за межами країни. Єдиний вихід з цієї ситуації, і це стосується не лише ОПЗ – приватизація. Приватизація – як ліквідація потенційного джерела корупції, –- зазначив Петро Порошенко.

За словами президента, восени цього року стане зрозуміло, коли може відбутися приватизація ОПЗ.

Про Євробачення і пранкера, який зняв штани на сцені

Завжди знайдеться хтось, хто вискочить і продемонструє, вважаючи, що це є свобода. Десятки тисяч людей, включаючи волонтерів, зробили надзусилля, щоб не просто зробити це свято, а показати Україну світу, і тут вилазить одна, вибачте на слові, дупа, яка думає, що це саме те, що світ має бачити з України. Я цим випадком дуже розчарований, – заявив президент.

Про Путіна і Мінськ

Ми не можемо досягти миру тільки через те, що Путін не хоче виконувати Мінські угоди. Вони дозволяють йти до суду і притягувати злочинця до суду, – наголосив Петро Порошенко.

І додав:

Знаєте, чим наша ситуація відрізняється від Осетії, від Придністров’я, від Сирії? Під Мінськими угодами є підпис Путіна. Це дає можливість притягнути Росію і Путіна до відповідальності.

Про другий строк президентства

Я вже маю 35 років... Думаю, на сьогоднішній день зарано говорити про склад кандидатів у президенти, – заявив Порошенко. – Ще є два роки президентських повноважень. Є ще багато чого, що треба зробити... У  вересні у своїй доповіді у Верховній Раді я представлю своє бачення розвитку країни на цей та наступний роки.

Петро Порошенко наголосив:

Багато чого зроблено. Але чи задоволений я? Ні. Є і певні  кадрові прорахунки, затримка в позиціях реформ.

Про АТО і обмін

Ніякої примусової евакуації (з зони АТО, – Ред.) не буде. Лише добровільна, – наголосив Порошенко.

Гарант зазначив:

Якщо ми тікаємо від обстрілів, то дальність зброї, яку мають російські війська, на сьогоднішній день, – системи залпового вогню перевищують 130 і 140 кілометрів (СЗВ "Торнадо" – Ред.). Куди ж евакуювати? Я вважаю, ми маємо діяти з точністю до навпаки: зупинити вогонь.

За його словами, усі верифіковані засуджені чи підозрювані в Україні особи, які фігурують у списках бойовиків на звільнення, відмовилися повертатися на окуповану частину Донбасу.

100% з тих, кого Україна надала можливість перевірити щодо бажання повернутися в окуповані Донецьк і Луганськ, 100% підтвердили своє небажання. Уявіть собі: людина готова залишитися в українській в’язниці, аби не їхати на окуповану територію, – повідомив президент.

Він додав:

Вони (опоненти, – Ред.) розгубилися, пропали – і далі ми чекаємо засідання тристоронньої контактної групи. Постійна модифікація позиції російської сторони свідчить про кардинальне небажання звільняти українських заручників, незважаючи на чіткі зобов’язання, які Росія взяла на себе в Мінських угодах.

Про прибутки свого банку

Порошенко пояснив, як його банк збільшив прибуток на 278%:

Чому так сталося, я також дізнавався. Тому що минулого року під час перевірки Національним банком, а тут всі були рівні, були нараховані резерви, і банк спрямував прибуток на формування резервів, виконуючи вимоги НБУ. Зараз, коли резерви сформовані, він показав прибуток.

Читайте також: Рік Гройсмана: політичні перемоги та провали уряду (ФОТО)