Вчитель із Кіровоградщини Олександр Чучаєв увійшов у ТОП-10 вчителів Укpaїни зa веpсією нaціонaльної пpемії  Global Teacher Prize Ukraine. Про інновації, які застосовує у своїй школі, участь у премії та власне бачення освітньої реформи педагог розповів Точці доступу.

Вчитель не повинен бути замкнений у чотирьох стінах

Олександр Чучаєв – директор Блaговіщенського нaвчaльно-виховного комплексу №2 "Зaклaд зaгaльної сеpедньої освіти І-ІІІ ступенів – зaклaд дошкільної освіти "Дивоцвіт" Блaговіщенської paйонної paди". Також пан Олександр виклaдaє всесвітню істоpію, гpомaдянську освіту, істоpію Укpaїни, етику тa міфологію.

Чоловік переконаний, що вчитель – це людина, котра має виходити за межі класу та школи, виявляти громадянську позицію та бути прикладом для наслідування.

Важливо, щоб педагог не був замкнений у чотирьох стінах. Він повинен бути активним учасником життя своєї громади та впливати на вирішення проблем. 

Олександр Чучаєв є головою і тренером спортивного клубу "Скіф". У 2011 році створив громадську організацію "Благовіщенський районний осередок Всеукраїнської федерації військово-спортивних багатоборств" - СК "СКІФ".

На сьогодні організація налічує понад 100 призерів та переможців світових, всеукраїнських та обласних змагань з військово-спортивних багатоборств та Кемпо-Карате.

Ми активно пропагуємо здоровий спосіб життя, формуємо екологічну свідомість і національно-патріотичні почуття в молоді. Серед заходів, які ми проводили, – велоквест до Дня Прапора України, екоакція "Година Землі" у форматі Plogging (поєднання спортивної пробіжки з прибиранням сміття в місті) та багато показових виступів до різних свят, що були відомі на всю область, - розповідає Олександр Чучаєв.

Фото з особистої сторінки Олександра Чучаєва

Крім спортивних організацій, педагог очолює освітянську ГО «НОВІ» (Новий Освітній Вимір Ідей), до складу якої входять вчителі Топ-20 Global Teacher Prize Ukraine 2017.

За півтора роки діяльності ми провели 5 масштабних освітніх фестів, залучивши більше двох тисяч освітян України, провівши уроки з понад 1500 учнями та 300 майбутніми вчителями.

10 січня 2020 року "НОВІ" провели освітній фестиваль у Благовіщенському для усіх освітян району. Найкращі вчителі країни ділилися власними кейсами успішних методик навчання учнів.


Школа на вимогу часу 

Олександр Чучаєв у своїй роботі використовує методи, що допомагають налагодити комунікацію з учнями, а також підвищити їхню зацікавленість предметом. Відтак, Олександр почав вести власний блог, записувати вебінари й презентації для своїх вихованців.

Після оголошення карантину я почав знімати власні уроки для учнів, експериментуючи над формами. Записував екран ноутбука з презентацією і озвучував її, знімав відеоуроки тощо. Я хотів кожне заняття подати нестандартно, апробовуючи нові технології, - зазначив педагог.

Також Олександр Чучаєв впроваджує в навчальний процес створення ментальних мап,  скрайбінгу та проходження квестів.

Довідка: Скрайбінг – відображення мовлення в малюнках, що відбувається в реальному часі, ілюстрування головного змісту сказаного. Таким чином людина одночасно слухає та бачить одну і ту ж інформацію, що значно полегшує сприйняття.

Квести – це взагалі моя слабкість. Я люблю їх організовувати, поєднуючи різні методики. Наприклад, минулого навчального року я провів для учнів 7-го класу QR-квест, під час проходження якого учні малювали комікси, створювали ментальні мапи тощо. А в період дистанційного навчання створював веб-квести та відеоквести.

Приклад ментальної мапи з блогу Олександра Чучаєва

Серед головних новацій, які запровадив у своїй школі Олександр Чучаєв, – комікси на уроках. Відтак, педагог із 2012 року з освітньою метою почав використовувати здобутки поп-культури і спробував впровадити технологію коміксів не тільки на уроках, але і в позашкіллі.

Згодом дійшов висновку, що комікс треба створювати учням власноруч. Це підсумок їхньої роботи, така собі схемка з малюнками та діалогами. Водночас це і практично значимий продукт. 

Також Олександр Чучаєв зазначив, що минулого року його учениця, Єлізавета Христич, дослідила історію виживання однієї родини з Благовіщенського району в умовах Голодомору. На основі дослідження створили комікс під назвою "Життя понад усе" та подали його на Міжнародний конкурс дослідницьких робіт з історії Голодомору. З цією роботою Єлізавета одержала перемогу та отримала грошову винагороду.

Комікс "Життя понад усе"

Життя вимагає йти в ногу з часом. У нас звичайна державна школа, однак кожен вчитель намагається внести в освітній процес новизну, яка б покращила якість освітніх послуг. Вчителі школи беруть активну участь в різноманітних майстер-класах, розвиваються і комунікують з багатьма колегами для обміну досвідом, - ділиться Олександр.


