З початком повномасштабної війни та постійних атак росіян на об’єкти критичної інфрастуктури, в Україні застосовують планові та аварійні відключення світла. Графіки постійно змінюються в залежності від дефіциту в енергосистемі та ступеня пошкодження енергооб’єктів.
Точка доступу поцікавилася у кропивничан, чи змінилися суми в їхніх платіжках з початком відключень світла та чи вдається їм заощаджувати електрику, а відповідно, і власні гроші.
Українців закликають економити електроенергію та зменшити кількість її споживання в пікові години: вранці – з 8 до 11 години; увечері – з 17 до 23.
У Кіровоградській енергопостачальній компанії зазначають, що люди фактично не стали менше споживати електрики. Так, на Кіровоградщині споживання за грудень 2022 року всього на 16% менше, ніж споживання за грудень 2021 року.
За рахунок погодинних відключень електроенергії споживання змістилось із пікових годин (ранок та вечір). Тепер світлом користуються більш рівномірно протягом дня.
Скільки заборгували за світло
Станом на 1 січня 2023 року жителі Кіровоградщини заборгували за електроенергію більше 83 мільйонів гривень. За даними КОЕК, борги мають 134 тисячі 217 споживачів. При цьому щомісячно загальна дебіторська заборгованість населення перед енергопостачальною компанією збільшується на 10-15 мільйонів гривень.
До прикладу, лише в Кропивницькому майже 31 тисяча споживачів заборгувала за електрику 23 мільйони 104 тисячі гривень.
Побутовим споживачам про заборгованість повідомляють різними методами: повідомленнями в особистому кабінеті, телефонують, надсилають СМС.
Якщо споживач не реагує на інформаційні повідомлення – йому відправляють претензію про можливість стягнення дебіторської заборгованості в судовому порядку. Якщо і на претензію немає реакції – передають справу до суду для примусового стягнення заборгованості.
Раніше споживачеві за борги могли “відрізати” світло, зараз, на період дії воєнного стану, така практика заборонена.
У КОЕК зазначають, що загальна кількість платежів, у порівнянні з довоєнним періодом, зменшилася, але не набагато (до 10%). Проте зменшилась сума платежів. Дехто зі споживачів, щоб не накопичувати заборгованість, сплачує частково. Дехто уклав графіки погашення заборгованості (ГПЗ).
Враховуючи ситуацію, що склалась, можна зробити висновок, що побутові споживачі ТОВ "Кіровоградська обласна ЕК" досить дисципліновані й товариство вдячне кожному, хто сплачує за електричну енергію у повній мірі. Також сподіваємось на розуміння споживачів та просимо не нарощувати заборгованість і оплачувати хоча б частково. Нарощення заборгованості може призвести до санкцій, включно із передачею справи для примусового стягнення заборгованості у судовому порядку, - зазначають у КОЕК.
Платимо більше
Кропивничанка Олена розповідає, що сума в платіжках за світло зросла. До початку застосування аварійних відключень за електроенергію платила 250-300 грн, тепер – 500-600:
Маю газове опалення, яке не залежить від електрики. Стараємось не вмикати багато приладів одночасно. Коли вмикають світло, зменшили використання електродуховки, мультиварки, мікрохвильовки. Вдень світло майже не вмикаємо – вистачає природного, а кількість спожитої електроенергії зросла.
Жителька обласного центру Тетяна говорить, що має газове опалення, проте котел працює від електрики. Зазначає, що минулого року за аналогічний період споживала 100 кВт електроенергії, цього року 130-160:
Немає вже на чьому економити. Потрібно після роботи за 2 години випрати, їсти приготувати.
Катерина орендує квартиру, в якій встановлене електроопалення. Говорить, що в листопаді, коли не було відключень, батареї працювали на повну. Тоді жінка використала 680 кВт:
У грудні почалися відключення, думала, що трохи зекономлю. Ледве не впала, коли побачила 990 кВт на лічильнику! Це при тому, що були відключення, економили за можливості, до того ж придбали гірлянди на батарейках.
