Безпечно, конфіденційно та безплатно. Центр допомоги врятованим відкрили в Кропивницькому сьогодні, 16 травня. Переселенцям та місцевим тут пропонують психологічну, юридичну та інформаційну підтримку. Допомогу надаватимуть онлайн, офлайн та консультуватимуть телефоном. Детальніше про проєкт, який реалізують по всій Україні, читайте у матеріалі Точки доступу.
Владислав та Соня сьогодні – наймолодші клієнти центру.
![Діти України](/media/uploads/2023/05/16/mvi_5154mp4_snapshot_0001606.jpg)
Загалом дитяча психологиня Лариса Мельник працює із дітьми та підлітками від 3-х до 16-ти років. Проблеми дітей, пояснює вона, озвучують батьки, підлітків – вони самі. Найчастіше батьки звертаються з приводу налагодження відносин із дітьми, корекції поведінки, кризи підліткового віку, адаптації дитини до садка або школи, нового місця проживання.
![Психологиня](/media/uploads/2023/05/16/centr_vriatovanimp4_snapshot_0158000.jpg)
Окремою темою звернення є дитячі травми. Травми, які спричинені саме війною. Емоційні травми, психо-емоційні травми, травми, пов’язані з втратою батьків, родичів, домівки, цінностей. Особливо страждають підлітки, що змінюються в них цінності у зв’язку з війною.
Психологиня Інна Канівець працює з дорослими. За місяць роботи центру у тестовому режимі, говорить вона, за допомогою звернулися десятки людей. Проблеми у дітей і дорослих нині схожі.
![Психологічна допомога](/media/uploads/2023/05/16/centr_vriatovanimp4_snapshot_2441000.jpg)
В основному люди звертаються із втратою, із травмою, дуже багато кризових моментів, коли люди не можуть з собою справитися. Дуже багато запитів відносно проживання панічних атак, люди не розуміють, як справлятися, тож ми працюємо, практикуємо вправи саморегуляції.
![Психологічні проблеми](/media/uploads/2023/05/16/mvi_5144mp4_snapshot_0001928.jpg)
![Розірви коло](/media/uploads/2023/05/16/mvi_5144mp4_snapshot_0012558.jpg)
Також у штаті Центру допомоги врятованим – соціальна працівниця, спеціалістка із ведення випадку та юристка.
![Соцпрацівниці](/media/uploads/2023/05/16/centr_vriatovanimp4_snapshot_2312299.jpg)
Люди зверталися з питаннями про отримання статусу ВПО, відновлення втрачених документів, також неодноразово зверталися з питаннями щодо встановлення фактів смерті та народження та тимчасово окупованих територіях, з питаннями виконання рішень, зокрема, про стягнення аліментів, які виконувалися на окупованих територіях і наразі люди втратили зв’язок із виконавцями, – коментує юристка Юлія Нофенко.
![Юристка](/media/uploads/2023/05/16/centr_vriatovanimp4_snapshot_2355000.jpg)
Заступниця голови Кіровоградської ОВА Катерина Колтунова говорить, що до фахівців центру можуть звертатися люди будь-якої віку та статі.
![ОВА](/media/uploads/2023/05/16/centr_vriatovanimp4_snapshot_0509000.jpg)
Це урядовий проєкт спільно з Фондом народонаселення, він покликаний допомагати всім тим людям, які постраждали від війни. Центр допомоги врятованим введений в систему перенаправлення по протидії домашньому насильству та гендерно зумовленому насильству, також має такий компонент у роботі як виявлення постраждалих від сексуального насильства, пов’язаного з війною.
За її інформацією, у Кропивницькому нині проживає близько 24 тисяч переселенців. Постраждалі внаслідок війни продовжують їхати в наш регіон. До прикладу, з моменту деокупації Херсонщини на Кіровоградщину прибули дві тисячі людей. Також приїжджають із Запорізької області та Донеччини. Тож соцзаклад тут відкрили не випадково.
![Уповноважена](/media/uploads/2023/05/16/centr_vriatovanimp4_snapshot_0812000.jpg)
Кропивницький обраний не випадково, не тільки тому, що тут такі чудові люди, а й тому, що сюди здійснювалася організована евакуація зі східних областей України, зокрема, з Донецької області, з Луганської. Сюди приїжджають і багато наших громадян із тимчасово окупованих територій півдня і, відповідно, це дуже важливий для нас центр такої роботи, – говорить Урядова уповноважена з питань гендерної політики Катерина Левченко.
Координатор закладу Олександр Кришко зазначає, що у Центрі допомоги врятованим працюють не лише з переселенцями, а й з місцевими. У Кропивницькому вже визначили запит – 50/50.
![Центр допомоги врятованим](/media/uploads/2023/05/16/centr_vriatovanimp4_snapshot_3236553.jpg)
Передбачена робота не лише з ВПО, не лише з тими, хто виїхав з окупованих територій, чи можливо перебував у зоні активних бойових дій, так само це і для мешканців Кропивницького і Кіровоградської області.
Центр допомоги врятованим у Кропивницькому – 11-й такий простір в Україні. Представник Фонду Народонаселення ООН в Україні Костянтин Бойчук підкреслює, що фонд фінансуватиме мережу, поки буде така потреба.
![ООН](/media/uploads/2023/05/16/centr_vriatovanimp4_snapshot_1322000.jpg)
Переважна частина центрів знаходиться на лінії розмежування, інша – це ті міста, які прийняли гостинно тих, хто постраждав від війни, зокрема, місто Кропивницький і громади Кіровоградської області. Саме от з такого розрахунку визначалися локації таких центрів допомоги врятованим. Знову ж таки – аби посилити позиції влади в тому, щоб реагувати на виклики війни і ефективно допомагати постраждалим.
Центр допомоги врятованим у Кропивницькому знаходиться за адресою:
- ЦНАП
- вул. Архітектора Паученка, 41/26, 2 поверх
Телефони:
- 097 945 26 54
- 099 014 71 43
Графік роботи:
Читайте також: Чи вистачає Кіровоградщині “швидких”: інтерв’ю з керівником Центру екстреної медичної допомоги області