#ВчителіВажливі

Нещодавно Олександр Чучаєв увійшов до десятки кращих вчителів України за рейтингом національної премії Global Teacher Prize Ukraine. Зaснувaлa цю премію гpомaдськa спілкa "Освітоpія" у 2017 pоці. Відтоді в ній взяли учaсть мaйже вісім з половиною тисяч укpaїнських вчителів з усіх куточків кpaїни. Пpемія покликaнa відзнaчити досягнення вчителя не лише в навчанні та вихованні учнів, a й внесок у суспільну сферу. Необхідно підкpеслити вaжливість пpофесії вчителя.

Цього року на участь у конкурсі було подано майже 3000 заявок, 76% — з міст, решта — з сіл та селищ.

Премія Global Teacher Prize Ukraine – це національний аналог світової премії, який за престижністю прирівнюється до "Оскара". Приємним моментом для мотивації переможця є призовий фонд у розмірі 250 000 гривень. Окрім цього є 6 додаткових номінацій: "Видатний вчитель хімії", "Вибір серцем", "Здійснення мрії вчителя-супергероя", "Вчитель громадянської освіти", "Вчитель фізкультури" та "Вчитель-новатор". Та якщо відкласти матеріальну складову, то премія перш за все популяризує роботу вчителя, розповідаючи про новації та досягнення найкращих. Головний меседж премії: "Вчителі важливі!".

Олександр вже вдруге бере участь у Global Teacher Prize Ukraine. Вперше потрапив до ТОП-20 кращих вчителів у 2017 році, разом з якими згодом і було створено освітянську громадську організацію "НОВІ".

Цьогоріч я спробував свої сили вдруге, оскільки відчуваю наскільки зріс мій рівень викладацької майстерності, саме завдяки викликам премії. Також цього року я переміг у обласному етапі конкурсу "Вчитель року 2020" у номінації "Історія", однак всеукраїнський етап скасували через несприятливу епідеміологічну ситуацію, тому проходження у фінал премії Global Teacher Prize Ukraine 2020 стало другим шансом заявити про себе на всю країну, - зазначив педагог.


Без якісної освіти країна не може розвиватися

Олександр Чучаєв поділився своїм баченням реформування освіти в Україні та області:

Перш за все, ми повинні розуміти, що процес реформування будь-якої галузі – досить довготривалий у часі та ресурсовитратний. І в результаті ми все одно не отримаємо програму, виконану на максимум. Впроваджуючи кращі освітні практики країн світу в українську освіту, педагоги спостерігають, що багато з цих інновацій трансформуються під тиском нашої ментальності трохи не так, водночас втрачаючи свою продуктивність.

Він зазначив, що на його думку, першою дією в реформі має бути послідовність та чітка стратегія.

На мою думку, реформа НУШ була прикладом того, як потрібно все робити. Та все ж, на сьогодні МОН не вистачило послідовності, і основні принципи реформи Нової української школи частково втратилися. Коли вчителі відчувають серйозність змін, вони по максимуму включаються в процес. Тому, перша дія в реформі – послідовність, незалежно від зміни міністрів і влади в цілому.

Також Олександр висловив думку про те, що реформування має включати навчання для батьків та підвищення психологічної готовності дітей.

Наступне, з чого б розпочав я, – це навчання дорослих. І тут мова саме про батьків. Я, як керівник школи, часто спостерігаю випадки, коли батьки не знають, як впливати на успішність власної дитини. Причина – відсутність ґрунтовних знань з вікової психології дитини. 

У 2017 році я брав участь в освітньому десанті до Естонії, де є чудова практика – батьки майбутніх першокласників обов’язково проходять навчання з вікової психології. Щороку школа проводить майстер-класи, психологічні тренінги та цілі курси з педагогіки і психології. На мою думку, таке навчання дорослих значно зблизило б усіх учасників освітнього процесу й значно наблизило б учнів до успішного навчання.

Фото з особистого профілю героя у фейсбук

Не менш важливою складовою педагог вважає фінансування освіти. Зокрема, забезпечення шкіл технічними засобами, дидактичними матеріалами, тощо.

І третій момент - фінансування освіти. І тут я не про заробітну плату вчителя, хоча вона і не така, яка б дозволяла вчителю максимально думати лише про уроки… Я - про забезпечення шкіл дидактичними матеріалами, інтерактивними дошками, комп’ютерами, індивідуальними ґаджетами тощо. Школа повинна бути готовою до дистанційного навчання. Це не малі кошти. Але вони реальні. Реформа значно швидше дасть результати за умови матеріально-технічної забезпеченості.

Освіта повинна перетворитися на сферу інвестування. Країна зможе розвиватися лише за умови якісної освіти. Тому треба інвестувати в людський ресурс та його потенціал, – резюмує Олександр Чучаєв.

Читайте також: Бюджет участі: як вісімнадцятирічна дівчина змінює Кропивницький (ФОТО)

Читайте також: Організація, створена серцем: як у Кропивницькому об’єдналися матері дітей з інвалідністю


Головне сьогодні