Точка доступу пропонує увазі своїх читачів чергову серію спеціального проекту «Знайомтесь, Кропивницький». Цього разу «героєм» нашої розповіді стане Новоолексіївка.
Нагадаємо, у попередніх випусках ми розповіли про особливості таких районів Кропивницького, як селище Нове, 101-й мікрорайон, Бєляєва та район Космонавтів.
#1Terra Incognita
Новоолексіївка розташовується у західній частині Кропивницького. Район обмежується вулицями Яновського, Комарова, річкою Сугоклеєю та парком Перемоги, більше відомому як Міський сад.
Окремі будинки на цьому місті з’явилися ще до жовтневого перевороту в Російській імперії. Втім, до того часу ця територія не входила до складу тодішнього Єлисаветграду. Все змінилося після перемоги більшовиків – до Другої світової війни приватних будинків тут значно побільшало. Втім, масова забудова почалася у 50-х роках минулого століття – ділянки під приватні домогосподарства тоді видавалися в масовому порядку.
На даний час на території мікрорайону проживає близько 6 тисяч осіб, в переважній більшості – пенсійного віку.
#2Пішки швидше
Дістатися до Новоолексіївки за допомогою комунального транспорту надзвичайно важко. Фактично, цей мікрорайон з іншими у Кропивницькому сполучає один-єдиний маршрут №104, який стартує від ПАТ «Птахокомбінат «Ятрань» і фінішує поблизу Критого ринку, «зачіпаючи» центр та Фортечні Вали. Перевізники стверджують, що інтервал руху маршрутних таксі – близько 10-15 хвилин, але місцеві добре знають, що чекати на 104-ку доводиться набагато довше.
Втім, жителі Новоолексіївки сподіваються, шо транспортну проблему вирішать великі автобуси, які за бюджетні кошти закупила міськрада. Принаймні два з них пустять на дещо видозмінений маршрут №104 – він сполучатиме плoщу Бoгдaнa Хмельницькoгo тa Кpитий pинoк (чеpез paйoн Телецентpу, oвoчевий pинoк та Paдіoзaвoд).
#3Купуйте про запас і не хворійте
На Новоолексіївці практично відсутня необхідна інфраструктура. В першу чергу це стосується магазинів – таких тут лише 5, правда, вони розосереджені в різних кінцях мікрорайону. Зрозуміло, що великого вибору продуктів там запропонувати не можуть, а до найближчого супермаркету доведеться їхати. Про те, як Новоолексіївку «обслуговують» маршрутки, ми вже писали вище.
Те саме можна сказати і про медичні заклади. Єдиний, що знаходиться на Новоолексіївці – це міська станція швидкої допомоги: саме звідси машини вирушають за викликами по всьому Кропивницькому. Але щоб потрапити до якогось певного спеціаліста у поліклініці, знову ж таки потрібно їхати, маршруткою або таксі. Останнім, звичайно швидше, але й набагато дорожче. Зважаючи на те, що у мікрорайоні живуть переважно пенсіонери, «подорож» до лікарні обійдеться в ту ще копієчку.
Станція швидкої допомоги
#4Дітям – все. Але деінде…
Новоолексіївка мало пристосована під потреби дітей – на її території працює лише один дитячий садочок – комунальний заклад «Барвінок» – дошкільний навчальний заклад комбінованого типу №1 Кіровоградської міської ради. Цього, звичайно, навіть для такого малонаселеного мікрорайону дуже мало, тому переважна більшість батьків змушені водити/возити дітей (про транспорт дивіться вище) до інших мікрорайонів. Найближчі локації – дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 48 «Журавочка» на вул. Академіка Тамма, 27, (ясла-садок) №70 «Оленка» на вул. Яновського, 62-а та санаторний дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №65 на вул. Курганній, 2-а.
Те саме можна сказати про школи – переважна більшість учнів ходить до ЗОШ №17, яка фактично не знаходиться в межах Новоолексіївки та до школи №32 на вул. Глінки, 1 (офіційна назва – «Навчально-виховне об’єднання №32 «Спеціалізована загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, позашкільний центр «Школа мистецтв» Кіровоградської міської ради Кіровоградської області»).
Школа №32
Втім, також на території Новоолексіївки працює Кіровоградський обласний спеціалізований будинок дитини нового типу. Тут виховують сиріт та дітей віком від народження до 6 років, позбавлених батьківського піклування. Сюди ж потрапляють діти, батьки яких опинилися в складних життєвих обставинах та соціально-побутових умовах.