У січні жінці з родиною довелося поїхати жити в село на період шкільних канікул, бо в квартирі було 16 градусів, а кількість спожитих кіловатів зростала:
І от на початку січня ми пожили в квартирі днів 3. Приїхали 22-го числа (батареї були вимкнені і холодильник теж), то до кінця місяця встигло "накрутити" 420 кВт .
Платимо менше
Пані Світлана має приватний будинок із газовим опаленням. Її родина намагається всіляко заощаджувати електроенергію – вимкнули електробатарею та сушарку рушників у ванній кімнаті. Говорить, що відчули економію: цього року взимку використовують від 250 до 270 кВт за місяць, інші роки використовували більше 330 кіловат.
Кропивничанка Ольга має центральне опалення, тож на опалення квартири електрику не використовує:
На електриці в мене працюють такі прилади як комп'ютер, телевізор, пральна машина, бойлер, холодильник, фен, вирівнювач волосся, кухонний комбайн, заряджаю гаджети.
Зазвичай, родина з двох дорослих та дитини в місяць використовувала від 100 до 150 кВт світла:
В умовах відключень у нас споживання знаходиться стабільно в межах 50 кВт. З усіх приладів, які є вдома, по графіку "живе" тільки холодильник, він вмикається і вимикається разом зі світлом.
Жінка намагається економити: дуже рідко користується мікрохвильовою піччю та електрочайником:
Електрочайником не користуюся вже 8 років, а на період війни, вважаю, що всі повинні обмежити його використання.
У КОЕК зазначають, що в споживачів, які опалюють свої помешкання без використання електроенергії, платіжки зменшились пропорційно споживанню (на 15-20%).
Тим часом у споживачів, які опалюють свої будинки за допомогою електроприладів, платіжки фактично не змінились (грудень 2022 року в порівнянні із груднем 2021 року).
Як отримати коректний рахунок за світло
Для того, щоб формування рахунків за спожиту електроенергію відбувалось коректно, споживачам необхідно самостійно передавати показники лічильника операторам системи розподілу. Саме на основі даних операторів системи розподілу постачальники формують рахунки.
Надання показників лічильників передбачене Кодексом комерційного обліку. У разі, якщо споживач не надав показники лічильника, то оператор системи розподілу самостійно визначає обсяг електричної енергії відпущений споживачеві. Це є найпоширенішою причиною, чому обсяг кВт/год у рахунку відрізняється від фактично спожитого обсягу електроенергії.
Наразі домогосподарства, що споживають на місяць до 250 кВт⋅год (включно), платять за електроенергію за тарифом 1,44 грн за 1 кВт⋅год, а ті, що споживають понад 250 кВт⋅год — за тарифом 1,68 грн.
Сплачувати за електроенергію необхідно на рахунки Кіровоградської обласної енергопостачальної компанії за допомогою:
Номер розрахункового рахунку для плати за спожиту електроенергію для споживачім у Кропивницькому:
- UA933234750000026034314602374
Споживачі з інших регіонів Кіровоградської області можуть ознайомитися з реквізитами за посиланням.
Передати показники лічильника:
Пoказники лічильника рекомендують самoстійнo передавати не пізніше 3-гo числа місяця, наступнoгo за poзpахункoвим.
ПpАТ "Кіpoвoгpадoбленеpгo" пpoпoнує для пеpедачі пoказників лічильника скopистатися oдним із наступних каналів кoмунікацій:
- Viber за QR кoдoм;
- Telegram;
- Сайт;
- E-mail: call-centr@kiroe.com.ua;
- Багатoканальний, цілoдoбoвий нoмер кoл-центру: 0-800-501-148, 050-488-80-63, 067-521-15-70;
Основні правила економії електрики
Існує декілька простих порад, які дозволять використовувати електроенергію більш ефективно і, відповідно, заощаджувати гроші та допомогти зберегти енергомережу країни. Ці правила не складні, але слід пам'ятати, що для ефективності вимагають щоденного застосування.
Для того, щоб ефективніше економити електроенергію, слід знати, скільки споживають електроприлади:
- Кондиціонер – 2,2-3,37 кВт.
- Електрочайник – 2,2-2,4 кВт.
- Пилосос – 2 кВт.
- Бойлер – 1,5-2,5 кВт.
- Масляний та повітряний обігрівачі – 1,2-2 кВт.
