25 грудня VS 7 січня: як святкують Різдво кропивничани

  • Олександра Ільченко
  • watch_later 24 грудня 2020, 12:50

Четвертий рік поспіль 25 грудня в Україні  -  офіційний вихідний день. Тож цієї п’ятниці деякі віряни України святкуватимуть Різдво. Точка доступу поспілкувалася з кропивничанами, які займаються різними видами діяльності, працюють у різних сферах та на різних посадах. У них ми запитали, чи святкують вони 25 грудня.


Преосвященний єпископ Кропивницький і Голованівський Марк

"Наразі більшість українців святкують Різдво 7 січня. Це те саме 25 грудня за старим стилем, яке припадає на 7 січня.

Сама дата Різдва Христового є умовною.  У певний час церква визначила, що 25 грудня віряни мають святкувати народження Ісуса Христа. Достеменна дата року народження та дня народження Христа не відома. Визначають певний період часу, протягом якого, припускають, це могло статися.

Церква започаткувала свято 25 грудня тоді, коли виявилося, що календар, за яким це визначалося, зазнав уточнень через похибку в літочисленні. Весь європейський християнський світ перейшов на новий календар. А Україна залишила «старий календар». Саме тому і виникла така різниця – 13 днів.

Наразі Україна і всі її традиційні християнські конфесії відносяться до тієї родини церков, які живуть і святкують за старим стилем.

На мою думку, наразі немає суттєвої потреби переходити на новий стиль. Є люди, які хочуть святкувати Різдво 25 грудня, разом із усім світом. Але якщо підійти до цього питання глибше: така реформа передбачає не просто святкування Різдва 25 грудня, а перехід на новий стиль, тобто зрушення всього церковного календаря на 13 днів. У такому разі, наприклад, День Святого Миколая святкуватиметься не 19-го грудня, а 6-го. Покрова – не 14-го жовтня, а 1-го.

Це масштабна реформа. Тому з богословського боку все це нічого не вартує. З точки зору ж традицій та звичок, то реалізувати цю реформу непросто. Цьому має передувати певна робота з підготовки: пояснення, спілкування з вірянами, для цього потрібен час та багато просвітницької діяльності. Тим паче, що 10 помісних церков уже перешли на новий календар".


Зоя Лебідь, голова обласного осередку громадянської мережі «Опора»

"Родиною ми завжди святкували Різдво 7 січня.

Водночас до дати зимового сонцестояння ближче все ж 24-25 грудня. І логіка цієї дати мені більш зрозуміла: це – найдовша ніч, після якої «народжується» новий астрономічний рік.

Християнські традиції мають глибоке коріння і з'явилися не просто так. Тому останнім часом увечері 24 грудня ми збираємося теж. Цього року я, наприклад, вперше сама приготувала штолен - традиційний (може, це ще кельтська традиція?) кекс, який від приготування до вживання має «прочекати» місяць. Тому дізнаюсь, чи щось вийшло, тільки 24 грудня".

*Штолен — традиційна німецька різдвяна випічка. Найпоширеніший різновид штоленів із начинкою з родзинок та цукатів, хоча попитом користуються також рецепти з маком, горіхами або марципаном.


Євгенія Захарченко, юристка громадської організації «Батьківська рада Кропивницького»

"Різдво 25 грудня ще не святкуємо, оскільки офіційно Православна церква України не змінила день Різдва з 7 січня на 25 грудня. Якби так відбулось, то я би із задоволенням це робила, адже це логічно. Традиція святкувати 25-го грудня ще не сформувалась, оскільки цей день як свято ввели нещодавно.

Наскільки я знаю, наша Православна церква України повідомляє, що поступово приводитиме церковний календар у відповідність. Тоді, думаю, усі почнуть святкувати масово.

На Різдво обов'язково йдемо до батьків на вечерю, на столі має бути 12 страв, серед яких завжди є пшенична кутя з горіхами та медом. Але поки що це все відбувається 7-го січня".


Наталія Мокряк, мама українського моряка Романа Мокряка, який перебував у полоні в Росії

*у 2018 році в районі Керченської протоки катер "Бердянськ" захопили в полон російські військові. В Україну Роман Мокряк повернувся 7 вересня 2019 року.

"Різдво 25 грудня святкували батьки, але тихенько, під цей день завжди різали поросятко. Через це в мене сформувалася думка, що свято називається «Різдво», бо всі в селі ріжуть поросят.

Ми в своїй родині святкуємо Новий рік разом. Таке в нас правило: на свято всі мають бути вдома.  Проте в дітей вже є свої родини, і кожен хоче святкувати в своїй хаті. І це правильно, хоча і трішки, як для мами, сумно.

Тому я рада, що 25 грудня – вихідний. Саме цього дня всі приїздять до мене (мами) на холодець.

У цей день також готую кутю, голубці, картоплю в духовці, щоб, як у моєї мами, - ніби "з печі". Запікаємо найбільшу гуску, щоб вистачило всім.

