У Кропивницькому нерідко проводять різноманітні благодійні акції на підтримку як окремих людей, що терміново потребують допомоги, так і різноманітних всеукраїнських фондів. Однак далеко не кожну з них можна назвати масштабною та щорічною, на відміну від Великоднього благодійного аукціону, про який далі піде мова. За кілька днів, 4 квітня, його проводитимуть вже вдев'яте. За роки існування акції, що поєднує в собі мистецтво та благодійність, організатори встигли допомогти дитячому будинку та кільком медичним закладам міста, а також отримати всеукраїнське визнання, що підтверджують отримані нагороди.

Про ідею виникнення цієї благодійної акції та її успіх журналістка Точки доступу дізналася в організаторів Великоднього аукціону.

#1

Спочатку була ідея

Історія Великоднього благодійного аукціону починається у 2009 року з ідеї, яка виникла у місцевого художника Андрія Кадигроба і громадської діячки Вікторії Талашкевич та була підтримана директором обласного художнього музею Тетяною Сухановою.

Це був 2009 рік. На вулиці Шевченка знаходилася художня галерея, яку створював Андрій Кадигроб, і ми хотіли вигадати захід, який би популяризував мистецтво та взагалі був на користь громаді. І тоді нам на думку спала ідея, що це може бути благодійний аукціон, лоти для якого безоплатно передають художники або митці інших форматів, для того, щоб зібрати кошти на щось хороше. Тоді нам говорили: "Ні, це неможливо, вам ніхто не дасть картини безкоштовно, ніхто не прийде їх купувати, ви не зберете достатню суму грошей". 

 Але все вдалося, і перший аукціон, на мою думку, був дуже успішним – і в масштабах міста, і в масштабах України. Ми зрозуміли, що є підтримка від художників, тому продовжили, – розповідає Вікторія Талашкевич.

Вікторія Талашкевич (ліворуч), Андрій Кадигроб (по центру) та Тетяна Суханова (правіше).

З того часу аукціон проходить щороку. Єдиний раз, коли призупинили його проведення, був у 2014-му, що пов’язано з початком війни на Сході.

Те, що аукціон традиційно проводиться напередодні одного з найбільших православних свят, теж невипадковість:

Перед Великоднем українці часто роблять подарунки рідним і близьким. Тому ми вирішили – якщо люди прийдуть на аукціон і куплять картину, то це буде не тільки добра справа, а й гарний подарунок. І вони витратять гроші не лише тому, що це благодійність, а й тому, що це корисна та гарна річ, – додає Вікторія.

#2

Про аукціон

Великодній Благодійний аукціон – це акція, під час якої відбувається продаж витворів мистецтва, що були безоплатно надані художниками та колекціонерами. Виручені кошти організатори витрачають на придбання необхідного обладнання для медичних закладів Кропивницького.

Відбору картин, які виставляються на продаж, організатори приділяють особливу увагу.

Від самого початку ми вирішили, що не будемо продавати абищо – те, що люди куплять один раз через жалість, а потім не прийдуть на наш аукціон. Ми виставляємо якісні твори мистецтва, які приємно купувати, дарувати або залишити в себе, – розповідає Вікторія Талашкевич.

Тетяна Суханова говорить:

Ми звертаємося до професійних художників, щоб зібрати гарні лоти, які захочуть купити учасники аукціону. В той же час, беремо цікаві картини, які надають аматори. Вже кілька років ми створюємо картину, яку малюють громадські активісти, журналісти та іноді відвідувачі музею. У нас є практика, що відомі люди, держслужбовці, які не я професійними художниками, також готують роботи для продажу і таким чином підтримують аукціон.

Як розповідає керівниця обласного художнього музею, яка й займається підбором лотів, неможливо передбачити успіх тієї чи іншої картини. Та, як показала практика, ситуації бувають зовсім різними.

 У нас кілька років тому був такий випадок, коли відомий професійний митець, член Національної спілки художників України не захотів підписувати свою роботу і ми заявили її, як картину невідомого автора. А стартова ціна була – 1 гривня. Вона, звісно, виросла в кілька тисяч разів, але таким було бажання художника. 

