Вступ

Щодня наш організм виконує тисячі хімічних реакцій, непомітних для нас, але життєво важливих. Печінка, серце, м’язи — всі ці органи залежать від правильної роботи клітин і обмінних процесів. Важливу роль у цих процесах відіграють ферменти. Одним із головних ферментів в організмі є аланінамінотрансфераза або скорочено АЛТ. Аланінамінотрансфераза  — це показник, який допомагає лікарям виявити руйнування тканин, переважно печінки, на ранніх етапах, навіть коли симптоми її ушкодження ще не проявляються.

Що таке аланінамінотрансфераза (АЛТ)?

Аланінамінотрансфераза (АЛТ) — це фермент, що бере активну участь у процесах обміну речовин, зокрема в обміні амінокислот. Його головна роль – перенесення аміногрупи від амінокислоти аланіну до кетоглутарату з утворенням глутамату та пірувату, що беруть участь в подальшому синтезі амінокислот або обміні азоту (глутамат) та синтезі АТФ (піруват), яка є основною «батарейкою» для організму. Цікаво, що ключовим переносником аміногрупи в цій реакції є піридоксаль – похідне вітаміну B6, ось чому важливо слідкувати за рівнем вітамінів в організмі.

Найбільша концентрація АЛТ спостерігається в клітинах печінки. Саме тому показник АЛТ в крові є одним із найчутливіших маркерів ушкодження печінкової тканини. Окрім печінки, АЛТ також міститься у клітинах серця, нирок, підшлункової залози та скелетних м’язів.

Коли клітини цих органів ушкоджуються або руйнуються (наприклад, через запалення, інтоксикацію, травми чи ішемію), фермент вивільняється у кровотік. Таким чином, підвищення рівня АЛТ у крові є важливим сигналом про наявність патологічного процесу в організмі.

За що відповідає АЛТ в організмі?

До основних функцій АЛТ належать:

  • підтримка енергетичних процесів клітин через участь у синтезі глюкози з амінокислот;
  • забезпечення правильного обміну білків;
  • раннє сигналізування про пошкодження тканин внутрішніх органів при підвищенні його рівня в крові.

Відхилення рівня АЛТ від норми свідчать про порушення в роботі печінки або інших органів і потребують додаткової діагностики.

Як здати АЛТ аналіз?

Щоб дізнатися рівень ферменту, потрібно здати кров на аналіз АЛТ. Зробити це можна швидко та легко у лабораторії ДІЛА. Для цього необхідно здати венозну кров натще (не їсти за 8 годин до процедури). Сильні фізичні навантаження, стрес чи прийом ліків можуть вплинути на результат, тому важливо дотримуватись рекомендацій лікаря перед аналізом АЛТ.

Які норми показників аланінамінотрансферази?

Норма аланінамінотрансферази (АЛТ) залежить від статі та віку:

  • Чоловіки: 4 - 41 Од/л
  • Жінки: 4 - 31 Од/л
  • Діти: < 50 Од/л залежно від віку

Норма аланінамінотрансферази (АЛТ) залежить від реактивів та обладнання, що використовує лабораторія, тому завжди варто інтерпретувати результати з урахуванням рекомендацій лікаря.

Причини підвищеного рівня АЛТ

Підвищення показника АЛТ в крові свідчить про ушкодження клітин печінки. До прикладу, при гострому вірусному гепатиті В рівень АЛТ зазвичай значно підвищується, часом в десятки разів.

Який показник АЛТ при гепатиті? При гепатитах А, В, С рівень може перевищувати норму у 10–100 разів.

Який показник АЛТ при цирозі печінки? При цирозі АЛТ зазвичай зростає помірно або навіть знижується на пізніх стадіях через заміщення клітин печінки сполучною тканиною.

До інших причин підвищення АЛТ належать:

  • захворювання серця (інфаркт міокарда), але більше характерне підвищення АСТ, тому варто дивитись результати дослідження цих обох ферментів і за їхнім співвідношенням можна точно встановити, що саме стало причиною відхилення – печінка чи серце;
  • гострий панкреатит;
  • м’язові травми;
  • отруєння токсичними речовинами або алкоголем за рахунок розвитку токсичного гепатиту;
  • побічні ефекти ліків.

Аланінамінотрансфераза підвищена — це важливий показник для подального деталізованого медичного обстеження.

Причини зниженого АЛТ

Низький рівень АЛТ зустрічається рідше, але також може свідчити про такі проблеми, як:

  • дефіцит вітаміну В6;
  • серйозні захворювання печінки з масовою загибеллю клітин;
  • виснаження організму;
  • хронічні захворювання, що призводять до зниження синтезу ферментів

У таких випадках також необхідно провести додаткову діагностику.

Коли звернутися до лікаря?

Якщо результат аналізу АЛТ показав відхилення від норми або присутні симптоми ураження печінки, такі як жовтушність шкіри, слабкість, біль у правому підребер’ї, обов’язково зверніться до лікаря. Навіть якщо підвищення чи зниження не супроводжується скаргами, зміни показника АЛТ в крові можуть бути першою ознакою захворювання.

Своєчасне виявлення відхилень рівня аланінамінотрансферази допоможе вчасно розпочати лікування та запобігти ускладненням.

Реклама

 

 


Останні новини