"Алло, поверніть гроші" або що варто знати, коли вас турбують колектори (ТЕСТ)

 • Катерина Федченко
 • watch_later 8 липня 2020, 12:20

Дзвінки вдень і вночі, вмовляння, погрози й залякування. Багатьом українцям доводилося відчувати на собі різноманіття методів роботи колекторів. Вони вимагають повернення кредитів, які брали ви або ваші знайомі, а іноді – й зовсім незнайомі люди. Точка доступу отримала важливі поради від фахівців, які роз’яснили, як діяти у випадках, коли вам погрожують колекторські фірми та вимагають сплатити кошти.

Авторці цих рядків на собі довелося відчути методи "роботи" колекторів та витримати шквал телефонних дзвінків із погрозами:

На стаціонарний телефон зателефонувала жінка та попрохала дати слухавку Юлі. На уточнювальне запитання "якій саме Юлі?" та запевнення, що тут така не проживає і що ми навіть не знайомі, жінка зазначила, що я повинна передати якійсь Юлі інформацію про необхідність повернення кредиту.

Телефонні дзвінки тривали протягом тижня, і в якийсь момент погрожувати стали вже мені особисто: "Якщо ти не повернеш гроші, то шитимеш простирадла на нарах!". Після цього я сказала незнайомці, що звертатимусь у поліцію. Потому дзвінки припинилися.


Інша історія трапилася зі знайомим чоловіком на ім'я Олександр, який, потрапивши у подібну ситуацію, не розгубився, а зумів усе проаналізувати, швидко зорієнтувався та звернувся до поліції. Хлопець розповідає:

На мій мобільний зателефонували з невідомого номеру. Жінка приємним, але твердим голосом попросила, щоб я покликав до телефону одну з моїх колишніх колег. Я запитав: "З ким я говорю? І з якого питання?". Відповіді так і не отримав. Невідома особа сказала, що вимагає повернення кредиту моєю знайомою, і мала тверде переконання, що ми й досі працюємо разом.

Мене це насторожило, і я попросив більше мені не телефонувати. Після цього мені зателефонували ще 8 разів. Кожного разу набирали з різних номерів. Тон розмови вже змінився та звучали натяки на погрози (типу "…ми знаємо, що у Вас гарна дружина.."). Мені скинули смс-повідомлення від імені компанії "CityFinance". Також у Viber мені надіслали фото кредитного договору з підробленим підписом та копією першої сторінки паспорту моєї знайомої, в договорі був вказаний ідентифікаційний номер та дійсний телефон. Така психологічна атака тривала близько 30 хвилин.

Я ретельно проаналізував усі факти. Відзначив, що так званий договір був підписаний у 2013 році за позикою "Дельта Банку". У телефонній розмові мені сказали, що в анкеті за договором моя знайома вказала мій номер телефону як поручителя. Я зрозумів, що це аферисти. Все на це вказувало: особа, яка зі мною говорила, мені навіть не представилась, а договір з підробленими підписами датований 2013 роком, ще тоді, коли я був незнайомий з особою, якій колекторка «приписувала» кредит. У Viber на заставці стояло фото, що належить відомій юристці з Києва. Світлина була доступною на сайті юридичної фірми, яка, до речі, мала зовсім інші телефонні номери. Я зв’язався з цією юридичною компанією – вони займаються сімейними питаннями та не мають жодного відношення до "CityFinanсe".

Я негайно передав усю інформацію своїй знайомій, оскільки мені здалося, що це не просто телефонний розіграш, адже мова йшла про викрадення персональних даних: номеру телефону, копії першої сторінки паспорту, відомостей про колишнє місце роботи. Моя колишня колега звернулась до Національної поліції. Крім мене, ще телефонували моїм колегам і розповідали схожі історії, у яких боржниками по "кредитам" були вже інші особи (теж наші колеги). Вони також зверталися до поліції.

Точка доступу поспілкувалася з начальницею відділу правопросвітництва та надання правової допомоги Кропивницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Наталією Цуцман та дізналася, що робити  у випадках, коли вам погрожують колектори та чимають вони юридичне  право стягувати борги.

#1

Чи мають юридичне право колектори стягувати борги?

Діяльність колекторських фірм не регулюється чинним законодавством України, але попри це, вони можуть стягувати борги з клієнтів.

Основною підставою для виконання колекторською організацією своїх функцій є договір, що укладається між нею та кредитором.

Колекторські компанії – це фінансові установи, створені та зареєстровані в порядку, встановленому законом, метою діяльності яких є стягнення так званих "проблемних заборгованостей". Ці компанії мають відповідну ліцензію на здійснення фінансових послуг.

На жаль, підстав для притягнення колекторських фірм до відповідальності здебільшого немає.

#2

Як діяти людині, яка брала кредит, хоче його віддати, але наразі немає такої можливості? Чи законом передбачено якусь відстрочку?

Коли вам зателефонували з колекторської фірми необхідно вимагати від них номер договору та дані первинного кредитора, а також документи, які підтверджують передачу боргів клієнтів колекторській фірмі (ці документи ви можете запросити в них для ознайомлення у формі завірених копій).

У випадку, якщо копії даних документів вам не надали, то визначити правові підстави звернення колекторів до вас неможливо. Тоді є підстави говорити про "вимагання", за яке передбачено кримінальну відповідальність.