#5Зірки бейсболу
Саме на Новоолексіївці знаходиться (вулиця Курганна, 64) один із найкращих бейсбольних стадіонів України. Це визнав навіть виконавчий директор Свiтової конфедерацiї бейсболу та софтболу Майкл Шмiдт, який побував у Кропивницькому в березні нинішнього року.
Стадіон ОСДЮШОР-2 (неофіційна назва «Діамант») – база підготовки багатьох команд. Тут тренуються два клуби дивізіону «А» Вищої ліги, «BioTexCom-КНТУ» та «BioTexCom-СДЮШОР», а також юнацькі та молодіжні збірні Кіровоградської області U12, U15, U18 та U21. Та й це ще не все. Саме на «Діаманті» тренуються українські бейсбольні збірні під час підготовки до чемпіонатів Європи.
Кропивницьких бейсболістів можна назвати справжніми зірками. Наприклад, тільки «BioTexCom-КНТУ» – 22-разовий чемпіон України та 20-кратний володар Кубка України. А збірні області U15, U18 та U21 – багаторазові чемпіони нашої держави.
#6Робота на відстані
Від інших мікрорайонів Кропивницького Новоолексіївку відрізняє те, що тут практично відсутні підприємства. Роботу знайти майже неможливо – вакансії у магазинах та комунальних закладах звільняються вкрай рідко. Саме тому переважна більшість місцевих жителів працездатного віку працює в інших районах Кропивницького.
Серед наявних на території мікрорайону підприємств – фірма «Луч», що займається переробкою вторинної сировини, кілька станцій технічного обслуговування автомобілів та крупорушка.
Втім, можливо, саме завдяки практично повній відсутності промисловості Новоолексіївка залишається екологічно чистою територією – дихається тут на повні груди, перевірено особисто.
#7Їх, звичайно, вистачає…
Мова йде про проблеми. Про фактичну неможливість працевлаштуватися неподалік власної домівки говорилося трохи вище. Але й інших проблем тут вистачає.
В першу чергу, мова йде про відсутність пішоходних доріжок. Ще кілька років тому ця проблема не була такою актуальною, але після того, як ввели в експлуатацію дорогу, що сполучає Новоолексіївку з мікрорайоном Космонавтів (Волкова, Пацаєва, Попова та Жадова) потужність транспортного потоку значно зросла. При тому що автівки дуже часто шугають на великій швидкості. Це загрожує місцевим жителям, й особливо дітям, можливістю потрапити під колеса автомобілів.
Також люди, які живуть тут, жаліються на якість доріг та нічного освітлення. Втім, ця проблема є традиційною для всіх районів Кропивницького.
Та й це ще не все. Традиційним «злом» Новоолексіївки є забудова прибережної зони Сугоклеї – саме через неї місцеві фактично втратили можливість користуватися улюбленими пляжами. Більш ніж зручними – новоолексіївська сторона річки, на відміну від протилежного, має низький похилий берег, через що купатися тут безпечно навіть дітям.
#8Замість поскриптума
Новоолексіївка – невеличкий мікрорайон, забудований приватними садибами. При тому знайти тут можна як «раритети» імперської та радянської діб, так і цілком модерні будинки, зведені за допомогою сучасних технологій. При цьому їх архітектура потішить око прихильника будь-якого стилю.
Тут немає тієї загазованості, яка псує життя та нерви мешканців інших мікрорайонів – приємне чисте повітря, насичене ароматами квітів та зелені в теплі пори року змушує кожну людину дихати на повні груди.
Втім, для того, щоб жити тут, потрібно розуміти – працювати доведеться набагато більше, ніж у квартирі багатоповерхового будинку, адже приватний будинок вимагає постійного догляду. При цьому робота знайдеться в будь-яку пору року. Тому людям, які збираються сюди переїжджати, потрібно бути готовими до того, що ледачі вихідні на дивані перетворяться на фактично недосяжну мрію. А для того, щоб почувати себе більш спокійно і не залежати від примх комунального транспорту, краще мати власний автомобіль.
Більше про Олексіївку – у фоторепортажі Олександра Козловського:
Розширений рів біля школи №32, там у 1950-ті роки піднімався й сідав дирижабль, із якого стрибали десантники
Вулиця Курортна, одна з найкоротших та "наймодніших" на Новоолексіївці
Станція юних техніків
Дім молитви адвентистів 7 дня
Корпус кропивницької філії Донецького медуніверситету в колишній будівлі санстанції
Станція швидкої допомоги
Сугоклея
Бейсбольний стадіон
Автор дякує за допомогу у підготовці матеріалу депутату міськради Кропивницького Михайлу Демченку, журналісту Олександру Виноградову та місцевому жителю, перекладачу Вацлаву Єгурнову.