Близько 500 сортів: в Олександрії відкрили фестиваль гладіолусів (ФОТОРЕПОРТАЖ)

  • Редакція Точки Доступу
  • watch_later 30 липня 2021, 16:45

П’ятий ювілейний фестиваль гладіолусів "Скіфська веселка" урочисто відкрили в Олександрії сьогодні, 30 липня. Нові сорти та дивовижне розмаїття кольорів бачили журналісти Точки доступу.

На цьогорічний фестиваль завітали близько 20 учасників з різних міст України.
Проводить фестиваль громадська організація "Гладіолуси без кордонів". Мета заходу – показати місту якомога більше сортів цих квітів. Загалом на сьогодні у світі існує вісім тисяч сортів гладіолусів. Тут представлено близько 500. Приїхали до нас із Києва, Дніпропетровська, Харкова, Черкас, Олександрії, – прокоментував Ігор Гречаний, співорганізатор заходу і додав, що п’ятий фестиваль гладіолусів за кількістю і якістю квітів перевершив попередні.

На прохання показати найцікавіші сорти, агроном розгубився. Каже, що для нього вони всі цікаві й оригінальні.

Можу сказати, що цікавинкою фестивалю-2021 є те, що ми проводимо конкурс на кращу назву сорту, якого в світі ще ніхто не бачив. Це український сорт, який вивела Владислава Патока – колекціонерка з Києва. Вперше він сьогодні представлений на нашому святі. Тож всі відвідувачі можуть написати свої пропозиції щодо назви, а селекціонерка потім обере, що їй сподобається найбільше, і сорт піде в життя під цієї назвою, – показує квітку коричнево-фіолетового кольору Ігор Гречаний.

На фестивалі, пояснює він, можна домовитися про придбання тих чи інших сортів. Зараз цибулинки не продають, оскільки у гладіолусів пора цвітіння.

Подружжя Гречаних на фестивалі представило близько 70 сортів. Вирощують агрономи значно більше – понад 400. Але квітнуть гладіолуси не одночасно – є сорти ранні і пізні. Починається цвітіння десь у травні і до холодів. Вирощують Гречані ці квіти на десяти сотках землі близько 20 років. Зізнаються, що більш складної культури в агротехніці не знають. Особливо тяжко було цьогоріч через спеку. Не люблять гладіолуси і "важкі" чорноземи Кіровоградщини, рости воліють у піщаному ґрунті. Також у нашому регіоні квітам часто не вистачає вологи. Але селекціонери постійно працюють над виведенням сортів, які адаптуються до таких умов.

Дуже, дуже складна культура, всього і не розкажеш. Щонайменше, треба їх підживити своєчасно, прополоти обов’язково. Я особисто люблю строкаті, яскраві гладіолуси, але цього року в них коротший колос виріс через те, що різко стало жарко, – погоджується Оксана Карнаух, учасниця фестивалю з Дніпропетровської області.

Оксана Карнаух

Владислава Патока, селекціонерка з Київщини, приїхала на фестиваль вп’яте. Вирощує гладіолуси 20 років. Жінка стояла біля витоків створення заходу.

Ми хочемо об’єднати всіх поціновувачів квітникарства, показати красу квітів, донести це до глядача. Коли людина споглядає таку красу, їй теж хочеться зробити щось красиве – для себе, для селища, для міста, аби наша Україна перетворилася на квітучий сад. Радує, що кожного року з’являються нові учасники. Ті люди, які спочатку просто приїжджали подивитися на гладіолуси, сьогодні приїхали сюди в якості учасників.

Організатори мріють проводити фестиваль квітів щороку.

Спільно з Владою і Юрієм Патоками ми придумали цей фестиваль. Відповідаємо за поставку квітів і доставку учасників. Дуже допомогла з організацією міська рада. Якщо і надалі фестиваль матиме підтримку, обов’язково будемо проводити ще, учасники дуже хочуть приїжджати. Їм подобається атмосфера, місто, спілкування. Ми всі вже друзі, – коментує Тетяна Гречана.

Жінка говорить, що привезли з чоловіком на захід квіти у чотирьох відрах, зрізали їх тиждень. Розкриває секрети: аби гладіолус довше радував свіжістю у вазі, зрізати його треба, коли розпуститься перша нижня квітка. Потім гладіолус на три-чотири дні поміщають у холодне приміщення, де він розпускається повністю, а вже тоді його можна використовувати в букеті.

Білі, рожеві, блакитні, сині, оранжеві, фіолетові й строкаті гладіолуси – мабуть, не було такого кольору, який не представили учасники.

Їхали довго. Машиною везли близько сотні сортів гладіолусів. Дороги не дуже, але квіти піднімають настрій, заради них ми подолаємо все. Приїхали показати чарівність гладіолусу, які є кольори. Можна різні види схрещувати й отримати всі барви веселки. В мене, приміром, сорти з усього світу вдома – близько 600. Це і Молдова, і Чехія, і Білорусь. Відповідно, і кольори найрізноманітніші, – говорить Ольга Парубоча, учасниця з Київщини.

Подивитися на гладіолуси у приміщення міськoї бібліoтеки для юнацтва завітали десятки людей. Враження у всіх позитивні.

Дуже сподобалося, гарно, вражає, – ділиться Людмила Рєзніченко, – відклала усі справи, щоб помилуватися таким розмаїттям.

Побільше таких свят, побільше краси в наше життя, – погоджується олександрійка Світлана Тараненко.

Подобаються сорти незвичайних кольорів, виглядає дуже цікаво, – зазначає місцева жителька Валентина.

Сьогодні подивитися на гладіолуси можна буде до 18:00. 31 липня виставка діятиме з 9:00 дo 17:00. Вхід вільний.


Текст: Лілія Кочерга

Фото: Олександр Козловський


Читайте також: Відпочинок на Кіровоградщині: фахівці розповіли, в яких водоймах можна безпечно купатися