Завжди ставимо ялинку і прикрашаємо будинок і в середині, і ззовні, щоб був святковий настрій, щоб сусідські діти бачили, що їх чекають посівати, і йшли "на вогник".


Євген Скирда, заснoвник спopтивнoгo клубу "Бopець"

"Чесно кажучи, Різдво, і взагалі будь-які свята я особливо не святкую. Але за традицією, 6-7 січня, на Різдво, я навідую бабусю. Вона завжди готує традиційний стіл із 12 страв. Більше за все я люблю її голубці".


Євген Жердій, телеведучий, ведучий заходів

"Я не святкую 25 грудня. Втім, медійний розголос щодо 25 грудня мені до вподоби: це знижки в продуктових магазинах та в магазинах побутової техніки, в ресторанах та кафе, різні акції та бонуси.

Останніми роками 25 грудня я завжди працював на корпоративах та інших заходах тощо. Цьогоріч замовлень поки немає".


Вадим Лефтор, науковець

"Я не релігійна людина, тому жодне релігійне свято не відзначаю. 25 грудня для мене буде звичайним днем".


Ірина Усова, рієлтор

"Традиційно, звичайно, ми святкуємо Різдво за старим стилем. Все ж таки, це спогади та традиції з дитинства. 6 січня несемо вечерю своїм хрещеним. 7 січня збираємося родиною за святковим столом.

Я люблю свята. Чим більше їх, тим краще. Для мене 25 грудня - це просто вихідний, ще один привід щось відсвяткувати".


Андрій Максюта, начальник спецінспекції Кропивницького

"25 грудня ми не святкуємо. Новий рік святкуємо в ніч із 31 грудня на 1 січня. Різдво Христове святкуємо 6 січня у Святвечір".


Микола Цуканов, власник галереї «Єлисаветград»

"Я народився в тій країні, якої вже немає на карті. Традиції, які були закладені в той далекий час, живуть зі мною дотепер.

Багато сучасних свят не «прижилися» в нашій «старомодній» родині: не розумію свято Хелловін, не дуже «прижився» й День Святого Валентина, не святкуємо і Різдво 25 грудня. Втім, не бачу в святах нічого поганого, адже я впевнений, що свято – це виявлення щирих емоцій. Коли ж ти не відчуваєш потреби, немає внутрішнього сприйняття, то і свято не може бути святом.

Ми святкуємо День Святого Миколая, до цього дня прикрашаємо ялинку і 6 років поспіль намагаємося відправити подарунки до багатьох куточків України – дітям, які беруть участь у Всеукраїнському конкурсі «Щаслива дитина – квітуча Україна», який проводить наша родина".


Дмитро Сінченко, координатор руху опору капітуляції у Кропивницькому

"Ми святкуємо Різдво 25 грудня. Я почав святкувати так ще задовго до рішення призначити в цей день вихідний. 25 грудня ми святкуємо суто своєю родиною. Увечері з 24 на 25 грудня, на святвечір, дивимось різдвяні фільми, готуємо святкову вечерю та співаємо колядки. Наступного дня йдемо до кумів та несемо вечерю. А на "юліанське" Різдво їдемо до батьків дружини.

Минулого року, правда, трохи порушили традицію та поїхали святкувати до Австрії, у Відень. Але виявилось, що там це дуже родинне свято, туди треба їхати перед Різдвом. 24-го грудня звечора там майже нічого не працює: всі кав'ярні та інші заклади зачинено, бо весь персонал святкує з родиною. Ми знайшли лише один заклад на весь Відень, водночас, він був наполовину орендований іноземними туристами - якийсь у них був корпоратив. Мабуть, тільки заради них заклад і залишився відкритим".


Оксана Червоная, волонтерка

"25 грудня ми святкуємо родиною. Готуємо 12 страв, прикрашаємо ялинку і квартиру. Робимо різдвяне печиво, розфарбовуємо його солодкою глазур'ю пензликами і чіпляємо на ялинку".


Дмитро Семенюк, журналіст, телеведучий

"Різдво - це релігійне свято, і кожен вірянин святкує Різдво за календарем своєї церкви. Католики - 25-го грудня, а православні - 6-7-го січня. Особисто я вже кілька тижнів тримаю піст, що завершується відповідно до традицій ПЦУ - 6 січня.

Із традицій можна відзначити, що саме 25-го грудня вдома встановлюємо та прикрашаємо ялинку, але Святвечір відзначаємо 6-го січня. На столі, за традицією, має бути не менше 12-ти страв, з яких основною є кутя. І, звісно ж, довгоочікуване мною м'ясо, яке на той момент можна споживати, так як піст завершується на Святвечір".


Довідка: Українські православні віряни, а також Українська греко-Католицька Церква святкують Різдво 7 січня, за юліанським календарем. Римо-Католицька Церква, більшість протестантських церков, а також багато православних Церков світу святкують 25 грудня відповідно до сучасного григоріанського календаря.

Читайте також: Вдома чи в ресторані: як можна відсвяткувати Новий рік - 2021 у Кропивницькому