Іноді автори робіт дають нам можливість самостійно визначити стартову ціну. За досвідом минулих аукціонів, можу сказати, що деякі роботи ледве продаються за ту вартість, яку визначаємо. Іноді буває, що робота абсолютно непрофесійного художника, яку ми беремо з великими сумнівами, продається за значну суму. Тому тут важко щось передбачити, – розповіла Тетяна Суханова.

Не зважаючи на непередбачуваність результату, кожного року організаторам вдається долучити до благодійної акції чимало художників – на продаж виставляють до 30 лотів. Це переважно картини, але іноді митці надають твори декоративно-прикладного мистецтва. 

#3

Успішна реалізація ідеї 

Думаю, багато хто з читачів погодиться, що організація будь-якого публічного заходу – справа не з легких. Особливо це стосується благодійних акцій, адже вони вимагають максимальної прозорості та відкритості. Тому те, що організаторам вдалося добитися, щоб з року в рік захід проходив на високому рівні й не втратив довіри, можна вважати певним успіхом. Бо благодійних заходів у Кропивницькому, яким би вдавалося залучати таку кількість відомих людей, дуже мало.

Така робота організаторів Великоднього благодійного аукціону отримала визнання на всеукраїнському рівні. Вони вже мають кілька відзнак.

В аукціона –  три відзнаки. Першу ми отримали від Музейної асоціації України, бо спочатку нас відзначили, як музейно-мистецьку акцію. Потім двічі у 2013 та 2014 році ми ставали лауреатами Національного конкурсу "Благодійна Україна", розповіла співорганізатор аукціону Тетяна.

Певним успіхом аукціону можна назвати те, що, по-перше, кожного року кількість бажаючих долучитися до нього зростає. По-друге, є митці, які вже не перший рік безоплатно віддають свої роботи, що свідчить про довіру до організаторів і віру в цю справу.

Однією з таких художниць, що вже традиційно долучаються до благодійної акції, є Наталія Соловйова. Цього року вона також уже передала одну зі своїх робіт для продажу на аукціоні.

У 2013 році побачила в Інтернеті новину про збір картин для аукціону. Тоді я якраз закінчила нову роботу міський пейзаж "Дворцова взимку". Ідея благодійного аукціону здалася мені дуже вдалою, тож я передала картину організаторам. Дуже раділа, коли дізналася, що її продано за 4200 грн. Це була, напевно, перша моя картина, яку придбали за гроші (до того я всі свої картини дарувала, так як вважаю вони мають жити своїм життям, радувати людей). До того ж, виручені кошти пішли на добрі справи відчуття причетності до цього надихає, освітлює життя.

В 2017 році я передала наступну картину "Ранковий чай", з якою трапилася ціла історія. Через проблеми з доставкою вона не встигла доїхати на аукціон вчасно, і її пустили "з молотка" по роздрукованій фотографії. Але натюрморт придбали, і вже під кінець заходу картину доставили в зал. За ходом подій я спостерігала з Одеси, увімкнувши пряму трансляцію аукціону. Переживала неймовірно. Але все закінчилося добре. Цього року я теж передала свою картину, наразі вона експонується на моїй персональній виставці в залі КОХМ (Кіровоградський обласний художній музей, Ред.), де відбудеться цьогорічний аукціон, розповіла пані Наталія.

Робота Наталії

Інша місцева художниця Мирослава Падалка цьогоріч вперше долучилася до великодньої акції:

Про аукціон прочитала у групі Кіровоградського обласного художнього музею у мережі Фейсбук. До того ж галерея "Єлисаветград", де я працюю, також вже не перший рік долучається до його проведення. У благодійних аукціонах участі раніше не брала, і про Великодній, на жаль, не знала. Як тільки дізналася, також вирішила, що можу долучитися до такого чудового заходу та зробити свій внесок у добру справу. Моя робота була написана спеціально до аукціону, вона дуже проста, але, як на мене, несе в собі настрій надії, бо весна є символом пробудження та нового життя.

Робота Мирослави

#4

Кому вже вдалося допомогти 

За 9 років, які проводять Великодній аукціон, організаторам вдалося зробити чимало гарних справ.