- Праска – 1-2,4 кВт.
- Пральна машина – 0,8-2,2 кВт.
- Холодильник двокамерний – 0,30-0,90 кВт.
- Мікрохвильова піч – 0,6-1,5 кВт.
- Холодильник однокамерний – 0,10-0,40 кВт.
- Телевізор – 0,08 – 0,14 кВт.
- Електролампа на 100 Вт – 0,1 кВт.
- Комп’ютер – 0,065-0,45 кВт.
Використовуйте енергоефективну побутову техніку:
побутові електроприлади мають спеціальне маркування від класу А до G:
- клас "А ++" – найбільш енергоощадний;
- "А +", "А", "В", "С", "D", "G" – менш енергоощадні;
Придбавши побутову техніку класу "А" або "А+", на 30-50% зменшиться споживання електроенергії навіть у порівнянні з приладами класу "В".
Економія на освітленні:
Встановивши у своєму помешканні енергозберігаючі лампи, ви зменшите споживання електричної енергії. Енергоощадні лампи служать у 5-8 разів довше ніж звичайні лампи розжарювання при споживанні електроенергії в 10 разів менше.
Для загального освітлення можна використовувати нейтральні білі лампи з колірною температурою 3000-4000К. Для місцевого освітлення слід підбирати лампи виходячи з функціональності: якщо це атмосферний освітлення, то для створення затишку використовують лампи теплого світла (2500-3000К).
Для освітлення робочої зони кухні рекомендується використовувати лампи нейтрального білого світла (3500-4500К). Такі лампи більш яскраві і мінімально спотворюють кольори. В обідній зоні краще розміщувати світильники з лампами теплого світла (до 3000К). Це зробить приміщення більш затишним. У ванній кімнаті також рекомендується використовувати освітлення двох видів: для підсвічування дзеркал – 3000-4500К, а загальне освітлення – до 3000К.
Правильно експлуатуйте холодильник:
- не встановлюйте холодильник біля газової плити або опалювальних приладів;
- не встановлюйте холодильник там, де є пряме сонячне проміння;
- не ставьте в холодильник гарячу їжу;
- дотримуйтесь оптимального температурного режиму в приміщенні – 18-20 градусів (у приміщенні, де температура досягає 30 градусів тепла, холодильник споживає удвічі більше електроенергії).
Використовуйте пральні і посудомийні машини в режимі повного завантаження.
- при неповному завантаженні пральної чи посудомийної машини перевитрати електроенергії становитимуть 10-15 %.
Правильно експлуатуйте електроплиту:
- використовуйте посуд з рівним дном та діаметром, який дорівнює або трохи більший за конфорку електроплити (заощадиться 5-10 % електроенергії);
- врахуйте, що конфорка електроплити після вимкнення певний час продовжує виділяти тепло.
Вимикайте електроприлади, якими не користуєтесь:
- вимикайте світло, коли виходите з приміщення;
- не залишайте електроприлади "в режимі сну".
Наприклад, телевізори в режимі очікування споживають близько 1·кВт год. на місяць, музичні центри – в середньому 1 кВт год., DVD-плеєри – 0,5 кВт год., а комп’ютери – 3,6 кВт год.
Сумарне енергоспоживання побутових електроприладів в режимі очікування ("режим сну) може досягати 350-400 кВт год. на рік.
Вимикайте електричний бойлер:
- вимикайте електричний бойлер, якщо протягом тривалого часу ним не користуєтесь;
- бойлер у режимі очікування споживає електроенергію, автоматично вмикаючись для підігріву води;
- правильно розрахуйте, скільки гарячої води вам необхідно для власних потреб, і в залежності від цього, вибирайте об’єм та потужність електричного бойлера.
Правильно обладнуйте помешкання освітлювальними приладами:
- використовуйте в "робочих зонах" помешкання точкові світильники, замість підвісних та настінних;
- точкове освітлення набагато економніше, ніж освітлення всього приміщення одночасно з центрального світильника.
Автори: Катерина Федченко, Ольга Кирилюк
Читайте також: Розподіл газу, вода, світло, вивіз сміття: як жителям Кропивницького платити за комунальні послуги