Якщо ж усі необхідні документи вам надали, то варто особисто звернутися до суду щодо умов договору, зокрема вимагати детальну виписку та обґрунтування заборгованості з нарахуванням пені ("неустойки") за даним зобов’язанням. 

У ситуації продажу боргів колекторській компанії остання не має права нараховувати ні відсотки, ні будь-які інші штрафні санкції – абсолютно нічого.

Для того, щоб відтермінувати виплату боргу, потрібно звернутися до колекторської фірми із заявою про реструктуризацію боргу, після чого вони задовольняють або ж відмовляють у реструктуризації (це не є їхнім обов’язком, а є їхнім правом).

#3

Як діяти в умовах психологічного тиску та погроз?

У цій ситуації головне запастися терпінням. Колекторські фірми діють переважно методом психологічного тиску, а саме: телефонують у вечірній час; словесно погрожують життю боржника та життю його родини; попереджують про те, що можуть забрати майно; поширюють конфіденційну, а часто – і неправдиву інформацію про боржника тощо.

Отже, якщо вам телефонують і погрожують, або здійснюють подібні дії:

 • намагайтеся опанувати себе, бути максимально емоційно спокійними,
 • не давайте приводів розвивати агресивність у спілкуванні.

Якщо до вас приїхали невідомі люди і вимагають гроші, залякуючи, – негайно викликайте поліцію, ні в чому не сумніваючись; не піддавайтеся провокаціям!

Основне запитання боржників у разі звернення за правовою допомогою таке: "Чи законні дії колекторів, коли вони телефонують родичам або пишуть SMS-повідомлення з вимогою повернути заборгованість за кредитом?". 

Відповідно до ст. 32 Конституції України: "Ніхто не має права втручатися в особисте та сімейне життя людини. Проте, у випадку, коли позичальником надана письмова згода на передачу інформації 3-м особам, колекторська компанія вправі телефонувати за номерами телефонів, які позичальник вказав у анкеті-заявці на отримання кредиту".

#4

Як захистити себе та куди звертатися за допомогою у випадку "вимагання" чи стягнення "міфічних" боргів?

Ситуацій, коли колектори стягують "міфічні" борги  може бути кілька:

 • дзвінки щодо "чужого" кредиту, оформлюючи який позичальник залишив ваш номер телефону як контактної особи;
 • кредити близьких родичів, які їх оформили, але своєчасно не повернули; при цьому, колектори віднайшли телефони всіх близьких людей та починають їх періодично "продзвонювати" та погрожувати;
 • кредит, оформлений шахрайським способом, без Вашого відома через онлайн-сервіси тощо.

Що ж робити в такому випадку?

Якщо Вас турбують з приводу позик ваших родичів або друзів, оскільки позичальник залишив Ваш номер телефону як контактної особи, а бажання або часу вислуховувати проблеми інших людей немає, тоді:

 • обов’язково заперечуйте факт знайомства з боржником або ж повідомляйте про те, що вже кілька років з ним не спілкуєтесь та Ви не маєте актуального номера його (її) телефону (варіанти відповідей: "переїхали в інше місто", "змінили роботу", "виїхали на заробітки за кордон" або ж просто "перестали підтримувати відносини");
 • вибудовуйте розмову спокійно, чітко та виважено – Ваш співрозмовник має переконатися, що всі наступні звернення до Вас жодним чином не забезпечать повернення протермінованого кредиту;
 • іколи не піддавайтесь на провокації колекторів з приводу звернення до вас, як до поручителя кредиту.

Пам’ятайте, що поручитель – це та людина, яка несе солідарну (спільну) з позичальником відповідальність за взяті зобов’язання на підставі підписаного з кредитором договору поруки. Якщо Ви, як 3-тя особа, нічого не підписували у фінансовій установі або ж взагалі вперше чуєте про існуючий кредит, то ні про яку поруку й мови бути не може. Відповідно, вимоги колекторів щодо сплати кредиту замість боржника є нічим іншим, як черговими незаконними маніпуляціями.

У разі прямих погроз або ж вимог щодо оплати кредиту – інформуйте співбесідника щодо запису розмови та наміру передати його разом із заявою про вимагання грошей до поліції для порушення кримінальної справи.

#5

Куди звертатися у Кропивницькому, щоб отримати безоплатну правову допомогу, якщо вас турбують колектори? 

Ви можете:

 • звернутися до Кропивницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, який розташований за адресою: м. Кропивницький, вул. Архітектора Паученка, 64/53, оф. 109;
 • зателефонувати на безкоштовний номер системи надання безоплатної правової допомоги 0 800-213-103;
 • поставити запитання у листі на електронну адресу центру kropyvnytskyi1.kropyvnytskyi@legalaid.kr.ua ;
 • поставити запитання в месенджері фейсбук-сторінки системи БПД 
 • написати на електронну пошту найближчого місцевого центру (адреси можна дізнатися на сайті системи БПД ;
 • скористатися правничою вікіпедією WikiLegalAid 
 • отримати інформацію у формі правової консультації на телеграм-каналі "Безоплатна правова допомога".

Точка доступу підготувала невеликий тест, який допоможе Вам визначити, чи знаєте ви, як захиститися від колекторів та як діяти в умовах психологічного тиску.


Читайте також: Житель Кіровоградщини, який через нещасний випадок втратив руку й ногу, займається екстремальним спортом (ВІДЕО)

Всі фото, використані в публікації, з відкритих джерел