У 2009 році вони придбали меблі та техніку для дитячого будинку (27 700 грн.), у 2010-му – хірургічні інструменти для дитячої лікарні (25 560 грн.), у 2011-му обладнання для гематологічного відділення того ж медзакладу (70 тис грн.), у 2012-му – обладнання для операційного відділення обласної дитячої лікарні (96 200 грн.). У 2013 році було придбане медичне обладнання для обласної дитлікарні (113 тис грн.), у 2015-му  для обласного госпіталю (360 тис грн.), у 2016-17 роках –  медичне обладнання для обласного онкологічного диспансеру (151 тис та 189 350 грн). Детальніше про них можна прочитати на сайті аукціону.

Куди підуть кошти, організатори вирішують колегіально. Останні кілька років (так само планується і цьогоріч) виручені гроші йдуть на закупівлю обладнання для онкологічного диспансеру.

Від самого початку у нас була ідея, що ми будемо допомагати дитячим закладам. Якраз тоді створювали дитячий будинок «Наш дім» і він дуже багато чого потребував: у них не було, як зараз, свого приміщення та необхідних речей. Але потім вирішили також допомогти обласній дитячій лікарні, як закладу, куди з’їжджаються діти з усього регіону. Однак з часом цей заклад почав отримувати непогане фінансування від держави і наші кошти вже не були такими потрібними. Після того, як почалася війна у 2015 році  ми вирішили збирати кошти для обласного госпіталю. Спочатку це було дуже актуально, але поки ми їх зібрали, поки заклад визначився, що саме йому потрібно, його почали активно фінансувати з державного бюджету. Тому після цього ми вирішили обирати ті заклади, де видатки на обладнання невеликі, а ми можемо купити саме те, що допомагатиме людям. Як результат,  у 2016 році ми збирали кошти для обласного онкологічного диспансеру. Була ідея створити в їхній поліклініці систему електронної черги, але, як з’ясувалося, на це потрібні величезні суми грошей, що вимірюються мільйонами. Тому ми почали купувати необхідне обладнання, – говорить Вікторія Талашкевич.  

Що саме купувати, вирішують лікарі медичного закладу, якому адресується допомога. Але в організаторів є одна вимога придбане обладнання має допомагати у лікуванні великої кількості людей.

 Ми, звичайно, розуміємо, що на 200 тисяч якийсь великий прилад купити не можна, але обираємо таке обладнання, яке постійно використовується. І те, на яке держава не виділяє кошти. 

Для прикладу, в дитячу обласну лікарню ми купували набір хірургічного інструментарію такий невеличкий кейсик. Здавалося б, що тут такого, а у лікарів просто руки трусилися, коли вони його отримували. І бачачи, що люди це цінують, і що ці інструменти покращать їх роботу та лікування пацієнтів, розумієш, що робиш гарну справу, розповідає Вікторія Талашкевич.

#5

Як долучитися 

Цьогоріч Великодній благодійній аукціон-2019 відбудеться 4-го квітня в приміщені Кіровоградського обласного художнього музею. Взяти участь у ньому можна, придбавши квиток вартістю 150 гривень. З лотами, що вже надійшли до оргкомітету, можна ознайомитися тут. Всі без виключення кошти, зібрані від продажу квитків, а також від реалізації картин, які художники і колекціонери передають організаторам безоплатно, підуть на купівлю обладнання для обласного онкологічного диспансеру.

Контакти організаторів: 050-321-39-19 (Вікторія Талашкевич), 050-64-33-7-33 (Тетяна Ткаченко), 050-512-69-25 (Анатолій Кімнатний).

Сайт аукціонуза посиланням.


P S  

Взагалі для мене організація цього аукціону стала ще одним випробуванням. Коли ми презентуємо свій проект у різних регіонах України, мене часто запитують: «А де Ви цьому вчилися?» Відповідаю: «Ніде. Просто ми продумали, як це зробити краще, щоб це було здорово, та зробили це»

Для мене це ще одне підтвердження, що в команді можна зробити дуже хороші справи, навіть якщо спеціально цьому не вчитися, говорить Вікторія Талашкевич.


Фото зі сторінки аукціону у Facebook



Головне сьогодні