Кинути партнерів: що чекає на Україну через ігнорування взятих зобов’язань (ФОТО)

  • Редакція Точки Доступу
  • watch_later 19 квітня 2018, 19:30

  • visibility 159 переглядів

Тягар зобов'язань України перед європейськими партнерами з кожним місяцем стає все важчим. Підняття тарифів на газ та антикорупційна реформа – головні перепони на шляху до порозуміння між ЄС та українськім урядом. Чи вдасться політикам виконати обіцяне? Чи отримає країна новий транш від МВФ? Про це матеріал Точки доступу.

#1

Антикорупційний бар'єр

Черговий шквал критики від ЄС пов'язаний з підписанням Президентом  України Петром Порошенком змін до закону "Про протидію корупції", згідно з якими члени антикорупційних громадських організацій зобов'язані подавати електронні декларації. 20 депутатів Європейського парламенту, які є учасниками неформальної групи "Друзі європейської України", закликали Київ переглянути закон. Проте, навіть на прохання  Президента Верховна Рада так і не знайшла достатньої кількості голосів.

По нормах електронного декларування були обіцянки протягом минулого року на найвищому політичному рівні. Але навіть за проханням Банкової та особисто Петра Порошенка більшість депутатів відмовлялися скасовувати ці норми, і був провал голосування. У травні буде ще одна  спроба, – говорить політичний експерт Василь Мокан.

На думку політолога Олександра Мусієнка, введення е-декларування було своєрідною помстою активістам та не мало під собою об'єктивного підґрунтя.

Це невиправдане емоційне рішення, яке було своєрідною помстою цим активістам. У політичній площині рішення недолуге, бо будь-які громадські організації подають великі звіти, де повністю розкривають всі свої надходження, і ці дані щорічно подаються до податкової. Крім того, у законодавстві сказано, що електронну декларацію повинні подавати ті публічні особи, які отримують фінансування з державного бюджету або пов'язані з державними коштами, – говорить він.

#2

Судова реформа

У червні 2016 року з прийняттям Закону «Про судоустрій і статус суддів» в українському законодавстві з'явилося таке поняття, як Вищий антикорупційний суд. Але лише на папері. Експерти вважають – навіть якщо закон "Про Вищий антикорупційний суд" буде прийнято, то створення самої установи намагатимуться відтягнути.

Сьогодні буде всіляка протидія прийняття цього суду, його різними способами будуть намагатися відкласти. Навіть якщо закон буде проголосований, то створення суду та його запуск будуть намагатися відтягнути. У нас  є приклад Державного бюро розслідувань – закон проголосований більше року тому, а  установа ще не приступила до виконання своїх обов’язків, – говорить Олександр Мусієнко.

Вищий антикорупційний суд (ВАС) – це одна з головних структур у майбутній судовій системі країни. Він повинен розглядати виключно справи, які супроводжуються НАБУ і САП, забезпечуючи швидкість і ефективність судового розгляду. Кандидати на посади суддів повинні відбиратися на відкритому і прозорому конкурсі за участю міжнародних партнерів.

#3

Газова голка

Найбільш болюча тема не лише для політиків, а й для рядових українців – це підняття тарифів на газ. Рішенням уряду до 1 червня 2018 року ціни на блакитне паливо як для населення, так і для підприємств залишаться без змін. Проте експерти запевняють, що наступний опалювальний сезон може неабияк здивувати українців.

Сьогодні на два місяці це рішення відтерміновано, а літом, коли будуть канікули у людей, уряд все таки до цього повернеться і розробить одночасно механізм підвищення тарифів на газ на 7-10% з одночасним розширенням суб'єктів, які можуть претендувати  на субсидію та інші інструменти  захисту населення, – говорить Василь Мокан.

У випадку, якщо уряд знайде інше джерело фінансування, підняття тарифів на газ не буде принциповим для міжнародних партнерів.

МВФ та інші міжнародні банки в першу чергу цікавить ліквідність, вони дають нам кошти не просто так, а позичають під відсотки. І їх цікавить, наскільки держава спроможна їх віддати, скільки вони можуть на нас заробити. Якщо міністр фінансів, прем'єр, Президент переконають, що ми зможемо віддавати ці кошти без підняття тарифів на газ, то вони не будуть тиснути і вимагати підвищення. Поки що вони бачать, що ми не маємо можливості повернути ці кредити, – говорить Олександр Мусієнко.

#4

Пікові виплати

Експерти підкреслюють, що цього року Україні конче необхідно отримати  грошову допомогу від МВФ, адже на 2018-2020 випадають найбільші виплати за зовнішніми кредитами. Без підняття тарифів на газ та реформування судової системи в уряду немає шансів продовжити співпрацю з фондом та іншими міжнародними донорами.

Це ті вимоги, які зараз є пріоритетними для розблокування чергового траншу МВФ, нам життєво необхідно отримати кошти від фонду вже у цьому році, оскільки на 2018-2020 роки припадають пікові виплати по зовнішнім борговим зобов'язання за попередні роки. МВФ – та структура, яка може надати не лише кошти, а й позитивний імпульс для розблокування інших кредитних фінансів, зокрема макрофінансової допомоги збоку ЄС, Світового банку та залученню міжнародних інвестицій, – говорить Василь Мокан.

Крім фактично дефолту, що стане невідворотнім без траншу МВФ, ще одним із методів реагування наших партнерів на невиконання зобов’язань може стати позбавлення України безвізового режиму – а це саме те, цим у першу чергу «козирятиме» діючий Президент на наступних виборах. Але найбільше слід боятися втрати репутації – якщо від нас відвернуться нинішні союзники, держава сам-на-сам залишиться з Росією, і тоді неважко передбачити малорадісне майбутнє. Такий сценарій здається нині малойвірним, але і влада, і політики роблять усе можливе, щоб він врешті-решт втілився у життя.

Читайте також: Хмари над Кабміном: на прем’єра Гройсмана чекає година «Х» (ФОТО)

Читайте нас у Telegram та FacebookПідписуйтесь на наші сторінки та будьте в курсі останніх новин.